Wybieramy zabawki dla szczeniaka


Zabawa jest jednym z najważniejszych elementów życia psa od pierwszych dni bycia z człowiekiem. Podczas niej szczeniak uczy się prawidłowych zachowań, ma okazję do czerpania satysfakcji z przebywania z opiekunem. Zabawa ma być źródłem radości i sposobem na zaspokojenie potrzeb emocjonalnych czworonoga.
Dlaczego zabawa jest ważna?
Szczenięta, które dojrzewając bawią się regularnie ze swoją rodziną, są towarzyskie, otwarte na nowe doświadczenia i bardziej ufne. Zabawa jest dla nich źródłem przyjemności i nauką funkcjonowania w ludzkiej społeczności. Szczenięta poznają ją jeszcze u hodowcy bawiąc się z matką i rodzeństwem. Są to bezcenne doświadczenia. Młode psy, które nie mogą tego doświadczać mogą być bardziej wycofane i wymagają więcej pracy od opiekuna, a nawet konsultacji u specjalisty do spraw zachowań zwierząt.
Obecnie psy większość czasu spędzają samotnie w domach, czekając na opiekunów. Szczenięta od pierwszych dni w domu spragnione są towarzystwa człowieka i wspólnych przygód. Ważne jest, aby wspólny czas był jak najlepiej wykorzystany, zarówno jakościowo jak i emocjonalnie wykorzystany: z każdą kolejną sesją zabawową będziemy obserwować budowanie szczególnej więzi z psem, która będzie bazą do dalszych ćwiczeń. Zabawa pozwala się bliżej poznać, ocenić mocne i słabe strony, zrozumieć wzajemne potrzeby.
Wpływ zabawy na relacje z opiekunem
Atrakcyjność opiekuna w oczach pupila wzrasta wraz z różnorodnością zabaw. Szczeniak wpatrzony w opiekuna daje się łatwiej kontrolować. To pozwala zachować właściwą hierarchię i jest kluczem do poczucia bezpieczeństwa malucha. Zainteresowanie ulubioną zabawką może ułatwić życie również na spacerach: jeżeli będziemy chcieli odwołać psiaka, będzie potrafił dzięki niej zrezygnować z innych bodźców.
Brak ćwiczeń i zabaw może prowadzić do nudy i nagromadzenia energii, która nie może być spożytkowana. To prowadzi do frustracji, a wtedy psiak może próbować rozładowywać stres poprzez niepożądane zachowania, takie jak niszczenie przedmiotów czy wokalizacja.
Warto przyzwyczaić szczeniaka do konkretnego rytuału związanego ze spędzaniem czasu, np. kiedy są zabawki i ludzie, to jest czas na aktywności, jeśli nie ma zabawek i ludzi, to znak, że czas na odpoczynek.
Od pierwszych dni w domu należy uczyć malucha by bawił się swoimi zabawkami, a nie tym co się znajduje w zasięgu jego wzroku. To właśnie dlatego szczeniak powinien mieć dostęp do wielu gryzaków, co może uchronić przed zniszczeniem drogocennego przedmiotu.

Jakie zabawki dla szczeniąt?
Kupując zabawki dla szczeniąt należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach: powinny być bezpieczne i przeznaczone wyłącznie dla domowych pupili. Muszą być odpowiednio duże, żeby nie stanowiły zagrożenia ich połknięcia, a dla szczeniąt miękkie i futrzane, gdyż często są dla nich bardziej atrakcyjne.
Propozycje zabawek dla szczeniaka
Wśród zabawek dla szczeniąt niewątpliwie pierwsze miejsce na podium zajmuje piłka. Jest ona obiektem uwielbienia większości psich maluchów. W sklepach zoologicznych mamy duży wybór piłek w różnych wersjach kolorystycznych i materiałowych. Może spełniać ona funkcję aportera. Aportowanie ma na celu podążanie za obiektem (aporterem) i dostarczenie go opiekunowi, to bardzo użyteczne ćwiczenie, które może pomóc w poszukiwaniu zagubionych zabawek. Do zabawy w przeciąganie służą specjalne liny i ringi. Kluczem w tej zabawie jest to, żeby psiak pozwolił nam zwyciężać i potrafił oddawać zabawkę. Do ćwiczeń węchowych możemy dla szczeniaka wykorzystać specjalne maty węchowe, w których ukrywa się smakołyki. Dla szczeniaka każda zabawa może być dobra, ale z czasem zorientujemy się jakie pupil ma preferencje, można wtedy kupować zabawki odpowiednie do uwielbianej przez psiaka zabawy.