Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kiedy kotka może zajść w ciążę?

2021-10-20
Kiedy kotka może zajść w ciążę?

Kiedy chcemy zająć się tematem kociego rozrodu, powinniśmy na początek wziąć pod uwagę aż trzy elementy związane z osiąganiem przez te zwierzęta różnych form dojrzałości:

  • dojrzałość płciowa, która pojawia się jako pierwsza i zazwyczaj następuje u kotek między 6. a 8. miesiącem życia, co oznacza, że w tym wieku statystycznie kotka przechodzi swoją pierwszą ruję,
  • dojrzałość fizyczna, oznaczająca zakończenie etapu wzrostu, która zazwyczaj przychodzi po ukończeniu pierwszego roku życia,
  • dojrzałość psychiczna, oznaczająca wkroczenie w okres zachowań w pełni „dorosłych” – ta pojawia się jako ostatnia i zwykle dzieje się to w wieku ok. 2 lat.

To dość ogólne ramy, od których może pojawiać się sporo odstępstw, czego najlepszym przykładem są tzw. rasy długo dojrzewające, takie jak np. Maine Coone czy też kot brytyjski krótkowłosy. Bywa jednak też, że kotki potrafią być hormonalnie aktywne już w wieku 4 miesięcy.

Rozwój kotek - w jakim wieku kotka zachodzi w ciążę?

Jak nietrudno się domyśleć, tak młody organizm zupełnie nie jest gotowy na fakt ciąży, a poród u nie w pełni wykształconej fizycznie kotki jest sporym zagrożeniem zarówno dla niej, jak i dla całego miotu. Zanim jednak dojdzie do ciąży musi pojawić się ruja, czyli okres w którym kotka jest gotowa na krycie i często aktywnie poszukuje wtedy partnera. Do objawów rui zazwyczaj zaliczają się: głośne miauczenie i pomruki, tarzanie się, wypinanie tylnej części ciała z odstawianiem w bok ogona, a także zaburzenia apetytu oraz pozakuwetowa urynacja w domu (tak aktywne płciowo kotki również pozostawiają markery zapachowe z wykorzystaniem moczu, by w ten sposób ściągnąć na siebie uwagę samców – tak więc znaczenie to nie tylko domena kocurów i warto o tym pamiętać). Niestety wiele kotek w czasie rui, ze względu na silny popęd płciowy, próbuje bardzo intensywnie wydostać się na zewnątrz. Może to skutkować ucieczką przez otwierane drzwi, bądź też zaklinowaniem się np. w uchylnym oknie. Dlatego, w przypadku kotek jeszcze niewykastrowanych, trzeba być podwójnie ostrożnym, dbając o ich bezpieczeństwo.

Ruja trwa średnio 7 dni i występuje co 21 dni, aż do momentu osiągnięcia biologicznego sukcesu, jakim jest zapłodnienie. Jeśli kotka zajdzie w ciążę, trwa ona zazwyczaj ok. 62-63 dni, po czym w 6 tygodni po porodzie samica gotowa jest często na kolejne zapłodnienie. Oznacza to, że w ciągu roku jedna matka może wydać na świat co najmniej 3 mioty. Jeśli z kolei do ciąży nie dojdzie, powtarzające się ruje mogą przejść w tzw. ruję permanentną, co oznacza, że kotka jest gotowa do krycia cały czas, a jej gospodarka hormonalna jest mocno rozregulowana. Jest to dla zwierzęcia zarówno silne obciążenie fizyczne, jak i koszmar psychiczny, bowiem w naturze trudno o większą torturę, niż brak możliwości realizacji gatunkowych potrzeb. Czasami zdarzają się też ruje „ciche”, które najczęściej dotyczą młodych samic. Oznacza to, że gospodarka hormonalna jest już gotowa na rozród, ale kotka nie ma zewnętrznych objawów. Taką ruję niestety łatwo przeoczyć, co może mieć negatywne skutki.

Naturalny instynkt kotek

Sama ruja, mimo że jest procesem „zaprojektowanym” przez naturę, pociąga za sobą wiele negatywnych skutków dla kociego organizmu. Pomijając już wspomniany wyżej psychiczny aspekt niezaspokojonych potrzeb, przechodzenie przez kolejne ruje drastycznie zwiększa ryzyko zachorowania w przyszłości na nowotwór listwy mlecznej (nawet pomimo późniejszej kastracji). Inne skutki to m.in. cysty na jajnikach czy też ropomacicze, które, w przypadku braku pomocy medycznej, może doprowadzić do pęknięcia macicy, zakażenia organizmu i śmierci kotki.

Aby zapobiec tym wszystkim elementom najlepiej jest przeprowadzić u kotki wczesną kastrację, a więc zabieg chirurgicznego usunięcia macicy wraz z przydatkami (owariohisterektomia). Najlepiej wykonać go przed osiągnięciem dojrzałości płciowej, a więc między 4. a 6. miesiącem życia. Kastracja nie jest krzywdą, lecz wyrazem odpowiedzialności i troski ze strony opiekuna. Ponadto to jedyna skuteczna metoda kontroli kociej populacji oraz przepis na dłuższe i spokojniejsze życie dla kociej podopiecznej. Warto pamiętać o tym, że zabieg może zmienić zachowanie, charakter i tempo przemian metabolicznych w organizmie pupila. Zwierzęta po zabiegu narażone są dodatkowo na większe ryzyko chorób układu moczowego. Specjalna mokra karma dla kota po kastracji wpłynie na organizm w wielu aspektach.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
pixel