Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Psie sporty dla aktywnych

2020-09-03
Psie sporty dla aktywnych

Pies to świetny kompan do wszelkich aktywności, które cieszą go najbardziej, jeśli są wspólną radością z opiekunem. Aby osiągać satysfakcję w sportach kynologicznych musimy zacząć od szkolenia pupila. Poznanie elementarnych komend to podstawa sukcesu. Podczas szkoleń i ćwiczeń mamy okazję do budowania więzi z psem, bez której nie ma szansy na wspólne uprawianie sportu.

Uprawianie sportu z psem to wspólna pasja, która odpowiada wielu potrzebom pupila. Pozwala na spożytkowanie energii, stymulację, zaspokajanie instynktów, dostarczanie nowych bodźców, rywalizację i zdrowy wysiłek fizyczny. Różne rasy realizują się w rożnych rodzajach sportu, świetnie radzą sobie również kundelki.

Agility to sport w duecie

W zajęciach uczestniczy pies ze swoim opiekunem. Zawodnik na czterech łapach ma pokonać w jak najszybszym czasie tor przeszkód. To sport, który nadaje się dla każdej rasy i kundelków, wyłączając osobniki przewlekle chore i ze przeciwwskazaniami do wysiłku fizycznego. Tor agility zawiera 10 - 20 przeszkód. Są to tunele, pochylnie, slalomy. Podczas kiedy pies pokonuje tor przeszkód, opiekun biegnie obok swojego pupila i stara się go dopingować. Statystycznie najczęściej startują w agility psy rasy border collie, które zajmują pierwsze miejsca w rankingach najinteligentniejszych ras. Te psy potrafią bardzo szybko uczyć się komend i uwielbiają pracę z człowiekiem. Bazą do uprawiania agility jest znajomość podstawowych komend takich jak siad, przychodzenie na zawołanie, zostań, waruj, czy chodzenie bez smyczy przy nodze.

Dogfrisbee

Ta dyscyplina polega na rzucaniu psu dysku, który pupil musi złapać w locie. Ważna jest precyzyjna umiejętność rzutu, którą opiekun psa musi ćwiczyć. W przypadku tego sportu liczą się: technika, precyzja, szybkość, sprawność ruchowa. Dogfrisbee, z uwagi na charakter tego sportu niesie ryzyko kontuzji u psich sportowców. Pies musi być nauczony takiej techniki skoku i lądowania, która nie stanowi zagrożenia dla jego narządu ruchu. Psy duże, masywne i małe o krótkich łapach takie jak jamniki, mogą mimeć trudności z uprawianiem tego sportu.

Psie zaprzęgi

To dyscyplina polegająca na ciągnięciu przez psy sań lub wózka, na którym stoi człwoiek. Psy wchodzące w skład zaprzęgu muszą być zgrane. Najlepiej nadają się rasy północne: siberian husky, malamut, samojed. Psy maja czerpać z wysiłku radość i satysfakcję. Nie można ich zmuszać do biegu ani poganiać.

Canicross

To dyscyplina sportu z grupy psich zaprzęgów. Jest świetna dla ras, które nie mogą żyć bez biegania takich jak: siberian husky, alaskan malamute, samojed, wyżeł czy owczarek niemiecki. Pies i opiekun stanowią team, połączony ze sobą za pomocą specjalnej linki z amortyzatorem, która umiejscowiona jest na biodrach opiekuna. Pies, biegnąc przed nami ciągnie nas za sobą, co pomaga szybciej pokonać planowaną odległość.

Dogtreking

Ma podobną zasadę co canicross, jeśli chodzi o oprzyrządowanie i połączenie opiekuna z psem. Odbywa się w wolniejszym tempie. Jest formą spaceru o charakterze sportowym lub rekreacyjnym.

Taniec z psem

To dyscyplina sportu bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych i Szwajcarii. Pies i opiekun uczą się konkretnej choreografii. W tym sporcie kluczowa jest perfekcyjna praca nóg człowieka i czworonoga. Nie wymaga żadnych akcesoriów, więc można ćwiczyć wszędzie. Taniec z psem jest bardzo spektakularny z uwagi na wykorzystywaną kreatywność w prezentowaniu rożnych układów tanecznych. W tym sporcie wykorzystuje się inteligencję, precyzję i koncentrację psa. Charakter tego sportu wzmacnia więź pupila z opiekunem. Ze względu na fakt, że ten sport opiera się na wzajemnej bliskości, daje czworonogowi motywację, żeby się przypodobać wykonując świetnie każdy układ taneczny.

Bikejoring

Jest dyscypliną sportu zaprzęgowego. Pies lub dwa wspólnie ciągną rower opiekuna. Do tego sportu nadają się psy silne fizycznie o odpowiedniej wielkości. Najszybsze w tej dyscyplinie sportu są psy rasy greyster, która jest mieszanką wyżła i greyhounda.

Obedience

Posłuszeństwo sportowe. To świetna podstawa do trenowania innych sportów. W obedience oceniana jest jakość, szybkość i motywacja podczas wykonywania komend. Pies ma być maksymalnie skoncentrowany na przewodniku i mieć świadomość, że zadanie prowadzi do nagrody. Psy, które trenują ten sport muszą umieć radzić sobie ze stresem. Obedience zawiera wiele skomplikowanych sekwencji ćwiczeń.

Flyball to wyścigi psich sztafet

Na dwóch równoległych torach przeszkód, rywalizują dwie psie sztafety. Każda psia drużyna składa się z 4-6 psów. Dwa identyczne zestawy przeszkód stoją w niewielkiej odległości od siebie. Przewodnik ustawia się z psem na starcie. Na dany znak wypuszcza pupila, który biegnie pokonując cztery przeszkody. Następnie wskakuje na boks i łapie wystrzeloną piłkę. Potem wraca tą samą drogą. Bieg jest zaliczony, jeśli pies bezbłędnie pokona przeszkody i nie upuści piłki. Po przekroczeniu linii mety startuje kolejny zawodnik sztafety.

Możemy również indywidualnie wymyślać aktywności z pupilem, na przykład wspólnie ćwiczyć jogging. Najważniejsze jest, że możemy to robić razem, i że sprawia nam to radość.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020

Polecane

pixel