Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kiedy kot staje się seniorem – zmiana zachowań i nawyków

2022-03-01
Kiedy kot staje się seniorem – zmiana zachowań i nawyków

Koty, podobnie jak ludzie, żyją coraz dłużej. W obecnych czasach koty nastoletnie już nikogo nie dziwą, a wiele zwierząt przekracza swobodnie wiek 20 lat. Ta długowieczność pociąga jednak za sobą pewne konsekwencje – kot stosunkowo szybko staje się seniorem, a potem geriatrykiem, wymagając w związku z tym specjalistycznego podejścia.

Kocie etapy życia - kiedy kot staje się seniorem?

Kocie życie wydłużyło się znacząco dzięki bezpiecznym warunkom, dobrej diecie oraz kompleksowej opiece weterynaryjnej. W naturze kot, który nie ma wsparcia ze strony człowieka, średnio przeżywa ok. 6-8 lat (ciekawostka: mniej więcej na tyle „policzone są” kocie zęby, które u zwierząt starszych często zaczynają szwankować i wymagają specjalistycznej opieki stomatologicznej). Kocie życie możemy więc podzielić następująco: od narodzin do końca 2 roku życia - czas wzrostu, osiągania dojrzałości płciowej, a na końcu także psychicznej,

  • między 2 a 8-10 lat – kot dorosły,
  • od 8-10 do 15 lat – kot dojrzały (senior),
  • powyżej 15 lat – koci staruszek (geriatryk).

Jak więc widać koty nie rzadko przez blisko połowę swojego życia funkcjonują jako zwierzęta w wieku podeszłym i starczym. W związku z tym należy zwrócić baczną uwagę na wiele związanych z tym kwestii.

Kocie zdrowie i badania

U kotów dojrzałych bezwzględnie musimy przestrzegać profilaktyki zdrowotnej. Poza normalnym pakietem badań wykonywanym kontrolnie raz do roku (w skład którego wchodzą: morfologia, biochemia, poszerzony jonogram, badanie ogólne moczu z oceną osadu oraz kontrola stomatologiczna) należy zadbać również o badania tarczycy i serca. U kotów powyżej 8 roku życia występuje bowiem tendencja do rozwijania się nadczynności tarczycy, jak również u kotów powyżej 10 lat zwiększa się ryzyko rozwoju zaburzeń kardiologicznych, w tym nadciśnienia, które będzie dodatkowo negatywnie wpływać na delikatne kocie nerki.

Ponadto koty starsze muszą być regularnie kontrolowane pod kątem sprawności narządu ruchu, ponieważ u wielu z nich między 10 a 12 rokiem życia rozpoczynają się procesy zapalne i zwyrodnieniowe w stawach. Ograniczają one kocią mobilność a do tego powodują przewlekły ból, który uniemożliwia zwierzakowi spokojne życie w komforcie.

Kolejna sprawa to wspomniane już wcześniej zęby – ich zły stan nie tylko wywołuje chroniczny ból i powoduje zaburzenia jedzenia, ale też dociąża nerki ze względu na podtruwające organizm namnażające się w pysku bakterie. Wszystko to musi zatem być pod stałą kontrolą lekarską, a opiekun musi się wykazać czujnością i reagować na każdą zmianę w zachowaniu zwierzaka.

Dalsze konsekwencje starości

Koty starsze z czasem tracą ostrość swoich zmysłów – przede wszystkim słuchu, a często także i wzroku. Te kwestie, plus mniejszy zakres ruchu powodują, że koci dom trzeba dostosowywać do potrzeb seniora. Starsze koty łatwiej marzną i mają słabszą odporność, przez co są narażone na infekcje. Należy zatem dbać o to, by nie były narażone na przeciągi i przewianie, by miały dostęp do ulubionych miejsc (czasami w tym celu trzeba im budować schodki lub pochylnie) oraz by ułatwić im wykonywanie codziennych czynności (np. poprzez zakup odpowiedniej kuwety z obniżonym wejściem, by koci staruszek nie musiał nadwyrężać swoich stawów podczas wchodzenia do środka).

U starszych kotów bardzo ważna jest odpowiednia dieta i ukierunkowana suplementacja: koty w podeszłym wieku słabiej przyswajają energię, więc jej podaż do organizmu musi być regularnie kontrolowana. Bez tego zwierzak może zacząć chudnąć, co z kolei jest wstępem do starczego wyniszczenia organizmu, którego należy unikać. Absolutnie kotom starszym nie należy ograniczać białka w diecie jedynie ze względu na ich wiek – wręcz przeciwnie: koci geriatrycy mogą potrzebować go nawet więcej niż wcześniej, by móc regenerować organizm i walczyć z przewlekłymi dolegliwościami.

Jak zmienia się zachowanie kota seniora?

Koci staruszek potrzebuje ciszy i spokoju na co dzień, by móc odpowiednio wypoczywać i właściwie się wysypiać. Stąd należy zadbać, by miał swój bezpieczny kąt, z dala od dzieci, hałasów czy też młodszych, naprzykrzających się seniorowi zwierząt. Każdy niepotrzebny stres może bowiem pogarszać kondycję ogólną takiego staruszka, co jest wybitnie niewskazane.

Kocia starość to naturalny proces. Odpowiednia, troskliwa opieka, prowadzona na wielu poziomach jednocześnie, połączona ze zrozumieniem specyfiki tego etapu kociego życia może spowodować, że koci senior będzie wiódł szczęśliwy i spokojny żywot otoczony miłością swoich opiekunów. Pamiętajmy przy tym, że starsze koty także powinny się bawić i czerpać radość z rozmaitych rozrywek, oczywiście dostosowanych do ich możliwości i potrzeb. Nowe zadania stymulują bowiem mózg do pracy i utrzymują go w lepszej kondycji, co zmniejsza u staruszka ryzyko wystąpienia zespołu zaburzeń poznawczych.

EKSPERT DO SPRAW KOCIEGO BEHAWIORYZMU
Małgorzata Biegańska - Hendryk

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022
pixel