Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czy wiesz, jak oduczyć psa kopania w ogrodzie?

2021-05-12
Czy wiesz, jak oduczyć psa kopania w ogrodzie?

Posiadanie wielkiego ogrodu to marzenie każdego właściciela psa. Zwierzak dzięki temu może spędzać czas na świeżym powietrzu, bawiąc się czy wylegując na słońcu. Czasem jednak zdarza się, że nie wygląda to tak sielankowo. Właściciele działek często skarżą się na to, że psy kopią ogromne dołki, niszcząc tym samym starania o to, aby utrzymać piękny trawnik czy roślinność. Dlaczego pies kopie dołki i jak oduczyć psa kopania w ogrodzie?

Dlaczego pies kopie dołki?

W pierwszej chwili wiele osób odpowiedziałoby zapewne, że kopanie dołków to efekt działania psiego instynktu. W końcu to całkowicie naturalne dla psa zachowanie. Czy rzeczywiście tak jest? Za najczęstsze przyczyny kopania dołków w ogrodzie przez psa uważa się:

  • psią nudę – kiedy pies nie ma co robić, szuka rozrywki. Kopanie dołków może być doskonałym sposobem na poradzenie sobie z nudą,
  • w upalne dni pies może kopać w ziemi, ponieważ jest ona chłodna i wilgotna – dzięki czemu zapewnia zwierzakowi doskonałe schłodzenie,
  • bardzo często zdarza się, że psy chcą zakopać w ziemi swoje ulubione zabawki dla psa czy smakołyki, aby je ukryć. Sprytniejsze zwierzaki wykopują wiele dołków, a tylko w jednej ukrywają swoją zabawkę – w ten sposób starają się zmylić potencjalnego złodzieja,
  • pies wyczuwa zwierzęta, które żyją w ziemi – najczęściej krety. W tym przypadku stara się do nich dotrzeć, kopiąc dołek w miejscu, z którego dochodzi hałas.

W niektórych przypadkach może zdarzyć się tak, że pies zacznie kopać dołek po tym, gdy właściciel zacznie używać innego nawozu. Niektóre rodzaje nawozów mogą bardziej "zachęcać" psy do kopania w ziemi. Warto więc zwracać na to uwagę – kiedy zmieniasz nawóz czy inne środki do pielęgnacji roślin, a pies zaczyna kopać, to właśnie nowy środek może być przyczyną takiego zachowania.

Tak naprawdę kopanie dołków w ziemi jest całkowicie naturalnym zachowaniem psa. Niemniej jednak znalezienie przyczyny takiego zachowania – szczególnie u psa, który nigdy tego nie robiłi nagłe zaczął – może pozwolić na zmniejszenie częstotliwości występowania takiego zachowania.

Czy niektóre rasy psów mają skłonność do kopania dołków?

Wiele osób jest zdania, że niektóre psy mają większą niż inne tendencję do kopania dołków w ziemi. Najczęściej mówi się tutaj o labradorach czy terierach – szczególnie te ostatnie wręcz lubują się w wykopywaniu wielkich dołków. Przyjmuje się także, że jamniki lubią tę formę „zabawy”. Nie należy jednak wychodzić z założenia, że wybierając inną rasę można mieć pewność, że pies nie będzie kopał dołków. Może się okazać, że nawet te rasy, które uważane są za takie, które nie kopią, będą to robić. Warto więc dowiedzieć się, jak oduczyć psa kopania w ogrodzie.

Jak oduczyć psa kopania w ogrodzie?

Aby skutecznie oduczyć psa kopania w ogrodzie, należy w pierwszej kolejności stwierdzić, co jest przyczyną takiego zachowania u konkretnego zwierzaka. Warto oczywiście zacząć od poświęcania psu więcej uwagi podczas wspólnego spędzania czasu w ogrodzie. Z reguły jednak potrzebny jest trening, który ma na celu oduczenie psa kopania.

Kiedy planujesz spędzić popołudnie na świeżym powietrzu zabierz ze sobą ulubioną zabawkę psa i jego przysmaki. Zadbaj o to, aby pies był najedzony i wyspany – wtedy możesz przystąpić do treningu.

W pierwszej kolejności, kiedy pupil zacznie kopać, wydaj komendę „nie" lub “nie wolno" – w zależności od tego, jakiej komendy używać do zakazywania psu danego zachowania. Kiedy przerwie grzebanie, nagródź go za to smaczkiem, a następnie zacznij zabawę. W ten sposób pies zacznie rozumieć, że kopanie jest zakazane.

Zakazuj psu kopania stanowczo, a jednocześnie delikatnie – tak, aby nie wywołać u niego strachu. To istotne również w przypadku innych treningów i szkoleń. Wydaj odpowiednią komendę, na przykład „nie wolno" za każdym razem, gdy tylko zwierzę zacznie interesować się kopaniem.

A może piaskownica dla psa?

Ciekawym pomysłem może być również stworzenie psiej piaskownicy. Będzie to miejsce, w którym pies może kopać do woli. Wystarczy, że wyznaczysz miejsce, w którym będzie on mógł kopać do woli. Może to być miejsce, otoczone deskami, a w środku wysypany piasek.

Jak nauczyć psa, że może kopać tylko w jednym, określonym miejscu? Zawołaj psa i zachęć go do kopania – możesz użyć w tym celu komendy „szukaj". Używaj energicznego, radosnego tonu, który stosujesz zawsze, gdy chcesz zachęcić psa do zabawy. Pochwal i nagródź zwierzaka za każdym razem, gdy zacznie kopać w swojej piaskownicy.

Jak oduczyć psa kopania w ogrodzie – podsumowanie

Znasz już odpowiedź na pytanie, jak oduczyć psa kopania w ogrodzie. Oczywiście oduczenie psa kopania w dowolnym miejscu, a jednocześnie nauczenie go, że może kopać w swojej piaskownicy, to trudne zadanie. Trening może zająć wiele czasu, jednak nie poddawaj się. Jeśli będziesz konsekwentnie wykorzystywał opisane sposoby trenowania psa, z czasem nauczy się on, że może kopać tylko w wyznaczonym miejscu i że nie powinien tego robić nigdzie indziej. Jest to proces, któremu warto poświęcić energię, gdyż dzięki temu będziesz cieszyć się pięknym ogrodem, a Twój pies będzie szczęśliwy, mając swoją przestrzeń do zabawy i kopania.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
pixel