Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kleszcze – choroby, diagnostyka, leczenie

2020-05-28
Kleszcze – choroby, diagnostyka, leczenie
Kleszcze należą do pasożytów zewnętrznych. Są groźne dla naszych psów i kotów, ponieważ mogą być wektorami niebezpiecznych chorób. Inwazje kleszczy obserwujemy przez cały rok, gdyż te pajęczaki kierują się temperaturą, a nie porą roku. Łagodne zimy z dodatnimi temperaturami, sprzyjają całorocznej pladze tych ektopasożytów.

Kleszcze - występowanie

Problem kleszczy dotyczy psów i kotów wychodzących. Mruczki domowe mają mniejsze szanse na bezpośredni kontakt z tymi pajęczakami. Może to nastąpić przy przyniesieniu do domu kleszcza przez psa lub opiekuna na ubraniu albo butach. Kleszcze jednak można częściej znaleźć na skórze czworonoga w miejscach, gdzie jest ona cienka, czyli na brzuchu, udach, w pachwinach, okolicach pyska, oczu i uszu.

Kleszcze są pajęczakami i należą do tej samej grupy co roztocza. Żywią się krwią swojej ofiary. Mogą być przytwierdzone do swojego żywiciela nawet przez dwa tygodnie. Kleszcz wcina się w skórę ofiary przy pomocy narządu gębowego, jego ślina zawiera środek znieczulający, co powoduje, że moment kontaktu tego pasożyta z czworonogiem czy człowiekiem może być niewyczuwalny.

Te osobniki występują wszędzie: w lasach, na łąkach i działkach, w przestrzeni miejskiej w parkach, na trawnikach, skwerach. Preferują miejsca wilgotne, obfitujące w roślinność. Najlepiej czują się na krzewach, trawach oraz roślinach do wysokości metra. Miejsca bytowania kleszczy pokrywają się z tymi, które wybieramy na spacery z czworonogiem. Zakażają one czworonoga w trakcie żerowania na nim. Czas, który może upłynąć od wkłucia się tego pasożyta do przeniesienia patogenów, zwykle wynosi ok. doby. Jeśli więc zauważymy kleszcza i usuniemy go natychmiast mamy szansę, że nie dojdzie do zachorowania. Nie każdy kleszcz jest nosicielem groźnych chorób.

Usuwanie kleszcza

Znalezienie kleszcza na podopiecznym nie jest łatwe. Warto sprawdzać stan okrywy włosowej u psa po każdym spacerze, u kota wychodzącego po powrocie do domu. Przy pozbywaniu się kleszcza należy założyć rękawice jednorazowe, aby opiekun nie miał z nim bezpośredniego kontaktu. Trzeba zrobić wszystko, aby usunąć go w całości. Nie wolno kleszcza smarować substancjami, zgniatać czy przypalać. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami usunąć pasożyta, warto natychmiast udać się z czworonogiem do lekarza weterynarii i powierzyć pozbycie się pajęczaka specjaliście.

Choroby odkleszczowe

Babeszjoza

Babeszjoza jest powszechną chorobą przenoszoną przez kleszcze, która atakuje czerwone krwinki i powoduje ich rozpad. Dotyczy zdecydowanie częściej psów. Chore czworonogi można spotkać w placówkach weterynaryjnych przez cały rok, również w grudniu czy styczniu.

Jeśli nasz zwierzak nie jest zabezpieczony przeciwko kleszczom, każda zmiana zachowania może świadczyć o zakażeniu przez tego pajęczaka. Jeśli wystąpi chociaż jeden z tych symptomów babeszjozy należy natychmiast udać się do lekarza weterynarii, aby potwierdzić lub wykluczyć babeszjozę. Do objawów tej choroby należą: gorączka, apatia, niechęć do ruchu, brak apetytu, zmiana zabarwienia moczu.

Borelioza

Borelioza i anaplazmoza są chorobami przenoszonymi przez kleszcze rzadziej spotykanymi u czworonogów. W przypadku boreliozy mamy do czynienia z długim procesem pojawiania się objawów od 2 tygodni nawet do 6 miesięcy. Objawy są niespecyficzne takie jak gorączka, posmutnienie, utrata apetytu. Nieleczona borelioza może prowadzić do uszkodzenia nerek, a także zapalenia stawów i opon mózgowych.

W przebiegu anaplazmozy dochodzi do obniżenia poziomu płytek krwi, co diagnozuje się w badaniach laboratoryjnych. Pierwsze objawy mogą pojawić się już po tygodniu od zakażenia. Zwierzę traci chęć do życia i apetyt, występuje gorączka, kulawizny, objawy bólowe. Lekarz weterynarii w celu zdiagnozowania boreliozy i anaplazmozy może wykonać szybki test lub badanie laboratoryjne krwi.


Zabezpieczanie przeciwko kleszczom

Psy i koty wychodzące należy regularnie zabezpieczać przeciwko kleszczom. To daje szanse na uniknięcie groźnych chorób. Konieczne jest systematyczne podawanie preparatów, które mogą być w różnej formie. W dobraniu odpowiedniego środka pomaga lekarz weterynarii. Warto przy tym uwzględnić wiek, styl życia i stan zdrowia zwierzęcia. Należy pamiętać, że preparaty mogą być przeznaczone wyłącznie dla psów lub kotów. Należy się stosować do terminów aplikacji zalecanych przez producentów. Kolejną dawkę preparatu podajemy przed końcem działania poprzedniej, aby nie dopuścić pozostawienia pupila bez żadnej ochrony.

Kleszcze są również groźne dla ludzi, szczególnie opiekunów zwierząt. Podczas spacerów udajemy się do miejsc bytowania kleszczy. Kleszczowe Zapalenie Mózgu jest najczęstszą chorobą przenoszoną przez kleszcze występującą u ludzi. Zabezpieczanie przeciwko kleszczom naszych czworonogów pozwala opiekunom czuć się bezpieczniej.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2020

Polecane

pixel