Zmienne zapotrzebowanie
Zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze będzie ulegało zmianie wraz ze wzrostem i dalszym rozwojem psa, parametrami ciała wynikającymi m.in. z cech rasowych oraz takimi stanami fizjologicznymi jak ciąża czy laktacja. Niebagatelne znaczenie ma także aktywność fizyczna – innego zapotrzebowania na składniki odżywcze wymaga pupil mający dużo ruchu, a innego pies prowadzący spokojny tryb życia.
Masa Ciała
Na każdym etapie życia psa ważnym czynnikiem, od którego uzależnione jest zapotrzebowanie na składniki odżywcze, jest masa ciała. Odpowiedzialny właściciel powinien regularnie ważyć swojego psa w domu albo przy okazji badań kontrolnych w gabinecie weterynaryjnym. Takie profilaktyczne działanie ma istotne znaczenie w kontroli rozwoju psa i w przeciwdziałaniu otyłości lub innych chorób metabolicznych.
Codzienne karmienie
Znając masę ciała psa, możemy określić jego zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze, mineralne i witaminy. Zbilansowana, opracowana zgodne z nowoczesnymi normami żywieniowymi, pełnoporcjowa karma dla psa gwarantuje, że nie narazimy pupila na schorzenia będące skutkiem niedoboru lub nadmiaru wybranych składników odżywczych. Niezależnie od tego, czy właściciel zdecyduje się podawać zwierzęciu karmę suchą, czy też uzna, że lepszym wyborem jest mokra karma, bezwzględnie powinien on przestrzegać zalecanego przez producenta dawkowania pożywienia i dostosowywać ilość jedzenia do wagi pupila.