Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Co powinien jeść kot chory na cukrzycę?

2022-10-17
Co powinien jeść kot chory na cukrzycę?

Cukrzyca to choroba, która dotyka nie tylko ludzi, ale również i naszych czworonożnych przyjaciół. U kotów najczęściej spotykamy się z cukrzycą typu 2, stanowiącą około 60% przypadków. Cukrzyca wtórna diagnozowana jest w około 10–20% przypadków. Kluczowym elementem zarówno w procesie powstawania choroby, jak i jej leczenia jest odpowiednia dieta i dobór karmy dla kota. To, czy kot jest zdrowy, a może otyły lub niedożywiony w 90% wynika z diety, jaką mu serwujesz. Zobacz, jak karmić kota z cukrzycą.

Cukrzyca u kota - przyczyny, objawy i leczenie

Zespół metaboliczny jest zaburzeniem występującym u ludzi, jak i u zwierząt. Schorzenie to u kotów jest definiowane przez występowanie otyłości, nietolerancji glukozy lub zaburzeń gospodarki lipidowej oraz cukrzycy typu 2. Jako choroba dietozależna nieodzownie wiąże się z występowaniem nadwagi i otyłości u zwierzaka. Nadmierna ilość węglowodanów w żywieniu kota ma negatywny wpływ na jego organizm.

Przyczyny cukrzycy u kota

Znaczącą rolę w procesie rozwoju cukrzycy u kotów i patofizjologii odgrywają przede wszystkim:

 • insulina - dzięki niej glukoza może przedostać się z krwiobiegu do komórek,
 • wiążące insulinę receptory w komórkach - otwierają kanały przepuszczające glukozę do komórek,
 • białka odpowiadające za transport glukozy do komórek - umożliwiają wchłanianie się glukozy przez błony komórkowe,
 • przemiany glukozy w wątrobie - w nietypowych przypadkach może powstać glukoza z innych związków niż glikogen, wówczas mamy do czynienia z glukogenezą.

Trzy główne przyczyny rozwoju cukrzycy u kota:

 1. Wspomniana powyżej glikogenoza wątrobowa - czyli wytwarzanie nadmiernej ilości glukozy w wątrobie ze związków niecukrowych.
 2. Insulinooporność - receptory znajdujące się w komórkach nie działają prawidłowo dla insuliny, która pozostaje w krwiobiegu.
 3. 3Spadek produkcji insuliny przez trzustkę - uszkodzenie narządu i prawidłowego działania trzustki. Cukier pozostaje w krwiobiegu i powoduje hiperglikemię. Przyjmuje się, że u kotów cierpiących z powodu cukrzycy wrażliwość tkanek na insulinę jest sześciokrotnie niższa niż u kotów zdrowych.

Zbyt duża ilość glukozy w krwiobiegu, przyczynia się do tworzenia dużej ilości wolnych rodników, które niszczą komórki organizmu i nasilają procesy niszczące i wpływające na starzenie się organizmu.

Objawy cukrzycy u kota

Najczęściej występujące objawy charakterystyczne dla rozwijającej się lub już istniejącej cukrzycy u kotów, to:

 • nadmierna ilość oddawanego moczu,
 • cukier w moczu
 • nadmierne pragnienie,
 • nadmierny apetyt,
 • zaparcia i odwodnienie,
 • spadek wagi.

Czym karmić kota chorego na cukrzycę?

Należy działać już przy samym podejrzeniu cukrzycy u kota. Koty karmione karmą o wysokiej zawartości węglowodanów są na nią znacznie bardziej narażone z powodu glukozy w pożywieniu. W takim wypadku należy natychmiast zmienić karmę na karmę light dla kota, również w celu pozbycia się nadmiernych kilogramów. Jeśli spożywa on karmę suchą, to należy ją zmienić na karmę mokrą dla kota bez węglowodanów. Najlepszym sposobem odżywiania kota jest karma z wysoką zawartością mięsa oraz większą ilością tłuszczu niż węglowodanów. Wówczas kot przestanie otrzymywać pożywienie powodujące u niego wysokie stężenie glukozy po posiłku.

Ile posiłków dziennie powinien jeść kot z cukrzycą?

Posiłki powinny być podawane regularnie, o stałych godzinach. Dlatego warto uregulować częstotliwość i ich wielkość. Nie należy oferować zbyt dużej ilości jedzenia, gdyż może to doprowadzić do otyłości u kota, lepiej podawać mniejsze porcje w ciągu dnia w regularnych odstępach czasu. Tak samo aktywność i sen, powinny być kontrolowane pod względem czasu i regularności Jeśli kociak jest przyzwyczajony do jedzenia wszystkiego na raz lub zbyt dużo, w późniejszym okresie życia będzie miał problemy z kontrolowaniem poziomu insuliny. Dlatego też zalecamy podawanie mu tych samych porcji przez całe dorosłe życie.

Jak obniżyć poziom cukru u kota?

Podstawową kwestią wpływającą na zdrowie kota jest dieta oraz odpowiednia aktywność fizyczna. Jeżeli Twój kot zachorował na cukrzycę, to w szczególny sposób powinno się uwzględnić jego metabolizm i naturalne przystosowanie do jedzenia mięsa, aby zapewnić mu zbilansowaną i bogatą w witaminy dietę. Jeżeli znajdzie się w niej za dużo cukrów lub ich pochodnych, ciężko będzie poprawić poziom glukozy w organizmie. W przypadku otyłości, należy zapewnić swojemu czworonogowi odpowiednie zabawki dla kotów i inne akcesoria, które zachęcą go do aktywnego spędzania czasu.
Zwróć uwagę także na planowanie dnia. Każdy z nas ma swoje obowiązki, nawet gdy posiada kota z chorobą. Ważne więc, zsynchronizować swój plan dnia z regularnością i rutyną w kociej diecie.

Jak długo żyją koty z cukrzycą?

Musisz wiedzieć, że nieleczona czy niewykryta cukrzyca może prowadzić do ciężkiego zatrucia organizmu, uszkodzenia nerek lub wątroby, a także kwasicy ketonowej, która jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia zwierzęcia. W niektórych sytuacjach cukrzyca jest niemożliwa do wyleczenia, ponieważ powstała na skutek innej choroby. Natomiast, gdy odpowiednio wcześnie zaobserwujemy u swojego pupila objawy oraz udamy się do lekarza weterynarii w celu postawienia diagnozy i rozpoczęcia leczenia, wówczas nasz kot, z ustabilizowaną cukrzycą, może żyć tak samo długo, jak inne.

Jacek Wilczak
Doktor Jacek Wilczak, ekspert Doliny Noteci, specjalista w zakresie żywienia, dietoprofilaktyki i dietoterapi schorzeń metabolicznych. Zwolennik racjonalnego i naukowo umocowanego żywienia psów i kotów. Adiunkt w Zakładzie Dietetyki wydziału medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie. Właściciel czekoladowego labradora i trójkolorowego cavaliera – więc z autopsji wie, jak ważna jest właściwie zbilansowana dieta dla prawidłowego wzrostu i rozwoju każdego psa.
Jacek Wilczak
Pokaż więcej wpisów z Październik 2022

Polecane

Mokra karma dla kotów Piper Animals z kurczakiem 100 g

Mokra karma dla kotów Piper Animals z kurczakiem 100 g

4,49 zł bruttoNajniższa cena z 30 dni przed obniżką3,82 zł brutto
38,20 zł / kg brutto
Mokra karma dla kota bogata w łososia Dolina Noteci Premium zestaw 12 x 400 g + DNP danie z tuńczyka 85 g gratis

Mokra karma dla kota bogata w łososia Dolina Noteci Premium zestaw 12 x 400 g + DNP danie z tuńczyka 85 g gratis

Cena regularna: 108,49 zł brutto97,64 zł bruttoNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 86,79 zł
20,34 zł / kg brutto
pixel