Kleszcze – choroby, diagnostyka, leczenie
Kleszcze, będące ektopasożytami, stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia psów i kotów, ponieważ mogą przenosić choroby. Ich aktywność obserwuje się przez cały rok, co jest związane z temperaturą otoczenia, a nie konkretną porą roku. Z tego powodu, łagodne zimy sprzyjają całorocznej obecności tych pasożytów.
Występowanie kleszczy
Zagrożenie kleszczami dotyczy głównie zwierząt domowych, które mają dostęp do zewnątrz. Koty domowe są mniej narażone na kontakt z kleszczami, jednak mogą one zostać przeniesione do domu na ubraniu opiekuna lub przez inne zwierzęta, dlatego ważne jest również odpowiednie zabezpieczenie przeciwko kleszczom dla kotów. Kleszcze często przyczepiają się do cieńszych obszarów skóry, takich jak brzuch, uda, pachwiny, okolice pyska, oczu i uszu.
Biologia kleszczy
Kleszcze, należące do rodziny pajęczaków, podobnie jak roztocza, odżywiają się krwią swoich żywicieli. Mogą pozostać przyczepione do skóry przez okres do dwóch tygodni, a ich ślina zawiera substancje znieczulające, co sprawia, że kontakt z żywicielem może pozostać niezauważony.
Gdzie najczęściej spotkamy kleszcze?
Kleszcze można znaleźć w różnych środowiskach, takich jak lasy, łąki, miejskie parki i skwery. Preferują wilgotne miejsca z obfitym roślinnością. Ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi przez kleszcze jest najwyższe podczas spacerów z psem w takich obszarach. Do przeniesienia patogenów może dojść zazwyczaj w ciągu 24 godzin od przyczepienia się kleszcza, dlatego szybkie jego usunięcie może zapobiec chorobie.
Jak usunąć kleszcza w bezpieczny sposób?
Ważne jest dokładne sprawdzanie skóry zwierzęcia po powrocie z zewnątrz i odpowiednie usunięcie kleszcza, używając rękawic jednorazowych, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu. Nie należy stosować żadnych substancji, ani próbować kleszcza zgniatać czy przypalać. W przypadku problemów z usunięciem, zaleca się wizytę u weterynarza.
Najpopularniejsze choroby odkleszczowe
- Babeszjoza jest chorobą atakującą czerwone krwinki, często diagnozowaną u psów. Symptomy to m.in. gorączka i apatia.
- Borelioza oraz anaplazmoza są mniej powszechne, ale mogą prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, takich jak uszkodzenie nerek czy zapalenie stawów.
Jak zapobiegać chorobom odkleszczowym
Regularne stosowanie odpowiednich preparatów przeciwko kleszczom dla psów jest kluczowe w zapobieganiu chorobom odkleszczowym u psiaków. Ważne jest, aby dostosować środek do wieku, stylu życia i stanu zdrowia zwierzęcia oraz stosować się do zaleceń producenta.
Zabezpieczanie zwierząt przed kleszczami przyczynia się również do bezpieczeństwa ludzi, ponieważ kleszcze mogą przenosić choroby również na człowieka, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Regularna ochrona czworonogów zapewnia większe bezpieczeństwo zarówno im, jak i ich opiekunom.