Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Co musisz wiedzieć o pekińczykach?

2023-05-10
Co musisz wiedzieć o pekińczykach?

Pies pekińczyk to jedna z najstarszych ras, jakie są znane człowiekowi. Szacuje się, że może mieć około 4000 lat. Prawdopodobnie wywodzi się z Tybetu. Istnieją przekazy, które mówią o tym, że Budda i Konfucjusz otaczali się małymi psami, które określano jako psy-lwy. Warto wiedzieć, że dziś takie właśnie określenie bywa stosowane przez specjalistów w stosunku do tej rasy. Z Tybetu pekińczyk trafił do Chin, gdzie otoczono go czcią jako bóstwo. Przywilej jego hodowli należał wyłącznie do cesarza, a za jego kradzież groziła kara śmierci. Dopiero w XIX wieku rasa trafiła do Europy, a konkretnie do Anglii. W Polsce jest znana od początku XX wieku.

Mały piesek o charakterystycznym wyglądzie i mocnej osobowości. Swoim wyglądem i usposobieniem potrafi zjednać sobie wielu miłośników. Potrafi być uparty i niezależny. Choć mocno przywiązuje się do swojego opiekuna, nie należy do typowych pieszczochów. To psi indywidualista, który równie dobrze co wśród ludzi, do których ma zaufanie, czuje się też w swoim własnym towarzystwie.

Jak wygląda pekińczyk?

Tę rasę trudno pomylić z jakąkolwiek inną. Pies pekińczyk jest stosunkowo nieduży, a przy tym, biorąc pod uwagę jego rozmiary, ciężki. Ma masywną, zwartą budowę z krótkim tułowiem i wyraźnie zaznaczoną talią. W odróżnieniu od większości ras, suki są nieco większe i cięższe od psów. Dorastają do około 25 cm, a ich wzorcowa masa nie przekracza 5,5 kg. W przypadku psów natomiast dochodzi do 5 kg. Charakterystyczną cechą tej rasy jest szeroka głowa. Profil psa jest płaski z wysoko osadzonym nosem, a kufa szeroka. Duże, ciemne oczy pekińczyka są szeroko rozstawione. Typową cechą tej rasy jest kryza z gęstą grzywą wokół szyi, co nadaje psu charakterystyczny lwi wygląd. Przylegające płasko do głowy uszy mają sercowaty kształt i są stosunkowo krótkie. Łapy pekińczyków również nie należą do długich, a do tego są duże i płaskie, natomiast ogon jest osadzony wysoko i zwykle zagięty na jedną stronę. Pekińczyki poruszają się z typowym dla tej rasy kołyszącym chodem. Ich umaszczenie może być czarne, brązowe lub kremowe. Spotykane są też osobniki łaciate. Mają bardzo bujną sierść, która potrafi sięgać aż do ziemi.

Trochę o jego zdrowiu

Osoby zainteresowane tą rasą z pewnością zastanawia się, ile żyją pekińczyki. Spieszymy więc uspokoić, że są to psy długowieczne. Średnia długość ich życia wynosi ok. 12 – 13 lat. Co więcej, pies pekińczyk jest stosunkowo wytrzymały i odporny, co nie jest jednak równoznaczne z brakiem występowania chorób charakterystycznych dla rasy. Mimo wszystko jest ich znacznie mniej w stosunku do innych ras. Z jakimi problemami zdrowotnymi mogą się borykać? Są to między innymi problemy z uzębieniem oraz ryzyko wypadnięcia gałki ocznej, co wynika z charakterystycznej dla rasy krótkiej czaszki. Chorują też na owrzodzenie rogówki oraz wady serca. Zdrowie pekińczyka zależy w dużej mierze od opiekuna. Ten powinien zadbać o higienę jamy ustnej swojego pupila oraz o odpowiednią temperaturę i wilgotność w mieszkaniu. Jego bujna, gęsta sierść sprawia, że źle znosi przegrzewanie. Z tego samego powodu w upalne dni należy unikać spacerów w południe. Lepiej wyjść z nim na zewnątrz rano lub wieczorem. Zła tolerancja wysokich temperatur wynika u pekińczyków również z płaskiej kufy. Stąd charakterystyczne u tej rasy głośne chrapanie. Porody u pekińczyków bywają ciężkie, co wynika z tego, że szczenięta mają duże głowy.

Co jedzą pekińczyki?

W hodowli bardzo ważna jest odpowiednia karma dla pekińczyka. Warto pamiętać, że poszczególne rasy mogą mieć różne wymagania żywieniowe. Dobra mokra karma dla psa, która jest w stanie zaspokoić jego potrzeby, umożliwia stworzenie optymalnych warunków do rozwoju czworonoga i pomaga zapewnić mu zdrowie. Żywienie pekińczyka nie jest bardzo skomplikowane, ale wymaga zapewnienia odpowiednio zbilansowanej diety, która będzie dostosowana do jego wielkości. Niepokojącym zjawiskiem jest tendencja opiekunów do przekarmienia małych psów, a do takich właśnie należy pekińczyk. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na to, by dostarczać mu optymalną ilość kalorii, a jeśli pupil dostaje dodatkowo smakołyki dla psa, odpowiednio zmniejszyć ilość karmy. Z uwagi na brachycefalię (skrócona kufa i spłaszczony pysk) pies może mieć problem z gryzieniem dużych kawałków. Dlatego pokarm dla niego powinien być rozdrobniony. Konieczny jest również stały dostęp do świeżej wody. Niedopuszczalne natomiast jest podawanie mu resztek ze stołu, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Jaki charakter ma pekińczyk?

Pies pekińczyk jest dumny i niezależny, a jego charakter bywa określany jako trudny. Od opiekuna nie wymaga sporo uwagi, pieszczot, ani długich spacerów. Pomimo wszystko mocno przywiązuje się do domowników, wybierając spośród nich jedną osobę, która staje się dla niego najważniejsza. Stąd też pojawia się czasem zazdrość o niego w stosunku do innych osób. Odpowiednia praca z psem już od szczeniaka pozwala jednak wypracować właściwe zachowania i posłuszeństwo w stosunku do pozostałych członków rodziny.

Charakter pekińczyka sprawia, że niekoniecznie będzie to pies odpowiedni dla rodziny z małymi dziećmi. Z uwagi na to, że nie przepada za pieszczotami, może negatywnie reagować na odruchy usilnego przytulania przez młodszych członków rodziny. Zachowuje też dystans oraz nieufność w stosunku do osób obcych, co objawia się przyjmowaniem obronnej postawy i powarkiwaniem. Pekińczyk może stwarzać problemy behawioralne, takie jak uciążliwe ujadanie. Odpowiednio wcześnie rozpoczęte szkolenie i nagradzanie właściwych zachowań pozwala tego uniknąć.

Przy tym wszystkim należy mieć na uwadze, że są to psy bardzo inteligentne, ale jednocześnie uparte, co może rodzić pewne trudności podczas szkolenia.

Jak pielęgnować pekińczyka?

Ze względu na długą sierść psa należy pamiętać o jej regularnym szczotkowaniu oraz strzyżeniu. Przycinania wymaga zwłaszcza włos na nogach i stopach, dzięki czemu jest mniej podatny na zabrudzenia podczas spacerów. Można to robić samodzielnie albo w salonie groomerskim. Odpowiednia pielęgnacja sprawia, że sierść pekińczyka jest piękna i błyszcząca. Nie wolno również zapominać o higienie nosa, uszu oraz uzębienia. Poza tym w ramach zabiegów pielęgnacyjnych należy pamiętać o przycinaniu pazurów i kąpieli z zastosowaniem przeznaczonych dla czworonogów środków.

Pekińczyk to pies z charakterem. Wyjątkowy pod względem wyglądu oraz usposobienia. Z pewnością nie w każdym domu poczuje się dobrze. Jest przecież uparty i nie przepada za uściskami dzieci. Staje się jednak idealnym towarzyszem dla osób, które docenią takie cechy jak samodzielność i brak domagania się ciągłej uwagi ze strony opiekuna.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023

Polecane

pixel