Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak karmić psa bez zębów?

2023-04-25
Jak karmić psa bez zębów?

Sposób żywienia wpływa zarówno na jakość, jak i długość życia czworonoga. Właśnie dlatego warto zadbać o to, by wszystkie posiłki, jakie podajesz pupilowi, były odpowiednio zbilansowane. Karmienie psa bez zębów może okazać się jednak dużym wyzwaniem. Nie wiesz, jak zaplanować dietę takiego czworonoga? Sprawdź, co powinien jeść pies bez zębów, by cieszyć się dobrym zdrowiem przez długi czas.

Zęby u psów – co wpływa na stan uzębienia u czworonoga?

Psie zęby są przystosowane zarówno do diety mięsożernej, jak i wszystkożernej. W przedniej części szczęki znajdują się bowiem siekacze i kły, które ułatwiają zwierzakowi skubanie mięsa. W głębi jamy ustnej znaleźć można z kolei zęby trzonowe i przedtrzonowe. Te idealnie nadają się do rozcierania pokarmu. Stan uzębienia czworonoga w największym stopniu zmienia się w pierwszym roku życia. To właśnie wówczas miejsce mlecznych siekaczy zastępują zęby stałe. Te ostatnie nie powinny wypadać, nawet jeśli zwierzę dożyje sędziwej starości. Właśnie dlatego braki w uzębieniu u dorosłego psa są problemem, który powinien wzbudzić szczególną czujność opiekuna. Do jego najczęstszych przyczyn należą choroby dziąseł i przyzębia, a także urazy mechaniczne.

Karmienie psa bez zębów – podstawowe zasady

Jedzenie dla psa bez zębów powinno być dopasowane do możliwości, wieku i stanu zdrowia czworonoga. Inny rodzaj pokarmu okaże się lepszy dla ruchliwego szczeniaka, a inny dla kilkunastoletniego pupila. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, dzięki którym uda się skomponować odpowiednią dietę dla swojego psiego przyjaciela.

Karmienie szczeniaka bez zębów

Pierwszy rok życia to czas, gdy w organizmie czworonoga zachodzi prawdziwa rewolucja. Właśnie dlatego młode zwierzęta potrzebują specjalistycznego pokarmu. Typowa karma dla szczeniaków zawiera dużą liczbę kalorii oraz składników odżywczych. Różni się ona składem od pokarmów przeznaczonych dla osobników dorosłych. Właśnie dlatego psi senior nie może jeść karmy dla szczeniąt. Młode osobniki, w okresie wymiany uzębienia, mogą mieć problem z gryzieniem suchego pokarmu. Z tego względu podstawę ich diety w tym czasie może stanowić mokra karma dla psa. Gdy jednak w jamie ustnej pojawią się już zęby trzonowe, warto skonsultować zmianę jadłospisu z weterynarzem, natomiast mimo wszystko, najlepszym rozwiązaniem będzie pozostać na mokrej karmie.

Czym karmić psiego seniora bez zębów?

Karma dla dojrzałego psa bez zębów powinna być bogata w lekkostrawne białko i niskokaloryczna. Najlepiej zatem sięgnąć po gotowe produkty, przygotowane z myślą o potrzebach czworonoga w podeszłym wieku. Jeśli pies nie ma zębów, szczególną uwagę zwróć na karmy mokre. Taka karma dla psa seniora nie wymaga intensywnego gryzienia.

Jak karmić psa po usunięciu zębów?

Bezpośrednio po ekstrakcji zębów pies może mieć problemy z przyjmowaniem stałych pokarmów. Z tego względu przez pierwszych kilka tygodni należy podawać mu płynne lub bardzo mokre karmy. Szczególną troską warto otoczyć też pupila, który cierpi na różnego rodzaju schorzenia lub przeszedł zabiegi medyczne. Jedzenie dla psa bez zębów o tego typu problemach, powinno zawierać kompleks witamin, minerałów i dodatkowych substancji, które wspierają organizm w czasie rekonwalescencji. Najlepszym wyborem okaże się w tym przypadku karma specjalistyczna dla psa, stworzona z myślą o czworonogach o szczególnych potrzebach żywieniowych.

Opieka nad psem bez zębów – o czym jeszcze warto pamiętać?

W Twoim domu mieszka pies bez kilku zębów? Karmienie to niejedyna rzecz, o której musisz pamiętać. Bardzo ważna jest także higiena jamy ustnej – pozwala ona bowiem zapobiegać rozwojowi chorób przyzębia i dziąseł. Jak o nią dbać? Regularnie czyść zęby czworonoga za pomocą miękkiej szczoteczki i specjalnej pasty dla psów. Przydatnym akcesorium może okazać się także czyścik, czyli specjalna nakładka na palec. Warto go stosować jako alternatywę dla szczoteczki. Jeśli na zębach pupila dostrzeżesz grubą warstwę kamienia, konieczna okaże się wizyta u weterynarza. W wielu lecznicach można skorzystać z tzw. scalingu. Jest to bezbolesny zabieg, polegający na usuwaniu kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków.

Jaka karma dla psa bez zębów – podsumowanie

Karmienie psa bez zębów może okazać się nie lada wyzwaniem. Warto jednak podejść do tego z głową – odpowiednio dobrane posiłki sprawią, że pupil z apetytem będzie opróżniał miskę. Mamy nadzieję, że po lekturze naszego poradnika wiesz już, jakie jedzenie dla psa bez zębów okaże się najlepsze. Jeśli natomiast chcesz zgłębić swoją wiedzę na temat żywienia czworonogów, koniecznie zapoznaj się z innymi wpisami na naszym blogu.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2023

Polecane

pixel