Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dlaczego pies atakuje innego psa? Poznaj powody agresji.

2022-12-05
Dlaczego pies atakuje innego psa? Poznaj powody agresji.

Spacer i zabawa z psem, szczególnie na świeżym powietrzu, powinny być dla opiekuna i zwierzaka przyjemnością. Jednak nie zawsze tak jest, gdy w okolicy znajdują się inne czworonogi. Zwierzak może stać się wtedy agresywny i reagować nerwowo, przez co może dojść do nieprzyjemnych sytuacji. Lęk, zazdrość o zabawki dla psa, czy chęć poczucia wyższości, to tylko niektóre z czynników, które mogą wywoływać takie zachowanie. To poważny problem nie tylko dla właściciela, ale i psychiczne obciążenie dla czworonoga. Warto zatem dowiedzieć się, skąd takie zachowanie rodzi się w głowie psa. Problem ten może być wywołany wieloma czynnikami takimi jak: strach, stres, dominacja lub obrona terytorium, albo opiekuna. Mogą się z tym wiązać również traumatyczne wspomnienia.

Skąd bierze się agresja u psa?

Agresja u czworonogów, tak samo jak w przypadku ludzi, może mieć wiele czynników. Zazwyczaj ma ona źródło w lęku, chęci dominacji, źle przeprowadzonej socjalizacji w czasach szczenięcych, czy złych wcześniejszych doświadczeń z innymi psami.

Wychodząc z psem na spacer, często to my sami zachęcamy go do zabawy z innymi, mimo iż wcale nie musi mieć na to ochoty. My, jako ludzie nie rozumiemy tego, ponieważ nie znamy się na psiej komunikacji, a to jest podstawa. To właśnie te nieporozumienia są zazwyczaj przyczyną agresji. Jeżeli chcemy lepiej zrozumieć swojego zwierzaka, warto wybrać się do behawiorysty, który wyjaśni nam, jak poprawnie się z nim komunikować.

Agresja u psa, a jego zdrowie

Bywa tak, iż przez większość czasu nie mamy problemów z naszym psiakiem, jednak wraz z wiekiem jego zachowanie się zmienia. W takiej sytuacji powinniśmy udać się do weterynarza. Czasem to choroby i schorzenia są przyczyną zmian behawioralnych. Powodem ujawniania się agresji lękowej u naszego psa może mieć podłoże genetyczne. Jeżeli u matki, czy ojca występował ten problem, wówczas występuje duże prawdopodobieństwo, że nasz pupil, również będzie się z nim zmagał.

Jeżeli nasz pies ma braki z okresu socjalizacji, może przejawiać swoją frustrację czy instynktowne łowiectwo jako akt agresji. Należy tutaj mądrze podejść do problemu i najlepiej udać się do specjalisty, który pomoże rozpoznać dany rodzaj agresji oraz inne problemy związane ze złymi skojarzeniami, naturalnym instynktem lub naszymi błędami w wychowaniu. Jeżeli zwierzak w przeszłości był skrzywdzony przez innego psa czy człowieka, bardzo możliwe, iż zapamiętał, że kontakt z obcymi osobami i psami może być zwyczajnie źródłem zagrożenia. Warto wówczas zabierać ze sobą na spacer małe przysmaki dla psa, aby nagradzać go jeżeli będzie dobrze się sprawował.

Dlaczego pies jest agresywny wobec innego psa?

Psy z natury to zwierzęta, które unikają konfliktów między sobą. Perfekcyjnie potrafią się między sobą komunikować Komunikacja to podstawa zarówno u ludzi jak i u zwierząt. Psy komunikują się mową ciała oraz zapachem który mogą rozpoznać nawet z wielu metrów. Dbając o przestrzeń, dystans oraz czas, pozwalamy naszym psom podjąć decyzję czy chcą się poznać, czy wolą się rozejść. Bardzo często do konfliktów dochodzi na psich wybiegach. Jest to mała, ograniczona przestrzeń, która dla czworonogów nie jest naturalna, często obca, choć nawet i znajome sobie psy na niej rywalizują. Gdy zbliży się do nas jakiś obcy pies, napinając smycz zamykamy przestrzeń zwierzakowi na kontakt z nim, a jest to kluczowe w komunikacji pies-pies! Podczas pakowania spacerowej wyprawki dla swojego psa, lepiej zaopatrzyć się w regulowaną smycz, wygodne szelki czy obrożę, ale i parę superfood, które zachęcą go do bycia posłusznym, a Ty będziesz miał lepszą kontrolę nad swoim zwierzakiem.

Co robić, jeśli pies jest agresywny?

Nie wiesz, jak zaradzić, na agresję Twojego psa wobec innych? Pamiętajmy, że nie każdy pies musi lubić wszystkie inne czworonogi. Jeżeli dasz zwierzakowi trochę przestrzeni, przepracujesz z nim wszystkie podstawowe zachowania, jakie powinien mieć nabyte podczas młodocianej socjalizacji, z pewnością znajdzie swoich psich przyjaciół. Jak zapoznać ze sobą psy, aby była szansa na kumpelstwo?

  • Pierwsze spotkanie zorganizuj na neutralnym dla obu psów terenie, jeżeli jest to przypadkowe spotkanie, pozwól im na wzajemne zbliżenie się i obwąchanie,
  • nie korzystaj z krótkiej smyczy i uciążliwego trzymania przy nodze, on potrzebuje przestrzeni!
  • Psy, tak jak ludzie, na poznanie potrzebują czasu i chwili wzajemnej komunikacji,
  • gdy ciała zwierząt są sztywne i napięte, a ich ruchy są szybkie i nerwowe, to znak, że psy jeszcze sobie nie ufają i czują się w swoim towarzystwie niepewnie,
  • jeżeli pies będzie reagował pozytywnie, pozwól mu na większy luz, a dobre zachowanie zawsze nagradzaj.

Pies nie lubi innych psów – czy każdy?

Psy, tak jak i ludzie, są gatunkiem stadnym, ale powinniśmy sobie uświadomić, że nie każdy pies musi mieć ochotę na przywitanie się z innym psem czy na zabawę. Tak samo jak my, ludzie, też tego unikamy. Dużo zależy od tego, czy psiak był od małego wychowany wśród innych zwierząt, czy izolowany w naszym mieszkaniu i ograniczany do biegania w zamkniętym ogrodzie. Nawet jeżeli mamy duże podwórko, w celu socjalizacji psa powinniśmy go zabierać na spacery do parku, czy w inne miejsca, gdzie będzie miał szansę oswoić się z innymi zwierzętami i obcymi ludźmi.

Jak wygląda zabawa u psów?

Psy zazwyczaj się lubią, choć oczywiście nie wszystkie. Są też zwierzaki nieśmiałe, lub chore, które nie czerpią radości z zabawy z innymi. Wielu opiekunów nie wie, jak powinna wyglądać dobra zabawa psów ze sobą. Zdarza się, że często to co my bierzemy za zabawę, wcale nią nie jest. Granica między zabawą i walką jest bardzo cienka. Gdy widzisz podejrzane zachowanie, jak ciągłe warczenie, dogryzanie i naskakiwanie, bacznie obserwuj i w razie potrzeby zareaguj! Psy, które się ze sobą bawią wysyłają do siebie wyraźne komunikaty, że ich zachowanie ma charakter zabawy np. merdają ogonem.

Taka pozytywna zabawa psów zazwyczaj po kilku minutach dobiega końca. Są one po prostu zmęczone, aby nadal ją kontynuować. Zazwyczaj po wspólnej zabawie kładą się koło siebie, lub w spokoju zaczynają dalej spacerować, bez żadnych zbędnych emocji. Natomiast, gdy psy nie potrafią przestać, to bardzo prawdopodobne, że nie jest to zabawa. Pamiętaj!

Zabawa i komunikacja pomiędzy psami jest bardzo ważna w kontekście ich dobrej socjalizacji, nabierania zwyczajów, budowania relacji i ogólnej kondycji fizycznej, czy psychicznej. Zdrowie psa, to nie tylko odpowiednio dobrana karma i pielęgnacja, ale całokształt! Jeżeli wiesz, ze nie radzisz sobie z zachowaniem swojego zwierzaka, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą!

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022

Polecane

pixel