Co zrobić, jeśli pies zjadł zdechłą mysz?
O ile łapanie myszy lub szczurów jest naturalną czynnością dla kotów, o tyle w przypadku psów może budzić już niemałe wątpliwości. Gryzonie mogą być zarażone pasożytami lub trutkami, a ich zjedzenie może skończyć się poważnymi w skutkach dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego i zatruciami. A co, jeśli nasz pies zje mysz? Co wtedy robić? Przeczytaj!
Pies zjadł mysz — czy to normalne?
Czy to normalne, że pies zjadł mysz? Takie wątpliwości nurtują wielu opiekunów czworonogów. Jak się okazuje, polowanie na myszy i inne małe gryzonie jest naturalnym zachowaniem dla wielu ras psów. W dzikiej naturze były pierwotnie myśliwymi i miały za zadanie polować na drobne zwierzęta, aby zdobywać pożywienie. Dziedziczne instynkty łowieckie u wielu psów domowych nadal występują, nawet jeśli ich głównym źródłem pożywienia są karmy dla psów.
Dlaczego pies zjada myszy? Polowanie na myszy może być dla wielu psiaków jednym ze sposobów na wyrażenie swojego instynktu łowieckiego i spędzanie czasu. Warto jednak zauważyć, że nie wszystkie gatunki wykazują takie zachowania, ponieważ ich poziom może się różnić w zależności od rasy, indywidualnej osobowości i doświadczeń życiowych psa. Dla przykładu, niektóre rasy psów, jak teriery (np. Jack Russell Terrier, Norfolk Terrier, Yorkshire Terrier i West Highland White Terrier) mają silniejszy instynkt łowiecki. Pierwotnie były bowiem hodowane do tępienia gryzoni, dlatego są bardziej skłonne do aktywnego polowania na myszy i szczury. Z kolei inne rasy psów mają ten instynkt słabszy, podczas gdy niektóre psy mogą kompletnie go nie wykazywać. Przykładowe rasy, które są ogólnie uznawane za mniej skłonne do polowania na myszy to: Golden Retriever, Labrador Retriever, Beagle i Shih Tzu.
Zatrucie u psa po zjedzeniu myszy – objawy
Jeśli Twój pies zjadł mysz, nie wpadaj w panikę, tylko udaj się z nim niezwłocznie do lekarza weterynarii. Zatrucie może być niebezpieczne dla zwierzaka, gdyż myszy i szczury mogą zawierać trucizny rodentycydy. Są to środki chemiczne powszechnie używane do zwalczania gryzoni. Ich zadaniem jest wywołanie krwawienia wewnętrznego u gryzoni oraz zatrzymanie krzepliwości krwi. Jeśli pies zje zdechłą mysz, może również wchłonąć te toksyczne substancje. Objawami są wówczas:
- osłabienie, apatia
- krwawienie wewnętrzne i/lub zewnętrzne
- stolec lub wymioty z krwią
- zwiększone pragnienie
- konwulsje
Oprócz zatrucia rodentycydami, po zjedzeniu zdechłej myszy, u psa może dojść do zakażenia pasożytami (np. tasiemcem), które gryzonie w sposób naturalny przenoszą. Do najczęściej występujących objawów można zaliczyć:
- wymioty
- biegunkę
- widoczne larwy tasiemców w stolcu, okolicach odbytu lub zwróconej treści pokarmowej
Zatrucia rodentycydami, jak i pasożytami są poważne i wymagają natychmiastowej opieki medycznej.
Co zrobić, gdy pies zje martwą mysz?
Zjedzenie martwej myszy przez psa, którą upolował kot, może być ryzykowne, zwłaszcza jeśli była skażona toksynami lub chorobami. Dlatego warto zachować ostrożność i szybko reagować, jeśli tylko zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy u swojego psa.
Pamiętaj!
Pod żadnym pozorem nie podawaj psiakowi ludzkich leków, gdyż niektóre z nich mogą okazać się dla niego toksyczne!
Jeśli pies zjadł zdechłą mysz, skontaktuj się z lekarzem weterynarii, aby uzyskać fachową opinię i odpowiednie porady.
Co się stanie, jeśli pies zje mysz zabitą przez truciznę?
Skutki zjedzenia myszy zabitej przez truciznę zależą od kilku czynników i zawsze stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia naszego pupila. Tak ważne jest zatem, aby unikać sytuacji, w których zwierzę może mieć dostęp do martwych zwierząt, szczególnie gdy nie ma pewności co do tego, czy nie zostały skażone toksynami lub chorobami. Do wspomnianych czynników zaliczamy:
- rodzaj trutki,
- dawkę,
- masę ciała psiaka.
Jeśli pies zjadł mysz zabitą przez truciznę, objawy mogą pojawić się już w ciągu kilku godzin. Są to wymioty, biegunka, osłabienie, przyspieszone tętno, drgawki czy trudności w chodzeniu. Jeśli nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie, toksyny zawarte w trutce spowodują uszkodzenia narządów wewnętrznych i w konsekwencji śmierć pupila. Jeśli zatem podejrzewasz, że pies zjadł zdechłą mysz z trucizną, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Jeśli jest taka możliwość, zabezpiecz pozostałości gryzonia celem przekazania lekarzowi i ustalenia rodzaju trucizny. Przyspieszy to działania, jakie może podjąć, aby uratować psiaka.
Pamiętaj!
Przy zatruciu trutką na gryzonie pomocne okazuje się podanie rozpuszczonego w wodzie węgla medycznego. Zalecana dawka to 3 tabletki na 1 kg masy ciała.
Jak oduczyć psa jedzenia wszystkiego z trawnika?
Ważną potrzebą czworonożnych przyjaciół jest możliwość zdobywania jedzenia. Jeśli mają w domu stały dostęp do żywności, a jego właściciele nie bawią się z nimi w wyszukiwanie smakołyków ani nie stosują zabawek behawioralnych, z których wypadają zdrowe przysmaki dla psa, zwierzę nie ma możliwości zaspokojenia swojej naturalnej potrzeby. W efekcie zajmie się wyszukiwaniem pożywienia na trawniku. W celu zapewnienia czworonogowi zdrowia i bezpieczeństwa należy wprowadzić kilka kroków, które oduczą go spożywania przypadkowo napotkanego jedzenia.
- Kontroluj psa! Jeśli tylko zauważysz, że podnosi coś z trawnika – reaguj!
- Naucz go komendy „Zostaw” lub „Nie rusz” i zawsze nagradzaj pozytywnym wzmocnieniem: pochwałą lub drobnym przysmakiem.
- Upewnij się, że psiak dostaje odpowiednio zbilansowane posiłki. Niekiedy pupila kusi jedzenie z trawnika, bo brakuje mu pewnych substancji odżywczych.
- Zaopatrz się w akcesoria dla psa przeznaczone do aportowania. Tego typu zabawki odciągną jego uwagę od jedzenia z trawnika i przy okazji dostarczą wiele radości.
Zamiast denerwować się, że pies zjadł coś na spacerze i wymiotuje, lepiej poświęcić trochę czasu na naukę zachowań, które oduczą go spożywania przypadkowo napotkanego jedzenia. Spacery z wyszkolonym zwierzakiem będą nie tylko przyjemniejsze, ale przede wszystkim zmniejszą prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych w skutkach zatruć pokarmowych.