Ziemniaki i pomidory w diecie psa?
Nie bez powodu ludzie powinni swoją dietę urozmaicać o dawki warzyw i owoców. Są one odżywcze i bogate w różne makroskładniki. Dlatego również i nasze psiaki powinny mieć je ujęte w swoich posiłkach, lecz jeżeli chodzi o ich rodzaj, czy ilość do spożycia na co dzień – tutaj jest znaczna różnica. Pokarm dla psa musi być pełen zróżnicowanych substancji odżywczych: nie tylko białek, tłuszczy i węglowodanów, ale także potrzebnych witamin oraz mikro- i makroelementów. Dlatego karma dla psa, którą mu serwujesz, powinna być wysokiej jakości i o dobrym składzie.
Warzywa w diecie – co warto wiedzieć o ich trawieniu u psa?
ZUkład trawienny naszych czworonogów przystosowany jest głównie do przetwarzania i czerpania energii z pokarmów mięsnych, lecz mimo to dodatek wybranych warzyw i owoców jest wręcz wskazany.
Układy pokarmowe psów i ludzi, choć z pozoru mogą wydawać się podobne, dzieli je parę znaczących różnic. W przeciwieństwie do ludzkich soków żołądkowych, żołądek psa wydziela je zdecydowanie efektywniej, gdy podajemy mu pokarm 1-2 razy dziennie, w większych porcjach, gdyż układ pokarmowy zajmuje zaledwie od 3% do 7% składu masy ciała. Jak wiemy, u człowieka już ślina bierze udział w rozkładzie pokarmu, natomiast psy nie mają w niej amylazy, tak więc proces trawienia zaczyna się znacznie później. Warto też wiedzieć, że psy nie odczuwają takich doznań smakowych jak człowiek. Na psim języku jest ponad 6 razy mniej brodawek odpowiedzialnych za rozróżnianie smaków.
Ziemniaki w diecie psa - czy to dobry pomysł?
Chociaż Twój psiak spokojnie może spożywać marchewkę, buraki czy brokuły, to na niektóre warzywa musisz szczególnie uważać. Za wszelką cenę unikaj karmienia warzywami, takimi jak: cebula, czosnek, por, czy warzywa kapustne. Zawierają one bardzo szkodliwe dla zdrowia psa składniki. W szczególności uważać musisz na surowe ziemniaki. Są one źródłem pochodzenia solaniny, która może być dla niego toksyczna, ale tylko w przypadku, kiedy podawane psu ziemniaki są zielone i kiełkujące. Warzywa w diecie psa powinny być jednak tylko dodatkiem - same warzywa nie dostarczą psu odpowiedniej ilości kalorii oraz niezbędnego w diecie czworonogów białka.
Czy pies może jeść gotowane ziemniaki?
Możesz podać swojemu psu ziemniaki, najlepiej w formie puree. Wówczas nie zawierają one już solaniny, a zawarta w nich skrobia jest lekkostrawna dla psa. Gotowane ziemniaki podawane od czasu do czasu, w małej ilości, nie zaszkodzą zwierzęciu, a mogą okazać się ciekawym urozmaiceniem jadłospisu. Są one źródłem witamin z grupy B, witamin K, C, A i składników mineralnych. Zaleca się jednak, aby gotowane i niesolone ziemniaki były dodatkiem do posiłku.
Co ciekawe, bataty - nazywane przez nas słodkimi ziemniakami - są bardzo cennym składnikiem, który może często gościć w psiej diecie. Dostarczą mu błonnika pokarmowego, przeciwutleniaczy, wielu witamin i minerałów. Możesz je co jakiś czas podawać, wymiennie z przysmakami dla psa.
Czy pies może jeść pomidory?
O ile wszyscy wiemy, że pomidory są zdrowe dla organizmu człowieka, o tyle okazuje się, że zawierają kilka substancji, które mogą być wręcz niebezpieczne dla organizmu psa. Są bowiem bogate w glikoalkaloid – tomatynę i niewielkie ilości solaniny. Solanina znajduje się głównie w zielonych, niedojrzałych pomidorach oraz w jego łodygach i liściach. W dużych ilościach substancja ta szkodzi czworonogom. Dlatego, jeżeli Twój pupil jest łakomy na to czerwone warzywo, powinieneś wybierać te najbardziej dojrzałe, o mocnym kolorze, które są świeże. Takie pomidory są bezpieczne. Oczywiście, jak każde inne warzywo czy owoc, przed podaniem, należy dokładnie umyć. Możesz też dodać zaledwie kilka kawałków do jego mokrej karmy dla psa, aby urozmaicić mu posiłek.
Pomidor dla psa - jakie są objawy zatrucia niedojrzałym pomidorem?
Jeśli już Twój pies zjadł przez przypadek niedojrzałego pomidora, powinieneś go uważnie obserwować. Mogą wystąpić różne objawy zatrucia, jak: wymioty, biegunka, drżenie, napady padaczkowe, utrata koordynacji czy senność. Objawy zatrucia nie są zbyt groźne, a rokowania po wystąpieniu któregoś z nich są ogólnie dobre. Choć zatrucie pomidorami w większości przypadków nie jest niebezpieczne (wszystko zależy oczywiście od wieku, masy ciała i kondycji zdrowotnej, a także ilości zjedzonych pomidorów), to jeżeli Twój pies zacznie się zachowywać dziwnie i zaobserwujesz u niego niepożądane zmiany, koniecznie udaj się z nim po pomoc do lekarza weterynarii. Żywienie psa, choć wydaje się rzeczą prostą i naturalną, to niektóre niuanse mogą Cię zaskoczyć. Warto więc czytać, pytać i dowiadywać się co Twój pupil powinien jeść i jak utrzymać go w jak najlepiej kondycji fizycznej i psychicznej, aby zapewnił Ci swoje towarzystwo na długie lata.