Kot skaleczył się w łapę – co zrobić?
Choć koty słyną ze swojej zwinności, to jednak nawet im zdarzają się wypadki. Ranki i drobne skaleczenia na kończynach to dość częsty problem, który martwi wielu opiekunów. W jaki sposób opatrzyć skaleczenie łapy u kota? Co zrobić, gdy pupil nie chce nosić opatrunku? Jakich akcesoriów nie może zabraknąć w kociej apteczce? Przeczytaj nasz poradnik i poznaj odpowiedź na te i inne pytania!
Jak rozpoznać, że kot skaleczył się w łapę?
Każdy właściciel kota z pewnością nie raz przekonał się, że tego typu zwierzęta w bardzo ograniczony sposób wyrażają swoje nastroje. Nawet gdy coś im dolega, mogą przez wiele dni ukrywać gorsze samopoczucie. Z tego względu rozpoznanie skaleczenia łapy u kota bywa bardzo trudne. Czujność opiekuna powinny wzbudzić w szczególności zmiany w zachowaniu pupila. Rozcięta czy pęknięta poduszka u kota może sprawiać duży ból. Właśnie dlatego zwierzak ze zranioną kończyną będzie mniej ruchliwy i raczej niechętny do zabawy.
Na skaleczony opuszek u kota może wskazywać także utykanie oraz częste lizanie bolącego miejsca. Niepokój opiekuna powinien wzbudzić także obrzęk łap oraz nerwowe zachowanie pupila podczas dotykania chorej kończyny. Otwarte rany u kota, powstałe np. w wyniku głębokiego rozcięcia poduszki, mogą intensywnie krwawić. Jeśli dojdzie do takiego skaleczenia, na podłodze dostrzeżesz ślady krwi.
Skaleczenie łapy u kota – co robić?
Co zrobić, gdy kot się skaleczy? Przede wszystkim zachowaj spokój. Futrzaki doskonale wyczuwają emocje. Twoje nerwowe zachowanie może sprawić, że zwierzę zacznie się bać i nie będzie chciało pokazać zranionej kończyny. Aby uspokoić pupila, delikatnie go pogłaszcz, lub daj mu ulubione zabawki dla kota. Być może w ten sposób uda Ci się sprawić, że zwierzę podczas zakładania opatrunku będzie leżało spokojnie.
W jaki sposób udzielić pierwszej pomocy, gdy kot skaleczył się w łapę? Zacznij od dokładnego przemycia rany za pomocą czystej wody. Zranione miejsce możesz także odkazić, korzystając ze środków antyseptycznych. Jeśli dostrzeżesz, że w poduszce utknęło ciało obce, postaraj się delikatnie wyjąć je pęsetą. Krwawiące miejsce zabezpiecz za pomocą opatrunku z gazy.
Jak założyć opatrunek, kiedy kot ma skaleczoną łapę?
Założenie opatrunku konieczne jest wówczas, gdy skaleczenie łapy u kota mocno krwawi. Od czego zacząć? Jeśli uda Ci się już oczyścić ranę, delikatnie dociśnij do niej czysty, złożony gazik. Miejsce skaleczenia owiń bandażem. Zadbaj jednak o to, by opatrunek nie był zbyt ciasny. Całość zabezpiecz za pomocą plastra. Nie stosuj za to metalowych zapinek – mogą one boleśnie wbijać się w kończynę. Skaleczony opuszek u kota to miejsce, które wymaga szczególnej higieny. Pamiętaj zatem, by regularnie zmieniać opatrunek. Dobrym pomysłem może okazać się również zabezpieczenie zranionej kończyny za pomocą specjalnej skarpetki. Taki opatrunek dla kota pozwoli utrzymać bandaż w czystości, np. wówczas, gdy zwierzę korzysta z kuwety.
Zranienie łapy u kota – kiedy udać się do weterynarza?
Nawet drobne zranienie może doprowadzić do rozwoju poważniejszej infekcji. Jeśli zatem Twój kot skaleczył się w łapę, umów się na wizytę do weterynarza. Lekarz oceni problem oraz określi dalsze postępowanie. Pamiętaj również o wizytach kontrolnych. W ich trakcie specjalista sprawdzi, czy rana goi się prawidłowo. Jeśli skaleczenie łapy u kota wiązało się będzie z dłuższą rekonwalescencją, lekarz może zalecić podawanie zwierzakowi specjalistycznych preparatów wraz z wysokiej jakości mokrą karmą dla kota bogatą w składniki wspomagające powrót do zdrowia.
Apteczka dla kota – co powinna zawierać?
Skaleczenia i zranienia kończyn to częsty problem wśród czworonożnych pupili. Kupując akcesoria dla kota, pomyśl zatem o odpowiednim wyposażeniu apteczki. Jakie produkty powinny się w niej znaleźć? Przede wszystkim jałowe gaziki, środki opatrunkowe oraz preparaty antyseptyczne. Przyda się także pęseta – za jej pomocą usuniesz np. drzazgi lub inne ciała obce, które wbiły się w kończynę. Kocią apteczkę warto uzupełnić także o leki. Popękane łapki u kota to sygnał, że pupilowi brakuje witamin, lub też naskórek nie jest dostatecznie nawilżony. Jeśli zauważysz ten problem u swojego czworonoga, sięgnij po witaminy i suplementy dla kotów oraz maści do pielęgnacji łap. Czym smarować łapki kota, aby ograniczyć rogowacenie opuszek? W tym przypadku możesz wykorzystać wazelinę. Wybierając produkt, zwróć jednak uwagę, by w jego składzie nie było aromatów czy sztucznych barwników.
Jak pomóc kotu, który skaleczył się w łapę – podsumowanie
Skaleczenie łapy u kota to problem, którego nie należy bagatelizować. Nawet z pozoru niewinnie wyglądające ranki mogą prowadzić do wystąpienia poważniejszych infekcji i schorzeń. Właśnie dlatego każde zranienie należy skonsultować z weterynarzem. Mamy nadzieję, że po lekturze naszego poradnika, wiesz już, jak udzielić pierwszej pomocy kotu, który skaleczył się w łapę. Jeśli natomiast chcesz zgłębić swoją wiedzę na temat opieki nad czworonogiem, zapoznaj się z pozostałymi wpisami na naszym blogu. Znajdziesz tam szereg praktycznych porad, dzięki którym dowiesz się, jak dbać o zdrowie swojego pupila.