Niemowlę i kot, czyli jak przygotować kota na dziecko?
Pojawienie się w kocim domu małego dziecka to duża zmiana dla wszystkich – zarówno dla świeżo upieczonych rodziców, jak i dla zwierzaka, który do tej pory był „panem i władcą” na kocich włościach. Na szczęście kota można do tej sytuacji zawczasu przygotować. Trzeba tylko zrozumieć jego potrzeby i zadziałać z wyprzedzeniem.
Jak przygotować kota na narodziny dziecka?
Pojawienie się niemowlaka oznacza sporo zmian w dotychczasowym życiu kota. Naszym zadaniem jest przyzwyczajenie go do nich. Nasz pupil powinien brać udział we wszelkich przygotowaniach, które poprzedzają pojawienie się w domu malucha. Warto zatem zaraz po zakupie pokazać kotu wózek, łóżeczko, przewijak i wszystkie inne elementy wyposażenia, zgodnie z zasadą: „co jest łatwo dostępne, nie jest specjalnie ciekawe”. Dobrze jest też przemyśleć, czy po porodzie kot będzie miał wstęp do sypialni swoich opiekunów, czy też stanie się to przestrzeń zarezerwowana dla rodziców i dziecka. Jeśli zostanie wybrana opcja druga, wówczas warto zorganizować mu nowe, bardziej atrakcyjne miejsce do spania i wypoczynku. Ważne, by nie skojarzył pojawienia się dziecka ze stratą swojego miejsca, bo to może na niego negatywnie wpłynąć.
Można też oswajać kota z płaczem noworodka – warto wybierać różne nagrania i odtwarzać je na różnych urządzeniach o różnym natężeniu i w odmiennych punktach domu.
Pierwsze spotkanie – niemowlę i kot
Gdy mały człowiek przyjdzie już na świat, należy od razu zacząć zapoznawać kota z jego zapachem – np. przez przynoszenie do domu kocyków, pieluszek lub innych przedmiotów, które miały kontakt z mamą i dzieckiem w szpitalu. Pamiętajmy, że koty identyfikują się przede wszystkim po zapachu, a ten nie będzie wówczas całkiem obcy.
W końcu przychodzi chwila przywiezienia dziecka do domu i zaprezentowanie go naszemu czworonożnemu pupilowi. Kot powinien otrzymać szansę na obwąchanie nowego domownika, jednak nie należy naciskać na kontakt między maluchem, a zwierzakiem. Jeśli kot podejdzie - to super, ale jeśli nie – dajmy mu czas.
Koty szczególnie wrażliwe i mocno zżyte ze swoimi opiekunami mogą wymagać dodatkowego wsparcia, aby zredukować napięcie i stres. Z tego powodu warto rozważyć syntetyczne kocie feromony, które podnoszą poziom bezpieczeństwa i działają na koty uspokajająco. Feromony warto wdrażać w kocim domu przed, jak i po spodziewanym terminie porodu, a także utrzymać przez kolejne tygodnie, by przyspieszyć przyzwyczajenie się zwierzaka do nowych warunków. Bywa, że cała kuracja zajmuje nawet kilka miesięcy i może pomóc zwierzęciu w zaakceptowaniu nowego członka rodziny.
Niemowlę i kot – dobrana para
Okazuje się zatem, że w większości przypadków mimo obaw przyszłych rodziców, relacje między niemowlęciem, a kotem mogą być jak najbardziej poprawne. Bardzo ważne jest to, aby po przyjściu na świat ludzkiego malucha nie zapominać o kocich potrzebach. Jedną z nich jest wykazywana przez wiele kotów domowych potrzeba indywidualnego kontaktu z ukochanym opiekunem czy opiekunką. Warto w tym celu wypracować stały rytuał, np. wspólne zabawy zawsze o tej samej porze. Kontynuowanie ich również po narodzinach dziecka nie tylko zapewni kotu czas, w którym otrzyma 100% uwagi , ale też pomoże mu zbudować stały rytm dnia. Pamiętajmy również, że kot często lubi być obserwatorem wydarzeń, ale niekoniecznie zawsze ma ochotę brać w nich udział. Dlatego, gdy dziecko podrośnie, bardzo ważne jest zorganizowanie pupilowi odpowiedniej ilości wysokich punktów, z których będzie mógł oglądać małego człowieka, jednocześnie mogąc nieco od niego odpocząć. Połączenie kot i dziecko to jeden z najlepszych duetów, jaki znam. Bliskość kota uczy empatii, pomaga w wyciszaniu emocji i uczy odpowiedzialności. Z kolei kot przy dziecku potrafi być niezwykle delikatny, czuły i uważny. Wszystko to musi się oczywiście łączyć z odpowiednią opieką ze strony osób dorosłych, niemniej jeśli jest ona zapewniona, to dzieciństwo w kocim domu stanowi wspaniałą przygodę!
EKSPERT DO SPRAW KOCIEGO BEHAWIORYZMU
Małgorzata Biegańska - Hendryk