Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Żywioł w domu, czyli co warto wiedzieć o kocie syjamskim?

2022-07-13
Żywioł w domu, czyli co warto wiedzieć o kocie syjamskim?

Niezwykle dostojny, elegancki, szlachetny. Kot syjamski przykuwa uwagę swoim wyglądem i energicznym usposobieniem. Jest bardzo skory do zabawy, ale jednocześnie wymaga sporej dozy uwagi. Można by po tym wnioskować, że doskonale sprawdzi się jako pupil dla całej rodzinny. Wyobrażenie to jest jednak błędne. Kotek syjamski bardzo mocno zaprzyjaźnia się z jednym członkiem rodzinny, resztę domowników po prostu wspaniałomyślnie toleruje. A co do kontaktu z dziećmi, warto wcześniej nauczyć je, jak postępować z takim zwierzakiem. Bo kot syjamski nie jest zwykłym kociakiem, który kocha pieszczoty. Jest zwierzakiem, który pozwala na nie jedynie wybranym, od reszty natomiast oczekuje należytego mu szacunku.
Syjamy to koty orientalne doskonale znane ludzkości od setek lat. Ich przodkami były prawdopodobnie koty nubijskie, dzikie koty bengalskie i inne domowe koty azjatyckie. Są rasą o niezwykle charyzmatycznym charakterze i wyjątkowym umaszczeniu. Ich historia jest bardzo ciekawa, ponieważ wiąże się z królewskimi dworami oraz świątyniami. W tych drugich kot syjamski pełnił zresztą rolę strażnika, ostrzegając mnichów swoim donośnym miauczeniem o tym, że nadchodzi ktoś obcy. Jako mieszkaniec dworu królewskiego był bardzo poważany, szanowany i żył we względnym spokoju oraz niewyobrażalnym luksusie.
A ponieważ jest to rasa długowieczna, miał wiele czasu, by nacieszyć się takim życiem.

Syjamy, czyli niezwykłe koty orientalne

Już na pierwszy rzut oka uwagę zwraca wyjątkowy wygląd kotów syjamskich, tak różny od naszych „dachowców”, czy na przykład persów. Niezwykłe są ich oczy o niebieskim kolorze chociaż nie każdy kot syjamski jest posiadaczem takiego koloru oczu, kształcie migdała oraz przenikliwym spojrzeniu. Ich tułów oraz kończyny są wydłużone, a ruchy pełne gracji. Podobnie długi jest ogon, który zwęża się ku końcowi. Koty syjamskie mają duże i ostro zakończone uszy. Cechuje je umaszczenie typu point, co oznacza, że na twarzy mają typową dla tej rasy ciemną maskę. Ciemniejsze od reszty ciała są też łapy oraz ogon kota. Inne umaszczenia syjamów: jasne z peryferyjnymi kontrastującymi znaczeniami oraz w wersji z białymi łatami.

Syjamskie koty orientalne do tej grupy zaliczamy też rasy siostrzane, czyli orientalny krótkowłosy, orientalny długowłosy i balijski – ustalmy więc o czym piszemy mają zgrabną i proporcjonalną budowę ciała. Taka też jest ich głowa, która ma średnią wielkość i osadzona jest na smukłej szyi. Szczęki i podbródek są silne. A sierść pozbawiona podszerstka. Warto wiedzieć, że kotek syjamski należy do ras krótkowłosych, a pielęgnacja jego sierści jest stosunkowo prosta. Jednak istnieje też kot syjamski długowłosy, który został wyhodowany w Stanach Zjednoczonych w wyniku mutacji genów.

Jaki charakter ma kot syjamski?

Tym, co wyróżnia koty syjamskie, jest nie tylko ich wygląd, ale również charakter. To prawdziwe wulkany energii. Są niezwykle aktywne i uwielbiają zabawę, oczywiście z tym członkiem rodziny, którego wybiorą sobie na opiekuna. A ponieważ są niezwykle inteligentne i wymagające, zabawa z nimi musi być urozmaicona. Warto wybierać zróżnicowane kocie zabawki, które zapewnią im atrakcję oraz będą odpowiednio stymulować zwierzęta.

Kot syjamski zdecydowanie nie jest przeznaczony dla osób, które spędzają w domu mało czasu. Ze względu na to, że wykazuje ogromne przywiązanie do swojego opiekuna i źle znosi samotność, pozostawiony sam sobie może szukać rozrywki na własną rękę, psocąc i niszcząc domowe przedmioty. Potrafi się też głośno zachowywać, co jest charakterystyczne dla tej rasy. Donośne i natarczywe momentami miauczenie, którym niejednokrotnie próbuje przypomnieć o swojej obecności, by wymusić coś na opiekunie, może przeszkadzać domownikom. Dobrze zaopiekowany kot syjamski odwdzięczy się lojalnością, oddaniem i miłością. Wykazuje ogromne przywiązanie do swojego opiekuna, w stosunku do którego może być zaborczy. Ponieważ jest zwierzęciem terytorialnym, do czasu kastracji może znaczyć teren jest to cecha gatunku, nie rasy.

Co powinieneś wiedzieć o pielęgnacji kota syjamskiego?

Pielęgnacja kotów syjamskich nie jest bardzo skomplikowana. Należy pamiętać o regularnym wyczesywaniu sierści oraz przycinaniu pazurów. Konieczne jest wyczesywanie martwej sierści gęstym grzebieniem i usuwanie przy pomocy miękkiej szczotki lub ściereczki z kociej sierści kurzu i zabrudzeń. Ważne jest też regularne czyszczenie uszu oraz sprawdzanie stanu kocich oczu. Dla zachowania zdrowia syjama należy pamiętać o regularnych wizytach u lekarza weterynarii.

Jak ze zdrowiem u kotów syjamskich?

Jak wiele rasowych czworonogów, tak i koty orientalne mają skłonność do zapadania na niektóre schorzenia i dziedziczenia chorób genetycznych. Szczególnie obciążone są chorobami oczu. Cierpią między innymi na oczopląs, zeza, a także postępujące zwyrodnienie siatkówki. Warto wiedzieć, że za młodu zeza mają wszystkie kocięta należące do tej rasy. U wielu z nich z wiekiem dolegliwość mija, u części pozostaje. Inne schorzenia, na które szczególnie narażone są te kociaki, to wielotorbielowatość nerek, kardiomiopatia przerostowa, zwyrodnienie stawów oraz mukopolisacharydoza typu IV. Niektóre koty syjamskie cierpią też na karłowatość i skrzywienie ogona, które poza aspektem estetycznym nie jest groźne dla zwierzaka.

Czas coś zjeść, czyli dieta u tego orientalnego kota

W opiece nad kotami syjamskimi bardzo ważna jest właściwa dieta, tym bardziej że są to łasuchy, które mają tendencję do otyłości. Najlepsza będzie dobrej jakości suszona i mokra karma dla kotów, dostosowana do ich wieku, wagi oraz poziomu aktywności. Oznacza to, że powinna być dobrana indywidualnie. Jeśli opiekun kota nie potrafi dobrać jej samodzielnie, może skorzystać z pomocy kociego dietetyka lub lekarza weterynarii. Bardzo istotne jest dbanie o dobrą formę czworonoga, co oznacza kontrolowanie ilości oraz obfitości posiłków. A ponieważ koty są drapieżnikami, karma powinna cechować się wysoką zawartością dobrej jakości mięsa.

Ile kosztują koty syjamskie?

Osoby zainteresowane tą rasą z pewnością chciałby wiedzieć, ile kosztuje taki mruczek. Kot syjamski z rodowodem cena waha się w granicach od 1500 do 2000 zł. Warto pamiętać, że w tej kwocie nabywa się zwierzaka o szlachetnym pochodzeniu. Odradzamy kupowanie syjamów z niepewnego źródła czyli hodowli niezrzeszonych pod patronatem organizacji należących do WCC, gdyż to może prowadzić do nabycia zwierzęcia chorego i hodowanego w niewłaściwych warunkach. Koty syjamskie bez wątpienia są rasą wyjątkową, którą nietrudno pokochać. Urzekają nie tylko ciekawym wyglądem, ale również przywiązaniem do opiekuna oraz charyzmatycznym charakterem. Zarażają też energią, której mają nieskończone pokłady. Nie jest to jednak typowy mruczek dla każdego. Oprócz licznych zalet ma też wady. Jest kociakiem angażującym choćby ze względu na duży apetyt na wspólną zabawę ze swoim opiekunem. Za okazaną troskę potrafi się jednak pięknie odwdzięczyć. Wyczuwa nastrój swojego opiekuna, dzieli z nim smutki oraz szczęście.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022

Polecane

Mokra karma dla kota filet z tuńczyka Dolina Noteci Premium zestaw 12x185 g + DNP danie z tuńczyka 85 g gratis

Mokra karma dla kota filet z tuńczyka Dolina Noteci Premium zestaw 12x185 g + DNP danie z tuńczyka 85 g gratis

Cena regularna: 125,49 zł brutto112,94 zł bruttoNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 100,39 zł
50,87 zł / kg brutto
pixel