Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Aktywność fizyczna a przemiana materii

2018-01-02
Aktywność fizyczna a przemiana materii

Aktywność fizyczna to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia twojego pupila. Oprócz tego, że pomaga utrzymać kondycję i jest jednym z najlepszych sposobów na wspólne spędzanie czasu, to również główny czynnik wpływający na tempo przemiany materii, a tym samym chroniący przed otyłością i związanymi z nią schorzeniami. Dlaczego ruch jest tak ważny dla układu pokarmowego?

Czego potrzebuje aktywny pies?

Każda aktywność fizyczna psa wymaga dostarczenia dodatkowej ilości składników energetycznych, których źródłem są wysokiej jakości karmy dla zwierząt. Biorąc pod uwagę ilość energii oraz czas jej uwalniania, najcenniejszym składnikiem energetycznym są wolne kwasy tłuszczowe zmagazynowane w postaci trójglicerydów w tkance tłuszczowej. Ich stopniowe uwalnianie i metabolizowanie pomaga podczas długotrwałego wysiłku fizycznego – w przeciwieństwie do węglowodanów, które są łatwo dostępnym źródłem energii, ale bardzo szybko wyczerpującym się. Z kolei ich nadmiar jest jednym z czynników prowadzących do nadwagi i otyłości.

Jaką karmę podawać?

Podstawowym warunkiem zapewniającym jednocześnie odpowiednią ilość energii dla intensywności i długości wysiłku fizycznego, a z drugiej strony, niepowodujący obciążenia przewodu pokarmowego zbyt dużą objętością karmy – jest jej odpowiednia gęstość energetyczna, oraz strawność składników odżywczych. Uwzględniając fakt, że w czasie wysiłku fizycznego funkcje układu pokarmowego ulegają spowolnieniu, należy oszacować odpowiednio wcześniej czas spożycia posiłku. Karma dedykowana psom aktywnym fizycznie powinna uwzględniać zwiększone zapotrzebowanie na tłuszcz oraz składniki witaminowe – głównie te z grupy B (regulują tempo przemian metabolicznych składników odżywczych) oraz witamin przeciwutleniających (np. witamina E hamująca rozprzestrzenianie się skutków stresu oksydacyjnego powstałego w czasie wysiłku fizycznego).

Pamiętajmy, że każda forma aktywności fizycznej wpływa na zwiększenie ogólnej wydolności organizmu, zmusza do procesów adaptacyjnych wszystkich układów organizmu, oraz jest istotna w relacjach z właścicielem – oczywiście pod warunkiem wspólnej aktywności.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2018

Polecane

pixel