Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kastracja czy sterylizacja – na czym polega różnica?

2021-12-09
Kastracja czy sterylizacja – na czym polega różnica?

W temacie kastracji i sterylizacji panuje wśród właścicieli niemałe zamieszanie. Czy oba określenia oznaczają to samo? Kastracja jest zabiegiem dla kocurów, a sterylizacja dla samiczek? Co dokładnie dzieje się podczas zabiegu? Już wyjaśniam!

Kastracja czy sterylizacja kota - jaka jest różnica?

Zarówno samice, jak i samce mogą zostać wykastrowane lub wysterylizowane. Oba zabiegi polegają na tym, by zapobiec rozmnażaniu się zwierząt, czyniąc je bezpłodnymi. Na czym więc polega różnica między nimi? Kastracja to procedura chirurgiczna, która polega na usunięciu gonad u obu płci: w przypadku kotek jest to macica wraz z jajnikami, a w przypadku kocurów usunięcie jąder. Prawidłowe jest zatem wykonywanie zabiegu kastracji zarówno u samic, jak i samców.

Kastracja kota ma naprawdę wiele zalet. Wykastrowane koty są mniej agresywne, bardziej ufne i ograniczają swój rewir, co przy osobnikach wychodzących zmniejsza niebezpieczeństwo wypadku czy walki z innymi kotami.

Zalety kastracji to w skrócie brak:

  • niepożądanego potomstwa,
  • ryzyka przybierania na wadze po zabiegu,
  • zmiany w zachowaniu kota (co dla niektórych jest zaletą, dla innych wadą – każdy decyduje sam).

Wokół kastracji narosło wiele mitów, które niestety nadal pokutują w ludzkiej świadomości. Jednym z nich jest twierdzenie, że kot po kastracji staje się leniwy i przestaje wykazywać jakiekolwiek zainteresowanie zabawą i aktywnością. Wiele osób wśród konsekwencji kastracji wymienia też otyłość oraz problemy z dolnymi drogami moczowymi. Warto zatem przyjrzeć się temu bliżej, by zrozumieć jak dokładnie działają te mechanizmy.

Przede wszystkim należy wyraźnie zaznaczyć, że kastracja jest zabiegiem, który wpływa na układ rozrodczy, a co za tym idzie, łączy się z konkretnymi zmianami zachodzącymi w gospodarce hormonalnej u kocurów i u kotek. Faktycznie zarówno u kotów, jak i psów można zauważyć w związku z tym pewne zmiany w ich zachowaniu. Pierwszą z nich jest zazwyczaj utrata potrzeby oznaczania terenu, która u zwierząt aktywnych w zakresie rozrodu występuje u obu płci. Wynika to z faktu, iż koty, jak i psy wykastrowane są zwykle mniej terytorialne, a co za tym idzie lepiej tolerują towarzystwo innych zwierząt. Dodatkowo woń ich moczu po zabiegu zdecydowanie słabnie, dzięki czemu życie pod jednym dachem z kastrowanym zwierzakiem jest dla człowieka o wiele bardziej komfortowe.

Zrównoważona dieta, czyli co zrobić, aby kot po kastracji nie tył?

Wbrew obiegowym opiniom, nadwagi oraz otyłości nie powoduje zabieg sterylizacji bądź kastracji. Do nadwagi dochodzi najczęściej wtedy, gdy nasz kot jest przekarmiany i źle żywiony. Problem z nadprogramowymi kilogramami może mieć równie dobrze kot, który nie został poddany zabiegowi. Prawdą jednak jest, że kastraty mają tendencję do zwiększonego odkładania tkanki tłuszczowej z nadmiaru zjadanej karmy. Dlatego nie powinniśmy całkowicie zmieniać przyzwyczajeń żywieniowych swojego pupila, ale zredukować odpowiednio porcje podawanego mu pokarmu. Jeśli po jakimś czasie stwierdzimy u swojego kota przyrost wagi, oznacza to, że porcja wciąż jest za duża. Jeśli do tego dodamy odpowiednią aktywność kota i wykonywane regularnie badania kontrolne, będziemy mieć przepis na szczęśliwy żywot kociego kastrata.

EKSPERT DO SPRAW KOCIEGO BEHAWIORYZMU
Małgorzata Biegańska - Hendryk

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
pixel