Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czym się kierować wybierając psa?

2022-09-27
Czym się kierować wybierając psa?

Decydując się na psa często kierujemy się mitami, opiniami, popularnością, a nawet filmami znalezionymi w Internecie ze sztuczkami psiaków danej rasy. Jednak, czy to aby na pewno dobra droga do wyboru psa? Zdecydowanie nie! Więc czym powinniśmy się kierować przy wyborze rasy i na co zwracać uwagę?

Ten pies wszystko umie! Muszę go mieć!

Zdarza się, że przy wyborze psa, kierujemy się jego możliwościami sportowymi, które widzimy w Internecie czy telewizji. Pamiętajmy jednak, że taka rasa psa to nie tylko efektowne sztuczki czy wyniki w sportach, ale też wielka odpowiedzialność. Jeżeli kochamy pracować z psami, czasami nawet 2-3 godzinny dziennie, to czworonóg takiej rasy będzie idealny. Natomiast jeżeli planujemy posiadać takiego psa, bo jest inteligentny i ładny, to możemy się wpakować w niezłe kłopoty.
Jeżeli my jako opiekunowie takiego psa nie wykorzystamy jego potencjału, to on sam będzie się uczył różnych zachowań. Niestety, często są to zachowania niepożądane. Dodatkowo niespełniane potrzeby behawioralne mogą spowodować pojawienie się różnego rodzaju fiksacji. Dlatego pamiętajmy, jeśli chcemy psa pracującego, odpowiedzmy sobie na pytanie czy mamy czas i chęci zapewnić psu pracę. Jeżeli tak, to jest to pies dla Nas

Nasze dziecko chce psa

Często słyszymy, że jeżeli mamy dzieci to Golden Retriever będzie idealnym psem. Jest to mit i nieważne o jakiej rasie mówimy, należy pamiętać, że każdy pies jest inny. Każdy ma swój unikalny charakter, swoje indywidualne upodobania. Jeżeli szukamy psa dla dziecka, powinniśmy wybrać pluszowego. Pamiętajmy, niezależnie od rasy, pies może tolerować dzieci, ale nie musi i wielkość psa nie ma tu znaczenia. To my, jako dorośli, jesteśmy odpowiedzialni za komfort i poczucie bezpieczeństwa psa, to my powinniśmy respektować granice czworonoga i kontrolować kontakty na linii dziecko - pies. Poza rasą pluszową nie ma innej równie idealnej dla dziecka.

Dom z ogrodem - duży pies, mieszkanie w bloku - mały psiaczek

Kolejnym kryterium jakim nie powinniśmy się kierować to wielkość psa w stosunku do powierzchni mieszkania czy domu. Kluczem jest spełnianie psich potrzeb. Jeżeli wybieramy psa świadomie, to miejsce zamieszkania nie ma znaczenia, ono staje się psim azylem, oazą spokoju. Dlatego nie bójmy się brać psów większych ras do bloku, one nie będą się męczyły, jeżeli będziemy dbać o poziom zaspokojenia potrzeb behawioralnych. Pamiętajmy również, że posiadając dom z ogrodem, nie jesteśmy zwolnieni ze spacerów. Ogród staje się dla psa kolejnym pomieszczeniem, które z czasem staje się nudne.

Mały pies, małe potrzeby

Jest to kolejny mit, który często jest powielany. W przeszłości psy małych ras jak np. Jack Russel Terrier czy York były wykorzystywane w polowaniach. Dzisiaj wiele mniejszych psów świetnie odnajduje się w psich sportach. Idealnym przykładem sportowca jest Papillon. Dlatego nie powinniśmy wybierać małego psa pod kątem małych potrzeb czy wielkości mieszkania. Takie psy są również świetnymi kompanami z dużymi potrzebami, które jako świadomi opiekunowie powinniśmy spełniać.

Czym się kierować?

Jest tylko jedna słuszna droga jeżeli chodzi o wybór rasy psa. Przed podjęciem decyzji powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie, ile jesteśmy w stanie zaoferować swojemu czworonożnemu przyjacielowi. Przeczytajmy artykuł o historii i cechach danej rasy, o jej potrzebach, zaletach ale też i wadach. Nie bójmy się skontaktować ze specjalistą, który pomoże dobrać typ psa. Nie kierujmy się wyglądem, umiejętnościami, czy wielkością. Kierujmy się sobą, naszą aktywnością i przede wszystkim dostępnym dla psa czasem.

Mateusz Glazik
trener i behawiorysta psów, na co dzień opiekun dwóch adoptowanych kundelków Moki i Noelki. Śmiało może powiedzieć że razem tworzą idealne trio, a ich różne historie pozwalają na wspólny rozwój. W swojej pracy bazuje na pozytywnych wzmocnieniach, rozumie emocje psa oraz istotę jego zachowania.
Mateusz Glazik
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
pixel