Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Co powinien pić kot?? Wyjaśniamy

2020-10-30
Co powinien pić kot?? Wyjaśniamy

Zazwyczaj w bajkach i filmach, w których występują koty, można zauważyć, że piją one mleko. Ogólnie powszechnie przyjęło się, że kot pije mleko. Czy rzeczywiście jest ono najlepszym napojem dla Twojego pupila? A może koty powinny unikać mleka, a pić samą wodę? Sprawdź, co podawać kotu do picia i raz na zawsze rozwiej swoje wątpliwości!

Mleko jako idealny napój dla kota – obalamy mity

Jeśli jesteś właścicielem jednego (lub więcej!) z miliona słodkich i mruczących czworonogów, to z pewnością już zdążyłeś się przekonać o tym, że mleko wcale nie należy do kociego „must–have” w codziennej diecie. Powszechnie przyjęte twierdzenie, że kot pije mleko jest po prostu… nieprawdą.

Owszem, małe kotki, dla których jedynym pokarmem jest mleko matki, wraz z jego wypiciem dostarczają do swojego organizmu wszystkich niezbędnych składników potrzebnych do życia i prawidłowego rozwoju. I tak sprawa ma się do ósmego, a najpóźniej dwunastego tygodnia życia. Po tym czasie w organizmie każdego małego kotka zanika enzym, który jest odpowiedzialny za trawienie laktozy, która znajduje się w mleku zwierzęcym. Co za tym idzie – u ponad trzymiesięcznego kotka, po wypiciu mleka, mogą pojawić się takie objawy jak biegunka, wymioty, wzdęcia, a nawet wysypka. Ma to związek z nietolerancją laktozy, a objawy są podobne jak u człowieka. Nawet jeśli wcześniej zdarzało Ci się podać swojemu kotu mleko i nie zdawałeś sobie sprawy z tego, że nie do końca jest dobre rozwiązanie, pamiętaj – lepiej późno niż wcale – i przeczytaj poniżej, co jest najlepszym napojem dla Twojego pupila!

Co zatem powinien pić Twój kot?

Pewnie nie będziesz teraz bardzo zaskoczony, ale najlepszym napojem dla Twojego czworonoga jest oczywiście… woda! Koty to czasem wymagające stworzenia, dlatego warto zadbać o to, żeby woda dla nich była odpowiednio przygotowana. Najważniejsze jest to, żeby zawsze była ona świeża i czysta. Twój kot może pogardzić wodą, w której będą pływać chociażby włosy, kurz czy resztki jedzenia. Jeśli masz taką możliwość, to postaraj się wymieniać mu wodę kilka razy dziennie. Jeśli natomiast często nie ma Cię w domu – raz dziennie to absolutne minimum, kiedy musisz zmienić wodę na świeżą.

Pewnie zastanawiasz się teraz, jaka woda będzie najlepsza dla Twojego kota. Otóż coraz częściej woda z kranu jest na tyle czysta, że jest zdatna do picia przez człowieka. Jeśli może pić ją człowiek, to tym bardziej może pić ją kot. Problem pojawia się wtedy, kiedy woda z kranu w niektórych domach jeszcze nie jest na tyle oczyszczona, by można było ją bez problemu pić. Wtedy z pomocą przychodzą specjalne filtry, które usuwają z wody metale ciężkie – czyli ołów i miedź oraz chlor. Kolejnym sposobem na oczyszczenie wody jest oczywiście zagotowanie jej. Pamiętaj tylko o tym, że zanim podasz ją swojemu kotu, musisz poczekać aż całkowicie ostygnie, ponieważ koty wolą zimną wodę.

Dlaczego woda jest tak ważna w diecie kota?

Pamiętaj o tym, że woda jest bardzo ważna w życiu każdego organizmu, także kota. Oprócz tego, że poprawia pracę wszystkich narządów w jego ciele, to także wspiera trawienie, dba o prawidłową masę ciała, reguluje jego temperaturę, a także nawilża całe ciało wewnątrz i na zewnątrz. Jako właściciel kota, jesteś odpowiedzialny za to, by był odpowiednio nawodniony. Warto mieć to pod kontrolą każdego dnia, by nie dopuścić do odwodnienia, które niesie za sobą bardzo niebezpieczne skutki, takie jak zaburzenie pracy nerek czy całego układu moczowego.

Często to, ile wody wypija Twój kot, jest zależne od tego, jaką karmę spożywa. Jeśli jego jedynym pokarmem jest karma sucha, to oprócz tego, że musisz zapewnić mu cały czas dostęp do świeżej wody, to powinieneś także bacznie obserwować, ile wody rzeczywiście wypija. Najłatwiej jest po prostu zapamiętać, ile wody wlałeś swojemu kotu, a potem w ciągu dnia sprawdzać jej poziom w misce. Dobrym sposobem jest także sprawdzenie, ile razy załatwia się Twój kot oraz czy robi to regularnie. Możesz to zrobić podczas sprzątania kuwety albo podczas obserwowania go w ciągu dnia.

Dorosły kot o przeciętnej masie ciała, czyli około pięciu kilogramów, powinien wypijać w ciągu doby od 100 do 200 ml wody. Jeśli Twój kot je raczej mokrą karmę niż suchą, to będzie on wypijał dużo mniej wody niż ten, który żywi się wyłącznie karmą suchą. Dobra mokra karma dla kotów, na przykład ta z łososiem, dostarczy Twojemu kotu wszystkich niezbędnych składników odżywczych i mineralnych, a także witamin. Co więcej, stanowi ona również doskonałe źródło wody. Niezależnie od tego, jaką karmę je Twój kot, pamiętaj o tym, że zawsze powinien mieć on dostęp do świeżej i czystej wody.

Kot nie chce pić wody – co robić?

Wiele kotów z natury nie ma silnej potrzeby częstego picia płynów. Wolą one spożywać jedynie karmę, najlepiej mokrą. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem kota, to na pewno zdarzyło Ci się zauważyć, że czasem może mieć on niechęć do picia wody. Istnieje kilka sposobów, żeby zachęcić kota do tego. Jednym z nich jest to, żeby poustawiać w domu małe miski z wodą w kilku miejscach – wtedy jest większa szansa, że Twój kot się na nią natknie i będzie chciał się napić. Warto pamiętać również o tym, że koty najbardziej lubią pić ze szklanych naczyń. Ważne jest także to, żeby woda w misce była nalana po same brzegi – wtedy Twojemu kotu po prostu łatwiej się będzie z niej napić. Niektóre koty ma ciekawą tendencję do picia wody cieknącej z kranu. To wbrew pozorom może ułatwić Ci zadanie – wystarczy, że zaopatrzysz się w kocią fontannę, a problemy z niechęcią Twojego kota do wody powinny skończyć się raz na zawsze. Warto zaznaczyć, że pomimo tego, iż woda powinna być podstawowym napojem Twojego kota, to raz na jakiś czas możesz wzbogacić jego dietę o inne płyny, na przykład specjalne kocie mleczka czy też rosół bez przypraw.

Co podawać kotu do picia – podsumowanie

Woda jest bardzo ważna w diecie każdego organizmu, w tym Twojego kota. Jej wypicie niesie za sobą cały szereg korzyści, między innymi oczyszcza organizm kota z toksyn, wspiera funkcjonowanie wszystkich jego narządów, a także dba o prawidłowy wygląd i nawilżenie całego ciała. Nawet jeśli Twój kot wykazuje niechęć do picia wody, z wykorzystaniem wyżej wymienionych sposobów na pewno uda Ci się sprawić, że z przyjemnością będzie on korzystał z miski, a Ty będziesz mógł mieć pewność, że jest odpowiednio nawodniony.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2020

Polecane

pixel