Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak przygotować psa do zimy?

2023-02-03
Jak przygotować psa do zimy?

Nastała zima. Dni są krótkie, temperatura spada, a chęci do spaceru coraz mniej. A czworonoga wyprowadzić trzeba nie zależnie od pogody. Jak możemy psu pomóc, aby ta najważniejsza potrzeba była przyjemnością w tym okresie? Jakie aktywności na długie wieczory wybrać, aby zimowa nuda nie dopadła naszego pupila?

Wróg numer jeden - sól!

Zimą dla naszego bezpieczeństwa chodniki są posypane solą, niestety dla psich łapek ta sól bezpieczna nie jest. Są one bardzo wrażliwie, dlatego to, co nam poprawia bezpieczeństwo, im szkodzi. W miarę możliwości spacerujmy tak, aby psie łapki zawszy były na śniegu, pozwólmy pupilom chodzić poboczem. Częstą oznaką, że sól szczypie lub piecze jest podnoszenie kończyn oraz to, że nasz psiak kuleje.

Po spacerze warto przemyć łapki letnią wodą i wytrzeć do sucha. Niektóre pieski mają więcej sierści pomiędzy opuszkami, dlatego warto ją przycinać, aby dodatkowo nie narażać go na dyskomfort. Jest to o tyle ważne, ponieważ zwierzak, wylizując łapki, może w ten sposób przyjąć szkodliwą dla siebie sól.

Przed spacerem warto zabezpieczyć poduszeczki na łapkach specjalnymi kremami lub wazeliną. Ważne jest, aby te preparaty nie były oparte na wodzie, która może zamarzać podczas spaceru. Drugą opcją jest zakupienie specjalnych butów. Wówczas trzeba pamiętać, że dobrze jest wcześniej przećwiczyć i przyzwyczaić pupila do nich. Nasze czworonogi nie są przyzwyczajone do tego rodzaju gadżetów i mogą odmówić spaceru, a dla wielu sam proces zakładania może okazać się bardzo trudny. Pamiętajmy, aby nie stosować bucików za wszelką cenę i nie zakładać ich wbrew woli psa.

Psie ubranka - moda czy potrzebny gadżet?

Wybór psich ubranek jest coraz większy, zaczynając od kroju, po materiał czy wykonanie. Jedni je uwielbiają, inni natomiast są ich przeciwnikami. O ile w wakacje jest to faktycznie zbędny gadżet (chyba że mówimy o przeciwdeszczowych kurteczkach), tak w okresie zimowym może okazać się niezbędnym akcesorium dla niektórych ras. Jeżeli nasz psiak niechętnie wychodzi na spacery, a jak już się przekona, to cały się trzęsie, powinniśmy przemyśleć zakup zimowego ubranka.

Pamiętajmy, że nie każda rasa pomimo dostępności w kraju, była pierwotnie hodowana w naszym klimacie i niskie temperatury niektórym psiakom po prostu nie służą. W Polsce możemy również spotkać psy sprowadzane z cieplejszych krajów np. Chihuahua, Shih tzu, Basenji, Yorkshire terrier. Dlatego ubranie dla niektórych piesków może okazać się niezbędne. Miejmy na uwadze to, że jak do wszystkiego tak i do ubranek należy psa przyzwyczaić. Ubrania dla psa mogą zaburzyć komunikację między pupilami, ponieważ ogromną rolę odgrywa w niej mowa ciała. Takie ubranko może ukryć np. zjeżoną sierść na grzbiecie, co może zakończyć się psią awanturą. Dlatego jako opiekunowie powinniśmy mieć wzmożoną czujność i odpowiednio dobierać spotkania z psami.

Długość spaceru

Nieważne czy mamy psiaka zmarzlucha, czy kochającego zimę, wyważona i dobrze dobrana aktywność to podstawa. Jednak niezależnie od rasy i typu pupila, zimowy spacer od wakacyjnego będzie się różnił. Jedne czworonogi są bardziej aktywne, inne mniej. Jeżeli mamy pupila, który najchętniej by przezimował na kanapie, to nie zapomnijmy zapewnić mu aktywności nie tyle fizycznej, co umysłowej.

Bardzo dobrą opcją są wszystkie zabawki logiczne jak kule węchowe, zabawki z łamigłówkami czy poszukiwanie smaków. Warto zainteresować pupila sportem, jakim jest nosework, który odwzorowuje łańcuch łowiecki i można go z powodzeniem realizować w domu. Dodatkowo ten sport pogłębia więź z przewodnikiem, co poprawia obopólną relację.

Jednak poza aktywnościami w domu, spacer to podstawa. Bardzo często słysząc hasło „aktywny spacer” mamy na myśli wielokilometrowe wędrówki. Pamiętajmy jednak, że aktywność psia różni się od ludzkiej. Postawmy na zabawy węchowe, eksplorację w śniegu, poszukiwania ulubionej zabawki, zamiast kilku kilometrowych spacerów. Kilkanaście minut węszenia potrafi bardziej zmęczyć psa od godzinnego biegania za opiekunem bez możliwości eksploracji terenu. Pamiętajmy, że psy poznają świat nosem, a wilgoć przyciąga zapachy, śnieg ma ich mnóstwo, więc do przeanalizowania jest sporo informacji.

Podsumowanie

Zima tylko z pozoru nie jest łatwym czasem dla psów. Jeżeli dobrze przygotujemy do niej pupila, to przejdzie przez nią bezproblemowo. Jednak pamiętajmy też o naszym komforcie. Wszak idąc z psem na spacer, nam też musi być ciepło i przyjemnie. Ubierając się, wybierajmy naturalne materiały, które będą oddawały ciepło. Jeżeli nie zadbamy o nasz komfort, to psiak nie będzie czerpał przyjemności ze spaceru.

Mateusz Glazik
trener i behawiorysta psów, na co dzień opiekun dwóch adoptowanych kundelków Moki i Noelki. Śmiało może powiedzieć że razem tworzą idealne trio, a ich różne historie pozwalają na wspólny rozwój. W swojej pracy bazuje na pozytywnych wzmocnieniach, rozumie emocje psa oraz istotę jego zachowania.
Mateusz Glazik
Pokaż więcej wpisów z Luty 2023
pixel