Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dlaczego koty kochają kocimiętkę? Zbiór informacji!

2021-11-18
Dlaczego koty kochają kocimiętkę? Zbiór informacji!

Dlaczego koty kochają kocimiętkę? Zbiór informacji!

Wielokrotnie słyszałeś o tym, że koty kochają kocimiętkę? W sklepach spożywczych bardzo często spotykasz się z karmą dla kotów, która zawiera ten składnik? Sprawdź, czym tak naprawdę jest kocimiętka, jak wpływa na koty i dlaczego te wyjątkowe zwierzęta tak ją uwielbiają!

Kocimiętka – co to właściwie jest?

Kocimiętka to roślina, która w naturalny sposób występuje w Europie, Azji, a także w Afryce Północnej. Istnieje ponad 250 rodzajów kocimiętki, jednak w ziołolecznictwie, a także w produktach dla zwierząt, wykorzystuje się kocimiętkę właściwą. Roślina ta zawiera wiele cennych substancji, między innymi olejki eteryczne, garbniki i gorycze, które mają działanie uspokajające i wzmacniające.

Co ciekawe, kocimiętka nadaje się także… dla ludzi. Wykorzystywana jest między innymi do przygotowywania naparów, nalewek czy win. Niektórzy wykorzystują ją także jako dodatek do sałatek czy potraw mięsnych. Olejek z kocimiętki może również skutecznie odstraszać komary!

W jaki sposób kocimiętka wpływa na koty?

Bez wątpienia większość osób, szczególnie tych, które są szczęśliwymi posiadaczami kotów (choć niektórzy twierdzą, że jest odwrotnie) znają kocimiętkę jako składnik produktów dla kotów. Kocimiętka dla kota nazywana jest też kocim narkotykiem – i z całą pewnością określenie to jest trafne. Niektóre koty, kiedy tylko w pobliżu pojawia się kocimiętka, całkowicie się zmieniają. Reakcje kotów są różne. Niektóre z nich dostają obłędu – zaczynają tarzać się, lizać kocimiętkę czy podskakiwać. Na inne koty natomiast kocimiętka wpływa uspokajająco i relaksująco. Najczęściej zdarza się to w sytuacjach stresujących dla kota.

Składnikiem aktywnym, który wywołuje takie reakcje u kotów, jest nepetalakton. Zapach nepetalaktonu przypomina koci feromon – i w tym tkwi cały sekret. Z reguły podcienie, która odczuwa kot w kontakcie z kocimiętką, mija po kilku minutach. Kot zaczyna się uspokajać, a zabawka czy pokarm z kocimiętką przestaje robić na nim wrażenie.

Należy jednak mieć świadomość, że kocimiętka nie działa na wszystkie koty. Niektóre z nich całkowicie obojętnie przechodzą obok smakołyków z kocimiętką lub obok specjalnych zabawek, które mają w środku ukrytą tę roślinę. Nie wiadomo do końca, od czego zależy, czy kot reaguje na kocimiętkę, czy też nie. Właściciele kotów mogą jednak sprawdzić, czy ich kot rzeczywiście zareaguje na koci narkotyk, czy też nie zwróci na kocimiętkę większej uwagi.

Jakie produkty z kocimiętką warto wybrać?

Producenci doskonale zdają sobie sprawę z wpływu, jaki kocimiętka ma na większość kotów, dlatego przygotowują różnego rodzaju produkty z tą rośliną. Bardzo popularne są zabawki z kocimiętką dla kota – piłeczki, małe myszki, zabawki na sznurku, a także drapaki. Bardzo ciekawym przykładem zabawki dla kota z kocimiętką może być specjalna zabawka dla kota lalka z kocimiętką, posiadająca kieszonkę na wkład z kocimiętki. Regularna wymiana wkładu spowoduje, że kocimiętka zachowa świeżość i stanie się źródłem rozrywki dla kota na długi czas.

A co z karmą dla kota z kocimiętką? Taki dodatek ma sprawić, że karma będzie bardziej atrakcyjna dla kotów. Oznacza to, że po karmę dla kotów z kocimiętką sięgnąć można na przykład w sytuacji, gdy kot jest niejadkiem lub też gdy ma obniżony apetyt na skutek choroby. Być może okaże się, niewielki dodatek przywróci kotu apetyt – a przy okazji dostarczy mu wielu cennych składników aktywnych.

Niektórzy właściciele kotów zadają sobie także pytanie, czy kocimiętka dla kota jest bezpieczna. Odpowiedź brzmi – oczywiście, że tak. Przede wszystkim kocimiętka nie jest w żaden sposób uzależniająca, a zatem nie ma ryzyka, że kot zacznie domagać się zabawek czy karmy z tym składnikiem.

Koty kochają kocimiętkę – podsumowanie

Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że większość kotów uwielbiają kocimiętkę. Właśnie dlatego od czasu do czasu warto kupić zabawki dla kota kocimiętką, która z pewnością sprawi mu dużo radości. Tego typu akcesoria dla kota z pewnością ucieszą zwierzaka. Karmy z kocimiętką również mogą być dobrym urozmaiceniem diety kota – szczególnie w okresach, kiedy zwierzak ma obniżony apetyt. Jedno jest pewne – kocimiętka to tajna broń każdego właściciela kota!

EKSPERT DO SPRAW KOCIEGO BEHAWIORYZMU
Małgorzata Biegańska - Hendryk

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021
pixel