Jak dbać o stawy psa?
U jakich psów występują problemy ze stawami?
Pierwszą niezwykle istotną kwestią jest fakt, że problemy ze stawami mogą wystąpić u każdego psa. Niezależnie od rasy, wielkości czy wieku konieczne jest dbanie o to, aby aparat ruchu czworonoga funkcjonował odpowiednio. Mimo to warto pamiętać, że pewne rasy są bardziej predysponowane do wykazywania tego typu problemów. Zaliczają się do nich m.in. labradory, berneńczyki, dalmatyńczyki oraz owczarki niemieckie. Wynika to w dużej mierze z ich gabarytów, a przede wszystkim dużej masy ciała, która sprawia, że obciążenie stawów jest znacznie większe. Jeśli chodzi o psy mniejszych ras, to tego typu kłopoty ze zdrowiem dotykają np. jamników, które całe ciało muszą „nosić” na stosunkowo krótkich nogach.
Odpowiednia waga to podstawa
Dbanie o stawy zwierzaka, warto rozpocząć od jego diety. Odpowiednia masa ciała psa ma ogromny wpływ na jego układ kostno-stawowy. Jeśli zauważysz, że Twój czworonóg zaczyna być zbyt ciężki, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który potwierdzi lub obali Twoje przypuszczenia o nadwadze. Jeśli jednak taki problem się pojawi, konieczne będzie zmiana sposobu odżywiania. Jednym z najpopularniejszych sposobów jest zamiana karmy suchej na mokrą. Mokra karma dla psa charakteryzuje niższą gęstością energetyczną, dzięki czemu większa objętość daje kotu poczucie sytości i w dłuższej perspektywie stosowanie pozytywnie wpływa na utrzymywanie odpowiedniej masy ciała zwierzęcia.
Co z aktywnością fizyczną?
Kolejna kwestia to odpowiednia aktywność fizyczna. Psy, które nie osiągnęły jeszcze 1,5 roku życia, nie mają całkowicie ukształtowanego układu ruchowego, przez co znacznie łatwiej jest go uszkodzić. Podobnie jest u seniorów, jednak u nich powodem jest wiek, znacząco wpływający na stan kości, mięśni i stawów. Zatem zarówno jedna i druga grupa powinna mieć ograniczony zakres wykonywanych aktywności. Długie spacery są jak najbardziej wskazane, natomiast szybki sprint czy wysokie podskoki, np. podczas łapania frisbee, należy w przypadku juniorów zostawić na późniejszy czas. Jeśli chodzi o starsze psy, to zdecydowanie konieczne będzie, porzucenie tego typu zabaw i pozostanie przy wspólnych, spokojnych wędrówkach, które powinny być częste, ale krótkie.
Objawy związane ze zwyrodnieniami stawów
Czasami właściciele mają duży problem z rozpoznaniem objawów towarzyszących czworonogowi, który ma bóle stawowe. Przede wszystkim pierwszym niepokojącym symptomem powinno być kulenie, chodzenie tylko na trzech kończynach czy próby odciążenia jednej z łap. Oczywiście powodem takich zachowań może być rana na poduszce, drzazga czy uczulenie w tych okolicach, dlatego najpierw trzeba dokładnie obejrzeć wszystkie kończyny. Kolejna rzecz, która powinna zaniepokoić każdego opiekuna, to problem z użytkowaniem schodów. Dlatego, jeśli widzisz, że pies utyka, nie chce wchodzić lub piszczy podczas używania schodów to znak, że coś jest nie tak z jego aparatem ruchu. Kolejny problem to trudności podczas wstawania. Jeżeli czworonóg ma posłanie, do którego musi wskoczyć i coraz trudniej jest mu się z niego wydostać to znak, że coś jest nie w porządku. Podobnie, jeśli zauważasz, że śpi w miejscach, które niekoniecznie są wygodne, ale łatwo dostępne to także warto sprawdzić stan jego łap. Ostatnia kwestia, najczęściej skłaniająca właścicieli do reagowania, jest apatia. W sytuacji, gdy Twój pies na co dzień jest energiczny, uwielbia spacery i wspólną zabawę, a nagle przestaje na to reagować, ciągle leży i śpi z pewnością zorientujesz się, że z jego zdrowiem nie jest najlepiej. Może to oznaczać właśnie dolegliwości ze strony stawów. Częstym objawem wskazującym na istnienie bólu towarzyszącego stanom zwyrodnieniowym stawów jest zwiększone, niespotykane do tej pory łaknienie.
Czy karma dla psa to za mało?
Mówiąc o zdrowych stawach zwierzaków, często poruszaną kwestią staje się suplementacja. Rzeczywiście czasami jest ona niezbędna, jednak zazwyczaj wystarczy odpowiednio zbilansowana dieta, aby uchronić psa przed nieprzyjemnymi doznaniami. Mokra karma dla psa to dobra opcja, jeśli Twój czworonóg mało pobiera wody. Odpowiednie nawodnienie jest kluczowe, zarówno w trakcie rozwoju zwierzaka, jak i później, ponieważ pozwala m.in. zachować odpowiednią masę ciała. Ważne, aby tego typu karma dla psa zawierała składniki wysokiej jakości i była bogata zarówno w białko, jak i tłuszcze bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Świetnie sprawdzi się np. Dolina Noteci Premium Perfect Care Joint Mobility wspierająca stawy lub mokra karma weterynaryjna 4Vets Joint Mobility.
Zadbaj o stawy swojego zwierzaka i ciesz się jego zdrowiem przez długie lata.