Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Warzywa w diecie psa – jakie są dozwolone?

2022-04-08
Warzywa w diecie psa – jakie są dozwolone?

Prawidłowo skomponowana dieta ma ogromny wpływ na stan zdrowia i samopoczucie psa. Jako właściciel czworonoga starasz się robić wszystko, aby menu zwierzaka było jak najlepiej dopasowane do potrzeb? Jeśli tak, z pewnością zastanawiasz się, czy warto podawać psu owoce i warzywa.

Owoce i warzywa dla psa – czy to dobry pomysł?

Zdecydowanie tak! Warzywa i owoce są świetnym źródłem witamin i minerałów, a te – jak wiadomo – są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Warto wprowadzać je do jadłospisu psa, aby urozmaicić jego menu i dostarczyć mu niezbędnych składników odżywczych. Zanim jednak zdecydujesz się na podanie psu warzyw czy owoców, koniecznie upewnij się, że wybrany produkt nie jest szkodliwy dla psa. Istnieją bowiem owoce i warzywa, których pies z pewnością nie strawi – a wręcz przeciwnie, mogą one przyczynić się do powstania wielu problemów trawiennych. Poniżej przygotowaliśmy odpowiedź na częste pytania, które zadają właściciele psów!

Czy pies może jeść buraki?

Buraki zawierają wiele cennych składników odżywczych, dlatego wiele osób zastanawia się, czy pies może je jeść. Owszem, buraki mogą być spożywane przez psa. Należy jednak uważać na to, aby nie podawać ich psu zbyt wiele. Nadmiar buraków w menu psa może bowiem negatywnie wpłynąć na procesy trawienne. Warto wybrać buraki gotowane – nie można natomiast podawać psu buraków konserwowych czy kiszonych, ponieważ to z pewnością skończy się biegunką lub wymiotami. A zatem, odpowiadając na pytanie, czy pies może jeść buraki – tak, ale w umiarkowanych ilościach i koniecznie ugotowane. Uwaga: buraki nie nadają się dla psów, które mają kłopoty z układem moczowym.

Czy psy mogą jeść marchewkę?

Marchew to jedno z najlepszych warzyw, jakie możesz podać swojemu psu. Możesz serwować ją zarówno gotowaną, jak i surową, choć – w trosce o układ pokarmowy psa – warto wybrać marchewkę gotowaną. Surowa marchew dobrze sprawdzi się jako gryzak czy jako przekąska, jednak w przypadku psów ze szczególnie wrażliwym układem pokarmowym surowe warzywa nie są najlepszym wyborem. Wystarczy gotować marchew przez 15-20 minut, a następnie pokroić na drobne kawałki. Tak ugotowane warzywa możesz dodać do posiłku psa (zarówno do suchej, jak i mokrej karmy), a także wykorzystać ją jako smakołyki. Możesz również umieścić kawałki marchewki w macie węchowej. Z pewnością będzie to dla psa ciekawe urozmaicenie. Marchew ma mnóstwo witamin i minerałów. Jest szczególnie bogata w witaminę A, która ma korzystny wpływ na wzrok psa. Warto podawać psu marchewkę także wtedy, kiedy dokuczają mu zaparcia – ugotowana marchewka może okazać się tutaj najlepszym lekarstwem.

Czy pies może jeść ziemniaki?

Ziemniaki są niezwykle popularnym warzywem w naszych kuchniach, dlatego wiele osób zastanawia się, czy pies może jeść ziemniaki. W tym przypadku odpowiedź brzmi: nie do końca. Niestety, czworonogi nie powinny jeść tych warzyw – w szczególności, jeśli są to ziemniaki pozostałe z obiadu, smażone lub z dodatkiem tłustych sosów. Pod żadnym pozorem nie należy również podawać psu ziemniaków surowych. Oczywiście zwierzak z pewnością chętnie je zje, ale konsekwencje w postaci problemów żołądkowych pojawią się bardzo szybko. Jedyną możliwością jest podawanie psu ziemniaków, które były bardzo długo gotowane. Należy jednak pamiętać, że mają one bardzo wysoki indeks glikemiczny, mogą więc przyczynić się do wzrostu masy ciała zwierzaka. Podsumowując, podawanie psu ziemniaków nie jest najlepszym pomysłem. Jeżeli jednak chcesz podawać je psu, gotuj je długo i rób to tylko od czasu do czasu.

Czy pies może jeść pomidory?

Zastanawiasz się, czy pies może jeść pomidory? W większości przypadków przyjmuje się, że psy nie powinny jeść pomidorów, ponieważ istnieje tutaj bardzo duże ryzyko zatrucia. Szczególnie niebezpieczne są pomidory niedojrzałe, a także zielone części pomidora, jak łodyga. Podobnie jest z wszelkimi przetworami z pomidorów. Jeżeli jednak Twój pies jest wielkim fanem pomidorów, możesz podać mu je od czasu do czasu. Zadbaj jednak, aby były to pomidory w pełni dojrzałe, pozbawione zielonych elementów. Pamiętaj jednak, że lepszym wyborem będzie dobrej jakości karma dla psa!

Czy pies może jeść kapustę?

Kapusta zawiera mnóstwo witamin i minerałów, a przy tym bardzo często gości w naszych domach. Nic dziwnego, że wiele osób zadaje sobie pytanie, czy pies może jeść kapustę. Owszem, podawanie psu kapusty może być całkiem niezłym pomysłem, ponieważ może ona pozytywnie wpłynąć na ogólną kondycję psa. Psy mogą jeść kapustę zieloną i czerwoną, gotowaną i surową. Zwracaj jednak uwagę, czy kapusta nie powoduje u psa kłopotów żołądkowych. Pamiętaj, aby każdy nowy pokarm wprowadzać stopniowo – nie od razu w dużej ilości. Co ciekawe, psu można podawać także kapustę kiszoną. Muszą to być jednak niewielkie ilości. Warto wzbogacić menu psa o to warzywo w okresie jesienno-zimowym. Z pewnością wpłynie ona pozytywnie na odporność psa.

Czy pies może jeść kalarepę?

Kalarepa to warzywo, które wydaje się bardzo bezpieczne. Okazuje się jednak, że nie zawsze pies może ją jeść. Warzywo to może spowodować u czworonoga silne dolegliwości żołądkowe, włącznie z biegunką i bólem brzucha. Kalarepa jest bowiem ciężkostrawna. Nie warto ryzykować – o wiele lepiej sięgnąć po inne warzywa, które są bezpieczne dla psa. Uwaga: kalarepa może zaburzać pracę tarczycy, dlatego nie wolno podawać jej psom, które cierpią na choroby tego ważnego narządu.

Podsumowanie

Żywienie psów jest trudnym zadaniem. Podawanie psu warzyw i owoców jest świetnym sposobem na dostarczenie zwierzakowi ważnych witamin i minerałów. Należy jednak mieć na uwadze, że pies nie zawsze trawi warzywa i owoce w taki sposób, jak człowiek. Podawanie psu marchewki czy kapusty jest całkowicie bezpieczne, jednak warto zrezygnować z dawania psu kalarepy czy ziemniaków. Przed podaniem psu jakiegokolwiek warzywa lub owocu upewnij się, że dany produkt jest bezpieczny dla psa. A jeśli masz wątpliwości – wybierz karmę dla psa, która z pewnością jest bezpieczna dla zwierzaka.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022
pixel