Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Farmakologia – droga na skróty czy wsparcie w przypadku problemów behawioralnych?

2023-02-28
Farmakologia – droga na skróty czy wsparcie w przypadku problemów behawioralnych?

W ostatnim czasie coraz częściej ludzie mający różne dolegliwości decydują się na wsparcie farmakologiczne. Opiekunom psów problemowych również zdarza się sięgać po taką pomoc. Jednak czy jest to bezpieczne? Czy to ostateczność? A może to jedyna słuszna droga?

Niebezpieczna moda?

Sceptycy leków w procesie terapii behawioralnej uważają, że podawanie psu chemii jest drogą na skróty. Jednak mamy też zwolenników, którzy bardzo często farmakologią chcą zastąpić całą pracę behawioralną. Pamiętajmy, że podawanie jakichkolwiek leków naszemu pupilowi zawsze należy konsultować z lekarzem weterynarii.

Każdy przypadek psa jest inny, a każdy problem może występować z różnych przyczyn. Dlatego mówiąc np. o agresji czy fobii dźwiękowej, bardzo często możemy usłyszeć dwie skrajne rady. Tylko leki lub „nie słuchaj osób, które chcą je podać”! Należy pamiętać, że życie w ciągłym stresie może zablokować psa i jego zdolności uczenia się. Czasami warto go wspomóc, ale bywa też, że jest to zbędne.

Czy mój psiak powinien przyjmować leki?

Kiedy i jak powinniśmy podjąć decyzję o podaniu farmakologii? Na pewno nie od razu i nie podejmować jej samemu. Do każdej kwestii tego typu należy podejść indywidualnie. Bardzo ważna jest konsultacja z lekarzem weterynarii, ale także z behawiorystą. Leki przypisywane bez obserwacji psa, mogą wyrządzić dużo krzywdy. Ważne jest też odpowiednie dobranie środków. To, że jednemu psu dany lek pomoże, nie oznacza, że innemu również przyniesie ulgę.

Decyzję o przepisaniu tabletek może podjąć również behawiorysta, jednak należy pamiętać, że osoby pracujące w tym zawodzie nie mają uprawnień do wypisywania recept. Dlatego, jeżeli psi psycholog podejmie taką decyzję, dobrze by było, aby współpracował z zaufanym i sprawdzonym lekarzem weterynarii. Można spotkać osoby, które pełnią obie te funkcje i warto udać się właśnie do kogoś takiego.

Obserwacja, wywiad, stały monitoring, praca behawioralna

Po rozpoczęciu stosowania farmakologii ważny jest stały monitoring psa, wnikliwa obserwacja oraz informowanie osobę prowadzącą o wszystkim, co dzieje się z naszym pupilem. Warto jest również nagrywać jego zachowanie, ponieważ dobór leków dla zwierząt nie jest łatwy. Psiak nie powie nam, czy na danym farmaceutyku jego samopoczucie się poprawiło, czy nie. To my jako opiekunowie możemy zaobserwować zachowanie psa i na podstawie przekazanych przez nas informacji, specjalista może podjąć decyzję, co dalej. Może zdarzyć się tak, że konieczna będzie zmiana specyfiku. Nie oznacza to, że lekarz się pomylił. Nawet w naszym ludzkim świecie zdarza się, że lekarz nie przepisał leki odpowiednie dla nas, ale my jednak potrafimy werbalnie zakomunikować nasze odczucia.

Kiedy nie podejmować próby z lekami?

Leki to ostateczność. Jeżeli widzimy, że psiak sobie nie radzi, żyje w ciągłym stresie, wtedy warto rozważyć ich wprowadzenie. Jeżeli jednak mamy młodego psa lub takiego, który pomimo stresu podejmuje próbę pracy, warto się wstrzymać i spróbować rozwiązać problem samą pracą behawioralną. Trzeba pamiętać, że proces wprowadzenia, ale i rezygnacji z leków, jest czasochłonny i musimy to robić pod okiem specjalisty. Nawet jeżeli były one zbędne, odstawienie ich nie może odbyć się bez kontroli lekarza.

Suplementy zamiast leków

Popularne są również suplementy, które są o wiele łatwiej dostępne. Do ich zakupu nie trzeba recepty, a wprowadzenie nie wymaga kontaktu z lekarzem weterynarii, bo dawkowanie jest opisane na opakowaniu. Trzeba pamiętać, że suplement to nie lek i może po prostu nie zadziałać. Powinniśmy je stosować, gdy pies ma niedobory lub w przypadku wsparcia psa np. przy przeprowadzce, by się nie stresował. Jednak pamiętajmy, że okres, po jakim zobaczymy efekty, jest dłuższy niż w przypadku leków.

Podsumowanie

Decyzji o przejściu na leki nie powinniśmy podejmować sami czy na podstawie porad z Internetu. Zawsze należy się udać do lekarza weterynarii i behawiorysty. Nie należy bać się podawania leków, ponieważ należy się kierować dobrem zwierzęcia. Jeżeli mają pomóc, a psiak ma poczuć psychiczną ulgę, warto z nich skorzystać. W końcu wszystko jest dla
… psów ;)

Mateusz Glazik
trener i behawiorysta psów, na co dzień opiekun dwóch adoptowanych kundelków Moki i Noelki. Śmiało może powiedzieć że razem tworzą idealne trio, a ich różne historie pozwalają na wspólny rozwój. W swojej pracy bazuje na pozytywnych wzmocnieniach, rozumie emocje psa oraz istotę jego zachowania.
Mateusz Glazik
Pokaż więcej wpisów z Luty 2023
pixel