Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Pies reaktywny

2023-02-07
Pies reaktywny

Jednym z najczęstszych problemów behawioralnych, jakie zgłaszają opiekunowie psów, jest ich reaktywność. O ile takie zaburzenia jak lęk separacyjny czy agresja lękowa można w łatwy sposób określić, tak zachowania reaktywne już nie są takie proste do stwierdzenia. Jak w takim razie je zdiagnozować i pracować z psem? Co może mieć wpływ na powstanie takiego problemu?

Zachowania reaktywne - czym są i skąd się biorą?

Reaktywnością często nazywamy przesadne reagowanie na różnego rodzaju bodźce, taką reakcją może być szczekanie lub warczenie. Reakcje, które prezentuje pies, często są motywowane skrajnymi emocjami, od zbyt silnej ekscytacji przez lękliwość, aż po agresję. Jak widać, rozpiętość jest duża, dlatego zaczynając pracę z takim czworonogiem, musimy zacząć od wnikliwej analizy każdego aspektu jego życia.

Szukając przyczyn powstania takiego zachowania, powinniśmy wziąć pod uwagę różne wydarzenia, na które mieliśmy wpływ lub nie. Ważną kwestią jest nasze zachowanie, które może być wyzwalaczem reaktywności u naszego pupila. Tylko szczegółowa analiza jest w stanie ustalić źródło problemu, dzięki temu można stworzyć plan, który pomoże poprawić komfort życia psa oraz jego opiekunów.

Przyczyny zachowania reaktywnego

Wachlarz zachowań psa reaktywnego jest tak samo duży, jak i powody ich występowania.

Jedną z przyczyn może być okres prenatalny. Podczas ciąży suka jest narażona na różne bodźce, a jej stan emocjonalny oraz usposobienie, może wpływać na zachowanie jej potomków. Dlatego, jeżeli behawiorysta zadaje pytania o rodziców, nie jest to zbędne pytanie, a wbrew pozorom bardzo ważne.

Przewlekłe choroby, pogorszony stan zdrowia czy zaburzona gospodarka hormonalna mają również wpływ na zachowanie psa. Szukając przyczyny, musimy o tym pamiętać i warto zrobić mu kompleksowe badania. Nawet najlepsza terapia behawioralna nie przyniesie efektu, jeżeli zdrowie pupila szwankuje.

Mówiąc o problemach zdrowotnych, powinniśmy również pamiętać o alergiach. Jeżeli nasz psiak jest zdrowy, ale poza jego reaktywnością niepokoi nas również nadmierne drapanie się lub jest ono jednym z objawów zaburzenia, warto sprawdzić, czy czasem pies nie przyjmuje pożywienia, które go uczula.

Często jako opiekunowie nie zwracamy uwagi na otoczenie. A jest to ważny aspekt życia naszego pupila. Psy uwielbiają przewidywalność, przestrzeń, a w miastach coraz częściej tego brakuje. Dlatego warto przeanalizować ze specjalistą miejsce zamieszkania i tak zaplanować plan terapii, aby ograniczona przestrzeń była możliwością, a nie przeszkodą.

Zarówno niedosyt, jak i przesyt potrzeb behawioralnych jest niepożądany dla pupila. Ciągła gotowość zwierzęcia do pracy może być źródłem problemu. Mówiąc o psich potrzebach, musimy pamiętać o zachowaniu zdrowego balansu, a ich poziom zaspokojenia dostosować do typu i rasy pupila.

Praca z psem reaktywnym

Rozpoczęcie pracy zawsze zaczyna się od edukacji i wyczulenia opiekuna na wiele spraw. Bez uświadomienia sobie powagi problemu oraz tego, jak ważne są aspekty poboczne, które mają wpływ na takie, a nie inne zachowanie, będziemy stali w miejscu.

Plan terapii psa reaktywnego bierze pod uwagę wiele płaszczyzn. Praca jest długa, złożona i wymaga od opiekuna zmiany w jego podejściu. Należy zapomnieć o telefonie, o sąsiadach, a całą uwagę skupić na spacerze oraz na środowisku, aby móc w danym momencie odpowiednio zareagować.

Jednak istnieją aspekty, które w przypadku reaktywności będą powtarzalne w terapii.

Codzienność. Ustalenie z psim terapeutą idealnych, stałych rytuałów dla naszego czworonoga będzie punktem wyjścia. Będą one zawierały schematy spacerowe i zachowania w domu. Dostosowane zabawy oraz inne codzienne aktywności.

Behawiorysta nauczy nas jak zarządzać czasem aktywności i spaceru. Pokaże nam też jak radzić sobie w środowisku, aby bodźce, które są wyzwalaczem, nie miały aż tak wielkiego wpływu na naszego psa.

Często sposób podania jedzenia oraz rodzaju karmy może zostać zmieniony. Dieta ma ogromny wpływ na zachowanie każdego żyjącego organizmu, a mówiąc o drapieżnikach, jakim są psy, musimy pamiętać, że i one uwielbiają zdobywać pożywienie.

Podsumowanie

Każdy organizm jest inny, więc problem reaktywności może mieć inne podłoże. Dlatego nie warto zwlekać z umówieniem się ze specjalistą - im szybciej zaczniemy diagnozę, tym lepiej.

Musimy tylko uzbroić się w cierpliwość i nie oczekiwać, że od razu po wizycie zachowanie psa się zmieni. Jest to proces, a jego długość zależy od zaangażowania opiekuna w rozwiązanie problemu.

Mateusz Glazik
trener i behawiorysta psów, na co dzień opiekun dwóch adoptowanych kundelków Moki i Noelki. Śmiało może powiedzieć że razem tworzą idealne trio, a ich różne historie pozwalają na wspólny rozwój. W swojej pracy bazuje na pozytywnych wzmocnieniach, rozumie emocje psa oraz istotę jego zachowania.
Mateusz Glazik
Pokaż więcej wpisów z Luty 2023
pixel