Wybieramy zabawki dla szczeniaka
Zabawa jest jednym z najważniejszych elementów życia psa od pierwszych dni bycia z człowiekiem. Podczas niej szczeniak uczy się prawidłowych zachowań, ma okazję do czerpania satysfakcji z przebywania z opiekunem. Zabawa ma być źródłem radości i sposobem na zaspokojenie potrzeb emocjonalnych czworonoga.
Wybór zabawek dla twojego szczeniaka może być wyzwaniem, zwłaszcza przy obecnym asortymencie sklepów zoologicznych, Wobec tego, czym się kierować przy wyborze zabawki dla szczeniaka, jakie są najlepsze?
Dlaczego zabawa jest ważna?
Szczeniak poznaje świat poprzez swoje małe ostre ząbki i całkowicie naturalnym zachowaniem jest to, że co spotka na swojej drodze zaraz ląduje w jego pysku. Każdy młody pies lubi i musi gryźć, tego nie zmienimy, ważne jednak, aby od samego początku udostępnić mu wiele różnorodnych gryzaków i przyzwyczajać go do gryzienia właściwych rzeczy.
Szczenięta, które dojrzewając bawią się regularnie ze swoją rodziną, są towarzyskie, otwarte na nowe doświadczenia i bardziej ufne. Zabawa jest dla nich źródłem przyjemności i nauką funkcjonowania w ludzkiej społeczności. Szczenięta poznają ją jeszcze u hodowcy bawiąc się z matką i rodzeństwem. Są to bezcenne doświadczenia. Młode psy, które nie mają kontaktu z matką i rodzeństwem mogą być bardziej wycofane i wymagają więcej pracy od opiekuna, a nawet konsultacji u behawiorysty.
W wieku od 4. do 5. tygodni szczeniaki zaczynają się bawić przedmiotami. Ważne jest, aby w tym okresie podawać im odpowiednie oraz bezpieczne zabawki, ponieważ psy w młodym wieku uczą się określonych nawyków związanych z zabawą. Jeśli nie dostaną niczego, co jest przeznaczone do zabawy, same sobie coś znajdą. Dlatego, jeśli chcemy uniknąć pogryzienia ulubionych butów, lepiej trzymać je poza zasięgiem ciekawskiego czworonoga i zamiast tego dać mu specjalnie do tego przeznaczone gryzaki.
Są sytuację kiedy psy cześć czasu spędzają samotnie w domach, czekając na opiekuna. Szczenięta od pierwszych dni w domu spragnione są towarzystwa człowieka i wspólnych przygód. Ważne jest, aby wspólny czas był jak najlepiej wykorzystany, zarówno jakościowo, jak i emocjonalnie: z każdą kolejną sesją zabawową będziemy obserwować budowanie szczególnej więzi z psem, która będzie bazą do dalszych ćwiczeń. Zabawa pozwala się bliżej poznać, ocenić mocne i słabe strony, zrozumieć wzajemne potrzeby.
Zabawa, to dla psów wyzwanie zarówno pod względem psychicznym, fizycznym jak i intelektualnym. Przekłada się na ich późniejsze zachowanie w domu, a jej brak ma związek z wieloma problemami behawioralnymi. Szczenięta podczas zabawy rozwijają mięśnie, zwinność i siłę. Biorąc udział w aktywnościach, które wymagają od nich szukania ukrytych przedmiotów, podążania śladami zapachów lub dokonywania wyborów, szczeniaki uczą się jak korzystać z mózgu i zmysłów.
Wpływ zabawy na relacje z opiekunem
Atrakcyjność opiekuna w oczach pupila wzrasta wraz z różnorodnością zabaw. Szczeniak wpatrzony w opiekuna jest łatwiejszy we współpracy. To pozwala zachować właściwą hierarchię i jest kluczem do poczucia bezpieczeństwa malucha.
Brak ćwiczeń i zabaw może prowadzić do nudy i nagromadzenia energii. To prowadzi do frustracji, a wtedy psiak może próbować rozładowywać stres poprzez niepożądane zachowania, takie jak niszczenie przedmiotów czy wokalizacja.
Warto przyzwyczaić szczeniaka do konkretnego rytuału związanego ze spędzaniem czasu, np. kiedy są zabawki i ludzie, to jest czas na aktywności, jeśli nie ma zabawek i ludzi, to znak, że czas na odpoczynek.
Od pierwszych dni w domu należy uczyć malucha by bawił się swoimi zabawkami, a nie tym co się znajduje w zasięgu jego wzroku. To właśnie dlatego szczeniak powinien mieć dostęp do wielu gryzaków, co może uchronić przed niszczeniem drogocennych przedmiotów.
Jakie zabawki dla szczeniąt?
Kupując zabawki dla szczeniąt należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach: powinny być bezpieczne i przeznaczone wyłącznie dla domowych pupili. Muszą być odpowiednio duże, żeby nie stanowiły zagrożenia ich połknięcia, a dla szczeniąt miękkie i futrzane, gdyż często są dla nich bardziej atrakcyjne.
Pluszaki i zabawki do przytulania
Szczenięta po zabraniu z hodowli czują się często zagubione, mogą mieć trudności z zaśnięciem samotnie na legowisku, wykazują też dużą potrzebę wtulenia się w coś. Dlatego też warto rozłożyć na legowisku kocyk i dać maluchowi jakiegoś pluszaka, do którego będzie mógł się przytulić. Większość szczeniąt uwielbia też nosić w pysku i tarmosić różne pluszowe zabawki.
Miękkie zabawki i gryzaki
Większość szczeniąt uwielbia gryźć w pyszczku miękkie zabawki, sznurki itp. Nie bez powodu tak często wybierają nasze kapcie czy skarpetki:) Aby więc temu zapobiec warto zaopatrzyć się w tego rodzaju gryzaki, które delikatnie masują dziąsła, ale też świetnie nadają się do tarmoszenia.
Twardsze gumowe zabawki
Pamiętajmy, że guma gumie nie jest równa. Warto zatem zwrócić uwagę z czego zabawka jest wykonana, czy guma nie jest zbyt twarda (dobrze jeśli pracuje pod wpływem gryzienia), a także czy ma ciekawy kształt lub teksturę. Zwłaszcza w okresie wymiany zębów, szczeniaki wybierają takie zabawki, których powierzchnia będzie masować im dziąsła.
Propozycje zabawek dla szczeniaka
Wśród zabawek dla szczeniąt niewątpliwie pierwsze miejsce na podium zajmuje piłka. Jest ona obiektem uwielbienia większości psich maluchów. W sklepach zoologicznych mamy duży wybór piłek w różnych wersjach kolorystycznych i materiałowych. Może spełniać ona funkcję aportera. Aportowanie ma na celu podążanie za obiektem (aporterem) i dostarczenie go opiekunowi, to bardzo użyteczne ćwiczenie, które może pomóc w poszukiwaniu zagubionych zabawek. Do zabawy w przeciąganie służą specjalne liny i ringi. Kluczem w tej zabawie jest to, żeby psiak pozwolił nam zwyciężać i nauczył się oddawać zabawkę. Do ćwiczeń węchowych możemy dla szczeniaka wykorzystać specjalne maty węchowe, w których ukrywa się smakołyki. Każda zabawa może być dobra, ale z czasem zorientujemy się jakie pupil ma preferencje, można wtedy kupować zabawki odpowiednie do uwielbianej przez psiaka zabawy.
Podsumowanie
Warto pamiętać, że zabawa nie jest zarezerwowana tylko dla szczeniąt. Nawet gdy twój pies dorośnie, zabawa z nim pomoże nie tylko jemu, ale także tobie, zachować wigor w ciele i młodość w sercu. Poświęć jej więc odpowiednią uwagę na każdym etapie życia psa. Ta inwestycja z pewnością opłaci się wam obojgu.