Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Alergia u psa – objawy, leczenie i odpowiednie żywienie

2020-09-22
Alergia u psa – objawy, leczenie i odpowiednie żywienie

Każdy alergik doskonale wie, jak ogromnym utrudnieniem może być alergia – niezależnie od tego, czy jest to uczulenie na kurz, pyłki czy też na konkretne produkty spożywcze. Reakcje alergiczne z pewnością nie należą do przyjemnych, a w niektórych przypadkach alergia może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Podobnie jest w przypadku zwierząt. Poważnym problemem wśród psów (i nie tylko) są często występujące alergie pokarmowe, które początkowo mogą pozostać niezauważone. Jakie są objawy alergii u psa, jak wygląda leczenie i jak zadbać o odpowiednie odżywianie, jeśli pies cierpi na alergię pokarmową?

Objawy alergii u psa

Zacznijmy od tego, że istnieje kilka rodzajów alergii:

  • alergia wziewna,
  • alergiczne kontaktowe zapalenie skóry (AKZS),
  • alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS),
  • alergia pokarmowa.

Ostatni rodzaj alergii występuje u psów coraz częściej – podobnie jak u ludzi, którym często dokuczają różnego rodzaje alergie czy nietolerancje pokarmowe.

Jak rozpoznać alergię u psa?

Przede wszystkim może ona pojawić się w każdym wieku, choć najczęściej diagnozowana jest u psów, które nie ukończyły jeszcze 4. roku życia. Alergia może być spowodowana właściwie przez każdy składnik diety, występujący w jadłospisie psa. Wśród objawów tego typu alergii wymienić można przede wszystkim świąd o różnym stopniu nasilenia, stany zapalne skóry, a często również zapalenie zewnętrznego przewodu słuchowego.

Alergia u psa – leczenie

Właściciele psów, u których zdiagnozowano alergię, zastanawiają się często, w jaki sposób będzie wyglądało leczenie. A może wystarczy odpowiednio zmodyfikować dietę psa, tak aby nie miał on kontaktu ze składnikami odżywczymi, które powodują u niego alergię? Niestety, diagnozowanie alergii pokarmowej u psa jest bardzo trudne i z reguły opiera się przede wszystkim na stosowaniu diety eliminacyjnej. W ten sposób można zaobserwować, które składniki powodują wystąpienie reakcji alergicznej, a które wydają się bezpieczne dla organizmu psa. Oczywiście weterynarz może zalecić specjalne badania, jednak najczęściej dokonuje się badań na obecność przeciwciał – a te mogą występować także u zdrowych psów.

Leczenie psiej alergii wymaga także wykluczenia innych chorób, które mają podobne objawy, jak na przykład dermatozy. Często weterynarze zalecają także stosowanie leków antyhistaminowych, które używane są także u ludzi, cierpiących na alergię. W niektórych przypadkach weterynarz może zdecydować się także na zastosowanie glikokortykosteroidów, czyli sterydów, a także na odczulanie lub zastosowanie leków stosowanych miejscowo. W każdym przypadku sposób leczenia dopasowany jest do potrzeb psiego pacjenta.

Pies z alergią a odpowiednie żywienie

W przypadku psów, które cierpią na alergię, kluczowe jest odpowiednie żywienie. Wymaga ono konsultacji z weterynarzem, który doradzi, jak karmić psa i z jakich produktów zrezygnować. Dieta eliminacyjna może również pomóc w ustaleniu, które składniki żywności są dla danego psa alergenami.

Bardzo dobrym pomysłem może być wprowadzenie do menu specjalnej karmy dla psów, które zmagają się z alergią. Przykładem takich karm może być „Dolina Noteci Premium Pure" lub „Piper Platinum Pure". Tego rodzaju karmy weterynaryjne są stworzone w oparciu o jedno źródło białka, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w przypadku alergii pokarmowej. Pozbawione są również syntetycznych wzmacniaczy smaku czy barwników, które mogłyby dodatkowo drażniąco działać na układ trawienny psa. Wybór karm dla psów z serii dla alergików jest bardzo szeroki, więc przy okazji można sprawić psiakowi dużo radości – szczególnie jeśli jest on czworonożnym koneserem psich przysmaków!

Warto również rozważyć żywienie psa z wykorzystaniem mokrej karmy. Dlaczego? Mokra karma dla psa alergika zapewni psu odpowiednie proporcje składników odżywczych gwarantujących wysoki poziom odżywienia organizmu przy prawidłowym nawodnieniu organizmu. Wiele psów uwielbia taką karmę i wybiera ją o wiele chętniej niż karmę suchą. Mokra karma dla psa ma również bardzo delikatną konsystencję, która ułatwia psu przyjmowanie pokarmu. Należy jednak pamiętać o przeanalizowaniu składu karmy, tak aby mieć pewność, że podawane przysmaki nie zawierają substancji, które mogą powodować alergie.

Choć pojawienie się reakcji alergicznych u psa i późniejsze ich diagnozowanie może nastręczać sporo stresu zarówno psu, jak i jego właścicielowi, warto poświęcić na to czas i energię. Niestety, reakcje alergiczne z czasem mogą się nasilać, dlatego usunięcie alergenów z diety psa jest kluczowe dla zachowania przez niego pełni zdrowia. Dobry weterynarz, diagnostyka, a także odpowiednie żywienie mogą sprawić, że pies szybko zapomni o alergii, a reakcje alergiczne już więcej się nie pojawią.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020

Polecane

pixel