Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Chipowanie kota i psa – ile kosztuje i jakie niesie korzyści?

2021-02-25
Chipowanie kota i psa – ile kosztuje i jakie niesie korzyści?

Już niebawem w Twoim domu pojawi się pies lub kot i starasz się jak najlepiej przygotować na to wielkie wydarzenie? Zastanawiasz się nad chipowaniem? Obecnie ta czynność wśród opiekunów kotów i psów staje się coraz bardziej popularna. I słusznie! Sprawdź, ile kosztuje chipowanie i kiedy warto się na nie zdecydować!

Czy chipowanie jest bezpieczne?

Zacznijmy od kwestii, która jest kluczowa chyba dla każdego właściciela czworonoga. Wiele osób rezygnuje z chipowania z obawy o zdrowie zwierzęcia. Należy wiedzieć, że jest ono w 100% bezpieczne i nie ma się czego obawiać. Chip dla psa zamknięty jest w specjalnej, sterylnej otoczce, wykonanej z odpowiedniego materiału, dzięki czemu nie wyzwala żadnej reakcji w organizmie. Z reguły chip jest bardzo dobrze tolerowany przez psy i koty. Jest niezauważalny, nie ma więc ryzyka, że zwierzę będzie próbowało go wydrapać albo wygryźć.

Kiedy warto zdecydować się na chipowanie psa lub kota?

Chipowanie psa i kota niesie wiele korzyści, dlatego warto zdecydować się na nie od razu, kiedy tylko zwierzak z nami zamieszka. Niestety, nie zawsze jesteśmy w stanie upilnować zwierzaka, a kiedy ten się zgubi, chip mocno zwiększy szansę na jego odnalezienie. Chip jest również o wiele lepszą opcją niż tatuaż, którego wykonanie może być bardzo bolesne dla psa lub kota. Niemniej jednak chip zapewnia większe bezpieczeństwo.

Należy pamiętać, że chip dla psa lub kota nie posiada lokalizatora, więc kiedy zwierzak się zgubi, nie znajdziemy go na Mapach Google. Do lokalizacji może służyć lokalizator, montowany na przykład przy obroży. Niemniej jednak, kiedy ktoś znajdzie zwierzę i sprawdzi informacje z chipa, łatwiej będzie mu się z nami skontaktować.

Jak wygląda chipowanie?

Urządzenie zawierające chip umieszczane jest pod skórą za pomoc specjalnego aplikatora. Trwa to dosłownie kilka chwil i nie powoduje u zwierzęcia żadnego bólu, być może jedynie mały dyskomfort. Zanim jednak weterynarz zaaplikuje już chip, sprawdzi, czy pod skórą zwierzęcia nie ma już chipa. Niejednokrotnie zdarza się, że hodowcy chipują psy krótko po narodzinach. W wielu schroniskach również chipuje się psy, dlatego sprawdzenie tego jest tak istotne. To samo dotyczy kotów.

Jeśli okaże się, że zwierzę nie ma chipa, weterynarz może przystąpić do rozpoczęcia procedury. Może on delikatnie odchylić sierść lub zgolić ją w miejscu, w którym zaaplikowany zostanie chip. Po wyjęciu sterylnego chipa umieszcza go pod skórą przy pomocy specjalnego urządzenia. Wygląda to podobnie do zwyczajnego zastrzyku – i w ten sposób również odczuwa to zwierzak.

Po wstrzyknięciu chipa lekarz sprawdza, czy jest umieszczony prawidłowo i czy możliwe jest dokonanie odczytu. Bardzo ważna jest również weryfikacja 15-cyfrowego numeru, który jest niepowtarzalny i przypisany jest do konkretnego zwierzęcia.

Jakie informacje zawiera chip dla psa lub kota?

Chip zawiera 15-cyfrowy numer, który musi zostać zarejestrowany w odpowiedniej bazie danych. Warto umieścić numer w kilku największych bazach danych, wraz ze swoimi danymi kontaktowymi. Znajdzie się tam m.in. informacja z Twoim imieniem i nazwiskiem, adresem czy numerem telefonu – tak, aby ktoś, kto znajdzie psa lub kota, mógł łatwo się z Tobą skontaktować. Oczywiście po każdej zmianie adresu czy numeru telefonu należy aktualizować dane w bazie.

Informacje z chipa mogą zostać odczytane wyłącznie przy użyciu specjalnego urządzenia. Można to zrobić w gabinecie weterynaryjnym, w schronisku dla psów lub w niektórych hodowlach. Oczywiście oprócz chipa warto umieścić przy obroży psa lub kota z jego imieniem i numerem telefonu właściciela – na wypadek, gdyby znalazł go ktoś, kto nie będzie chciał udać się do weterynarza, a tylko informuje nas, gdzie widział zwierzaka. Istnieje również możliwość zamontowania przy obroży lokalizatora GPS, dzięki któremu łatwo można namierzyć zagubionego pupila.

Ile kosztuje chipowanie psa i kota?

Ceny chipowania są mocno zróżnicowane, jednak z reguły cena takiej usługi waha się w przedziale od 50 do 200 zł. Cena uzależniona jest od producenta chipa oraz od cennika danej przychodni weterynaryjnej. Nie warto jednak tutaj oszczędzać, ponieważ chip musi być dobrej jakości, a jego umieszczenie musi zostać wykonane profesjonalnie. W niektórych miejscach można również bezpłatnie zachipować zwierzę – na przykład w niektórych schroniskach.

Chipowanie psa i kota – podsumowanie

Chipowanie psa i kota dla wielu osób jest dzisiaj jedną z najważniejszych rzeczy, jakie trzeba zrobić po pojawieniu się w domu zwierzaka. Zajmuje to chwile i kosztuje niewiele, a kiedy zwierzak się zgubi, chip może okazać się ogromnie pomocy w poszukiwaniach. Warto więc zdecydować się na chip. Dodatkowo można umieścić przy obroży zawieszkę z imieniem psa i numerem telefonu właściciela, a jeśli zwierzak lubi wędrówki – również z lokalizatorem GPS. Tak kompleksowe działania z pewnością sprawią, że będziemy o wiele spokojniejsi o zwierzaka.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021

Polecane

pixel