Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

O czym świadczy szczekanie psa?

2022-04-29
O czym świadczy szczekanie psa?

Choć mówi się, że niektóre psy szczekają częściej niż inne, jedno jest pewne – wszystkie psy szczekają. Zastanawianie się nad tym, dlaczego psy szczekają, jest trochę jak zadawanie pytania, czemu ludzie mówią. Odpowiedź jest prosta – to ich sposób komunikowania się! Sprawdź, o czym dokładnie może świadczyć szczekanie psa i czy można zrobić coś, aby pies nie szczekał.

Szczekanie psa – o czym może świadczyć?

Szczekanie psa w ogromnej większości przypadków oznacza, że pies chce coś zakomunikować. Nie należy więc karać psa – najczęściej bowiem szczekanie wynika z głębokiej troski o Ciebie i o innych członków Waszego małego stada. Twój pies z całą pewnością zdaje sobie sprawę, że Ty nie jesteś tak spostrzegawczy jak on – dlatego stara się Ciebie ostrzegać lub komunikować, że coś ważnego się dzieje.

Istnieje jednak wiele innych powodów, dla których pies może szczekać. Wśród nich wymienić można:

  • problemy behawioralne – mogą to być na przykład zaburzenia komunikacji pomiędzy psem a opiekunem,
  • nieumiejętność rozładowania emocji,
  • silny stres,
  • agresja – w takiej sytuacji pojawia się także warczenie i specyficzna postawa ciała,
  • brak możliwości zaspokojenia psich potrzeb,
  • może to być również próba zwrócenia uwagi opiekuna i zachęcenia go do zabawy.

Jako opiekun psa z pewnością doskonale rozróżniasz jego nastroje i jesteś w stanie określić, czy w danym momencie szczekanie wynika z ekscytacji i radości, a może ze stresu i niezadowolenia. Na pewno poznajesz także groźne szczekanie psa – jeśli na przykład podczas spaceru Twój pies spotyka innego zwierzaka z osiedla, za którym nie przepada.

Dlaczego pies szczeka w nocy na podwórku?

Psy, które nie nocują w domu, a na przykład w budzie na podwórku, bardzo często zaczynają szczekać w środku nocy. Czym jest to spowodowane? Zastanów się, dlaczego postanowiłeś trzymać psa na podwórku. Prawdopodobnie po to, aby ostrzegał Cię przed intruzami i aby uchronił Twój dom przed włamaniem. A zatem musisz przyznać, że pies dobrze wywiązuje się z tej roli. Większość psów szczeka w nocy na podwórku właśnie dlatego, że coś je zaniepokoi. Może to być osoba, która przechodzi w pobliżu, dzikie zwierzę albo nieznany psu hałas.

Jeżeli jednak Twój pies nerwowo reaguje na wszystkie hałasy i szczeka wielokrotnie w ciągu nocy, rozważ znalezienie mu innego miejsca do spania. To lepsze niż zastanawianie się, dlaczego pies szczeka w nocy na podwórku. Z pewnością znajdziesz w domu cichy i spokojny kąt, w którym zwierzak będzie mógł się wyspać.

Co zrobić, żeby pies nie szczekał?

Wiele osób odwiedza psiego behawiorystę, licząc na to, że specjalista oduczy psa szczekania. Niestety, odpowiedź na pytanie, co zrobić, żeby pies nie szczekał, jest tylko jedna – nie ma jednego skutecznego sposobu na oduczenie psa szczekania. Jeśli nie chcesz, aby Twój pies zbyt często szczekał, zacznij naukę już w okresie szczenięcym. Kiedy szczeniak zaczyna szczekać, postaraj się zająć go czymś innym. Nie karaj go za szczekanie, ponieważ to może doprowadzić do powstania u psa frustracji, a w późniejszym czasie także do problemów behawioralnych. Kiedy widzisz, że Twój pies szybko wstaje i chce zacząć szczekać, zajmij go czymś innym – na przykład zabawą czy ćwiczeniem komend. W tym celu w każdym pokoju miej przygotowane zabawki dla psa.

Koniecznie upewnij się także, że szczekanie psa nie wynika z tego, że pies ma jakieś problemy. Może komunikuje Ci, że musi wyjść na dwór za potrzebą? A może w psiej misce skończyła się karma dla psa lub nadeszła pora karmienia? A może dzisiaj zapomniałeś o tym, aby pobawić się z psem jego ulubioną zabawką? W tym miejscu musisz szczególnie uważać. Jeśli nie chcesz, aby pies nauczył się, że szczekanie skutkuje tym, że zaczynasz bawić się z psem, pamiętaj – zaczynaj zabawę tylko wtedy, kiedy pies jest spokojny i wyciszony. W przeciwnym wypadku pies nauczy się, że musi trochę poszczekać, abyś się z nim pobawił. Skup się na pozytywnym warunkowaniu – jeśli pies jest spokojny i leży na swoim posłaniu, nagradzaj go. Jeśli szczeka – ignoruj go. W ten sposób pies szybko nauczy się, że szczekanie się nie opłaca.

Naucz się rozumieć psią mowę!

Pamiętaj jednak, że nigdy nie dasz rady w 100% oduczyć psa szczeniaka. To naturalne zachowanie psa, które wynika z jego instynktów. Możesz natomiast nauczyć się rozróżniać psią mowę. Poniżej znajdziesz kilka przykładów:

  • trzy lub cztery szczeknięcia, pomiędzy którymi następuje chwila przerwy – „Wszyscy zbiórka!”,
  • długie serie pojedynczych szczeknięć lub szczekanie połączone z wyciem – „Jestem samotny, jest tu ktoś?”,
  • ciągłe szczekanie psa, powolne, o niskim tonie – „Uwaga, intruz! Grozi nam niebezpieczeństwo!”,
  • westchnienie – „Muszę chwilę odpocząć” lub: „Dam sobie spokój, bo chyba nic z tego.”,
  • groźne szczekanie psa – jeśli jest połączone z warczeniem, może oznaczać strach lub gotowość do walki.

To tylko przykłady, które bardzo często pojawiają się w poradnikach dla psów. Z pewnością jednak pokażą Ci one, że psia mowa może być bardzo zróżnicowana, a zrozumienie tego, co Twój pies chce Ci przekazać, może bardzo wzbogacić Waszą relację.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022
pixel