Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak odchudzić psa? Otyłość u psa i jak sobie z nią radzić

2021-03-11
Jak odchudzić psa? Otyłość u psa i jak sobie z nią radzić

Nielimitowane przekąski i wielogodzinne leniwe drzemki na kanapie nie sprzyjają utrzymaniu prawidłowej masy ciała. W ostatnich latach liczba czworonogów zmagających się z nadprogramowymi kilogramami systematycznie rośnie. Nadwaga u psa może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i skutecznie obniżyć jakość życia. Po czym poznać, że masa ciała naszego pupila niebezpiecznie poszybowała w górę? Jak odchudzić psa?

Przyczyny otyłości u psa

Skłonność do nadmiernego przybierania na wadze u czworonogów to bardzo złożony problem. Nadwaga u psa może wynikać z czynników genetycznych, środowiskowych, zdrowotnych i żywieniowych. Niezależnie od pierwotnej przyczyny, dochodzi do niej wtedy, gdy ilość energii dostarczanej wraz z pożywieniem jest zbyt duża w stosunku do zapotrzebowania. Organizm psa nie jest w stanie w pełni wykorzystać dostarczonej energii, dlatego magazynuje ją pod postacią tkanki tłuszczowej.

W praktyce wszystko zaczyna się dosyć niewinnie: od dodatkowej przekąski czy dokładki do codziennego posiłku. Niebagatelne znaczenia ma przy tym tryb życia zwierzaka. Pies, który z chęcią zagląda do swojej miski, ale niewiele czasu spędza na zabawie i spacerach, ma większe trudności z utrzymaniem szczupłej sylwetki niż energiczny psi łakomczuch. Szczególnie narażone na problemy z wagą są psy po kastracji i w wieku 5-7 lat, u których dochodzi do spowolnienia metabolizmu i ograniczenia aktywności fizycznej. Otyłość u psa może być też skutkiem niektórych chorób (niedoczynności tarczycy) lub wynikiem predyspozycji rasowych (np. u labrador retrieverów).

Nadwaga u psów – jak sprawdzić, czy nasz pupil ma problem z otyłością?

Puszysta psia sierść dobrze maskuje nadprogramowe kilogramy. Aby w porę wykryć problem z wagą u pupila, warto regularnie kontrolować sylwetkę czworonoga przy użyciu skali BCS. Zgodnie z jej założeniami u otyłego psa zanika wcięcie w talii, brzuch staje się obwisły, żebra prawie niewyczuwalne, a w okolicach lędźwi i ogona pojawiają się fałdy tłuszczu.

W przypadku psów rasowych wagę zawsze warto odnosić do wzorca. Przyjmuje się, że nadwaga u psa występuje, gdy jego masa ciała jest o ponad 10% wyższa od optymalnej. Otyłość u psa można rozpoznać przy przekroczeniu wzorcowej wagi o więcej niż 20%.

Skutki psiej nadwagi

Otyłość u psa nigdy nie powinna być bagatelizowana. Wraz ze wzrostem masy ciała zwiększa się ryzyko wystąpienia u czworonoga chorób układu krążenia, zaburzeń metabolicznych i hormonalnych, problemów ze stawami, nowotworów. Nadwaga u psa wpływa też destrukcyjnie na kondycję i samopoczucie. Czworonogi z nadwagą źle znoszą intensywny wysiłek i zmiany temperatur. Mają problemy z poruszaniem się, przez co nie mogą oddawać się ulubionym zajęciom. Przekłada się to na ich nastój – otyłość u psa może prowadzić do frustracji i apatii.

Jak najlepiej odchudzić psa?

Odchudzanie psa to długi proces, wymagający cierpliwości i konsekwencji. Jak odchudzić psa w bezpieczny sposób? W przypadku domowych czworonogów zupełnie nie sprawdzają się diety restrykcyjne. Otyły pies w ciągu każdego tygodnia powinien tracić maksymalnie 1-2,5% masy ciała. Cały proces odchudzania może trwać wiele miesięcy.

Kaloryczność posiłków czworonoga powinna być zmniejszana stopniowo o 10% na tydzień, aż do osiągnięcia 60-70% wyjściowej wartości. Aby ograniczyć uczucie głodu u psa, warto zwiększyć liczbę jego posiłków i wykorzystać akcesoria wydłużające czas jedzenia (np. miski spowalniające jedzenie). Nieodłącznym elementem procesu odchudzania powinno być też zwiększenie długości i częstotliwości ćwiczeń fizycznych.

Dieta redukująca masę ciała

W walce z otyłością u psa nadrzędną rolę odgrywa odpowiednia dieta. Jak odchudzić psa, stosując gotowe formuły żywieniowe? Dla czworonogów zmagających się z nadmiernym przybieraniem na wadze przeznaczone są dietetyczne karmy weterynaryjne. Godne polecenia dla psów z nadwagą są mokre karmy, które dzięki wysokiej zawartości wody zawierają mniej kalorii niż suche.

Karma dietetyczna dla psa pozwala stopniowo zmniejszać masę ciała, bez ryzyka niedoborów pokarmowych. Mokra karma dla psa w puszce z formułą light odznacza się zredukowaną zawartością tłuszczu. Za sprawą podwyższonej zawartości błonnika zapewnia psu długie uczucie sytości i zapobiega gwałtownym wahaniom cukru we krwi. Wysoki poziom białka w pokarmie wspomaga utrzymanie silnych mięśni. Ważnym dodatkiem jest L-karnityna pomagająca metabolizować energię pochodzącą z utleniania kwasów tłuszczowych tkanki tłuszczowej.

Dieta dla psa z nadwagą

Dla otyłego czworonoga warto wybierać produkty z dodatkiem nasion psyllium, beta-glukanów i mannooligosacharydów, które wpływają pozytywnie na rytm wypróżnień i zapobiegają niekontrolowanym napadom głodu. Aby pies z nadwagą wciąż mógł czerpać radość ze swoich posiłków, najlepiej zaproponować mu karmy o wysokiej smakowitości, np. zawierające różnorodne mięsa i podroby.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021

Polecane

pixel