Funkcjonalne przysmaki dla psów. Jak dbać o zdrowie i kondycję pupila?
Z założenia przysmaki dla psów są nie tylko smacznym dodatkiem do ich diety, ale także ważnym elementem w procesie szkolenia, nagradzania i budowania więzi między opiekunem a zwierzęciem. Z tego też powodu ich skład musi opierać się na wyjątkowo smakowitych surowcach, a forma być odpowiednią podczas zabawy i treningu.
Rodzaje przysmaków dla psów
Najpopularniejsze formy przysmaków to: odwodnione mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, spasowane fragmenty skór i ścięgien, przekąski w postaci pieczonych ciastek dla psów, przekąski ekstrudowane lub przekąski funkcjonalne. O ile składy przekąsek są bardzo różne i wyłącznie inwencja producentów ogranicza wykorzystanie surowców do ich produkcji, to jednak stanowią one źródło składników odżywczych, dostarczanych w skondensowanej i bardzo atrakcyjnej formie. Podstawą składu tego typu produktów dla psów powinny być mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego oraz świeże warzywa i owoce, dlatego warto skupić się wyłącznie na takich przekąskach, których skład na takich surowcach bazuje.
Ważna rola opiekuna - dawkowanie przysmaków dla psa
Niezmiernie ważną rolą opiekuna jest precyzyjne przestrzeganie ilości podawanych przekąsek. Ich systematyczne, wieloletnie i niekontrolowane wykorzystanie może być przyczyną powstawania nadwagi i otyłości u psów.
Pamiętajmy, że przysmak o wysokiej smakowitości jest jednocześnie wysokoenergetycznym elementem diety zwierząt. Z tego też powodu, jeżeli w budowaniu relacji ze zwierzętami decydujemy się na korzystanie z przekąsek, to bezpieczniejszą ich formą będą tzw. przekąski funkcjonalne. Są to takie produkty, które poza wartością odżywczą, dostarczają także składniki wykazujące silne i bezpieczne oddziaływanie na organizm, a tym samym mogące stanowić podstawę prewencji chorób dietozależnych. Są one źródłem związków biologicznie czynnych, których mechanizm działania pomaga walczyć ze skutkami stresu oksydacyjnego.
Wykorzystanie wszelkich metod ochrony organizmu przed działaniem stresu oksydacyjnego, w tym przekąsek funkcjonalnych, pozwala hamować proces starzenia, kontrolować procesy zapalne, chroniąc w ten sposób m.in. chrząstkę stawową przed degradacją, oraz pozwala poprawiać metabolizm każdej komórki organizmu.
Cenne składniki odżywcze przekąsek funkcjonalnych dla psów
Do surowców dostarczających, najcenniejszych dla zwierząt, związków biologicznie czynnych należą: kwasy tłuszczowe n-3, prebiotyki, polifenole, substancje o działaniu chondroprofilaktycznym, beta-glukany, witaminy i substancje mineralne.
Stosowanie tego typu przekąsek zwalnia opiekuna z obowiązku dbania o odpowiednią ich ilość podaną zwierzęciu – napisałbym nawet, że nakłada obowiązek ścisłego przestrzegania sugerowanych ilości przez producenta. Decydując się na wybór tego typu przekąsek, warto zwracać uwagę na te, które nie będą bazowały wyłącznie na wysokiej zawartości tłuszczu.
Metodą produkcji, która w największym stopniu zachowuje wartość odżywczą surowców, jest suszenie. Pozwala ona na niewykorzystywanie środków konserwujących oraz syntetycznych przeciwutleniaczy. Prostota składu stanowi dość silny argument za korzystaniem z tego typu przekąsek w codziennej interakcji z psem. Takie przysmaki dla psa, szczególnie suszonych, zachowując wysoką wartość odżywczą surowców, z których zostały wyprodukowane, gwarantuje jednocześnie wygodę ich wykorzystania w czasie spacerów i innych aktywności z psem.
Niezmiernie ważną kwestią w kontekście bezpieczeństwa tego typu artykułów jest właściwe postępowanie dystrybutorów oraz personelu sklepów zoologicznych. Każdy produkt, który ze względu na swój skład chemiczny jest podatny na zmiany w zakresie bezpieczeństwa mikrobiologicznego i chemicznego, powinien być zabezpieczony przed wpływem czynników zagrażających temu bezpieczeństwu. To między innymi dlatego tak ważne są szczelne opakowania jednostkowe, które pozwolą opiekunowi na wygodne ich wykorzystywanie w codziennej aktywności z psem.