Kiedy warto zabrać psa lub kota do lekarza weterynarii?
Regularne wizyty u lekarza weterynarii są tak samo ważne jak właściwe żywienie, wychowanie i pielęgnacja psa lub kota. Pozwalają one na kontrolowanie stanu zdrowia oraz wczesne wykrycie wielu chorób. Niestety wiele osób pojawia się ze swoim pupilem u lekarza dopiero wtedy, gdy dzieje się coś niepokojącego, a jest to duży błąd. Warto już od samego początku, kiedy tylko zwierzę pojawia się w domu, znaleźć swojego lekarza weterynarii i chodzić na wizyty. Sprawdź poniżej, kiedy warto zabrać psa lub kota do lekarza weterynarii oraz jak przygotować się na pierwszą wizytę!
Książeczka zdrowia – dlaczego warto ją mieć?
Kiedy odbiera się szczeniaka lub małego kotka z hodowli, zazwyczaj hodowca wyposaża przyszłego właściciela czworonoga w tzw. wyprawkę, w której znajdują się między innymi małe opakowanie karmy dla psów lub kotów, którą zwierzak żywił się dotychczas, kocyk z zapachem mamy, zabawka oraz to, co nas dzisiaj interesuje, czyli – książeczka zdrowia. Jeśli odbiera się psa lub kota ze schroniska, niezależnie w jakim jest on wieku, także można się o nią zapytać. Część psów i kotów ją posiada, a część niestety nie. Jeśli przy odbiorze zwierzaka nie otrzymałeś niezbędnej książeczki zdrowia, dobrze by było, żebyś sam się w nią wyposażył – znajdziesz ją na przykład w Internecie za kilka złotych. Jest ona bardzo ważna, ponieważ zapisuje się w niej cała historia leczenia Twojego zwierzaka, przez co weterynarzowi łatwiej jest postawić diagnozę czy też kontrolować, na przykład terminy szczepień.
Pierwsza wizyta u lekarza weterynarii
Jeśli jesteś świeżo upieczonym właścicielem psa lub kota, na pewno zastanawiasz się, jak wygląda pierwsza wizyta u lekarza weterynarii oraz jak powinieneś się do niej przygotować. Kiedy pojawisz się ze swoim pupilem w gabinecie weterynaryjnym po raz pierwszy, lekarz sprawdzi ogólny stan zdrowia psa lub kota, sprawdzi jego masę i temperaturę ciała oraz stan skóry i zębów. Z pewnością dzięki swojemu doświadczeniu oszacuje także, jaką wielkość zwierzę osiągnie w przyszłości. Całkiem możliwe, że da Ci także wskazówki, jak powinieneś żywić swojego pupila. Warto dodać, że na początku będziesz musiał sprawdzić, co najbardziej smakuje Twojemu psu, żeby wiedzieć, co kupować w przyszłości. Może Ci w tym pomóc na przykład mix mokrej karmy dla psa junior w różnych smakach. Co ważne – lekarz ustali także terminy szczepień i co za tym idzie – daty kolejnych wizyt. Jeśli chodzi o kota, sprawa jest o tyle utrudniona, że trzeba zadbać o jego właściwy transport. W tym celu warto zaopatrzyć się w koci transporter i już od początku przyzwyczaić swojego pupila do korzystania z niego, by nie mieć problemów w przyszłości.
Jak często chodzić do lekarza weterynarii?
Terminy wizyt z pewnością ustalisz z lekarzem weterynarii już na pierwszym spotkaniu. Na początku, kiedy Twój pupil będzie jeszcze mały, wizyty będą odbywały się trochę częściej. Ma to związek z tym, że będzie trzeba przeprowadzić wszystkie wymagane szczepienia. Po tym czasie wizyty będą odbywały się już rzadziej – minimum raz na rok, kiedy trzeba będzie wykonać obowiązkową szczepionkę przeciwko wściekliźnie. Jeśli Twój zwierzak będzie cieszył się zdrowiem, to nie ma powodów, dla których musiałbyś chodzić z nim do lekarza częściej.
Jakie zachowania u psa powinny Cię zaniepokoić?
Najczęstsze niepokojące dolegliwości, które pojawiają się u psów to biegunka, wymioty, brak energii czy też brak apetytu – szczególnie jeśli nie spowodowała ich nowa karma dla psa. Po każdej zmianie karmy dla kotów lub psów należy uważnie obserwować zwierzaka. Jeśli jednak zaobserwujesz u swojego czworonoga któreś z objawów i nie jest to związane z nową karmą, to powinieneś jak najszybciej wybrać się do swojego lekarza weterynarii. Oprócz wyżej wymienionych dolegliwości, może wystąpić także cała masa innych objawów, które mogą być niebezpieczne dla Twojego zwierzaka. Jeśli jakiekolwiek jego zachowanie wydaje Ci się dziwne lub masz wrażenie, że Twój pies nie jest do końca zdrowy – nie zastanawiaj się i skonsultuj to ze specjalistą.
Kiedy zabrać kota do lekarza weterynarii?
Koty dobrze potrafią ukrywać swoje choroby – najwidoczniej także nie lubią wizyt u lekarzy… Jeśli jednak jesteś właścicielem swojego mruczka, to z pewnością znasz go najlepiej na świecie i powinieneś zauważyć, jeśli będzie działo się z nim coś złego. Najczęstsze kocie dolegliwości, które powinny wzbudzić Twój niepokój to na przykład ból brzucha, trudności w oddychaniu lub oddawaniu moczu czy też przewracanie się albo wymioty. Ból brzucha może mieć związek na przykład z zakażeniem dróg moczowych albo żołądka. Dezorientacja i przewracanie się kota często jest spowodowane infekcją ucha środkowego lub zatrucia.
Pamiętaj – jeśli z Twoim psem lub kotem dzieje się coś niepokojącego, jak najszybciej idź z nim do lekarza weterynarii. Co bardzo ważne – nie martw się na zapas i nie stawiaj od razu diagnozy. O stanie zdrowia Twojego psa lub kota i ewentualnej ścieżce leczenia może poinformować Cię tylko weterynarz, który jest specjalistą w swojej dziedzinie. Do lekarza weterynarii warto zabrać zabawki dla psa lub kota, aby odwrócić jego uwagę w czasie badania.
Kiedy warto zabrać psa lub kota do lekarza weterynarii – podsumowanie
Odpowiednia opieka medyczna jest bardzo ważna nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierzaków. Warto zadbać o nią już od momentu pojawienia się psa lub kota na świecie. Dzięki temu można zadbać o zdrowie pupila, szybko wykryć niektóre choroby oraz na bieżąco kontrolować jego stan zdrowia. Pamiętaj o tym, że regularne wizyty u lekarza weterynarii to tylko dodatek, a najważniejsze jest dbanie o prawidłową dietę, dobór dobrej karmy dla psa lub kota i aktywność fizyczną.