Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dlaczego pies jest ciągle głodny?

2023-05-01
Dlaczego pies jest ciągle głodny?

Zdecydowana większość opiekunów psów może zaryzykować stwierdzenie, że ich pupil jest wiecznie głodny. Wynika to głównie z braku umiejętności ustalania i respektowania limitów, co może prowadzić do tego, że pies pochłonie wszystko, co tylko będzie w jego zasięgu. Dlaczego tak się dzieje i jak sobie z tym radzić, aby poprawić jakość życia pupila w każdym wieku? Dowiesz się z poniższego wpisu.

Dlaczego mój pies jest ciągle głodny?

Jeśli zauważasz, że pies jest często głodny, to powinieneś zastanowić się, co jest tego przyczyną. Syndrom ciągłego głodu u psa nie bierze się bowiem znikąd - nierzadko jest wynikiem zbyt silnych, często negatywnych emocji. Mogą to być zarówno sygnały, które wzbudzają u pupila niepokój, takie jak nadmierny hałas, nieprzyjemnie kojarzące się miejsce lub sytuacja, czy choćby towarzystwo osoby lub innego zwierzęcia, przy którym pies czuje się zagrożony. Nadmierne pochłanianie wszystkiego, co akurat znajduje w zasięgu wzorku, może być reakcją na bodziec - próbą poprawy sytuacji poprzez zamienienie jej na coś przyjemnego, czyli jedzenie.

Inną przyczyną, która może powodować nadmierny apetytu u psa, może być brak zaspokojenia jego pierwotnych potrzeb. Wiele ras, zwłaszcza myśliwskich, odczuwa sporą konieczność ruchu, tropienia, czy zdobywania. Jeśli potrzeby te nie zostaną odpowiednio zaspokojone, może dojść do sytuacji, że pies będzie szukał sposobu na odreagowanie. Zaspokojony pod względem ruchowym pupil nie będzie szukał alternatyw dla rozładowania napięcia i swoich potrzeb.

Jeśli ciągle głodny pies ma zapewnione wszystko, czego mu trzeba pod względem potrzeb i ruchu, problem może wynikać z nieodpowiedniej żywności. Być może nie dostarczasz mu właściwej ilości składników odżywczych lub jego dieta jest uboga w witaminy i minerały. Aby zawsze głodny pies był najedzony, należy zadbać o różnorodność spożywanych posiłków, adekwatną do jego potrzeb ilość białka, kwasów tłuszczowych, czy minerałów, które wpływają na rozwój, zdrowie, czy choćby wzrok i wygląd sierści.

Wzmożony apetyt u psa - jak sobie z nim radzić?

Jeśli zauważasz zbyt duży apetyt u swojego pupila, może to oznaczać, że jego dieta nie jest odpowiednio do niego dostosowana. Jak sobie radzić, gdy pojawia się niepohamowany apetyt u psa? Po pierwsze kluczowe jest wprowadzenie systematyczności i stałych pór karmienia - dostosowanych do masy ciała, płci, czy rasy. Kluczowe jest z jednej strony wybieranie dobrej jakości karmy, z drugiej podawanie takiej ilości, aby pies mógł najeść się do syta, co zminimalizuje ryzyko ewentualnych napadów głodu. Ważne jest też wykształcenie odpowiednich nawyków żywieniowych, a także zapewnienie pupilowi stabilizacji emocjonalnej - eliminując czynniki wyzwalające wzmożony apetyt, zmniejsza się ryzyko, że pies będzie ciągle domagał się jedzenia, bo jego uwaga zostanie odwrócona (np. spacerem, zabawą, czy nauką nowych komend).

Na karmienie psa powinien w pewnym stopniu wpływać też jego wiek. Twój szczeniak jest ciągle głodny? To zrozumiałe, gdyż nie tylko rośnie i intensywnie się rozwija, ale też intensywnie eksploruje otoczenie. Młode psy są bardzo ruchliwe, a wraz ze wzrostem aktywności, wzrasta też zapotrzebowanie kaloryczne, co warto mieć na uwadze, wybierając zbilansowaną, uwzględniającą te potrzeby karmę.

Jak karmić psa? Podstawy dobrej diety czworonoga

Aby wiecznie głodny pies przestał odczuwać nadmierne łaknienie, konieczne jest zapewnienie mu żywności wysokiej jakości. Idealnym pomysłem dla wyjątkowo aktywnych jest karma funkcjonalna dla psa, która została opracowana przez specjalistów, aby zminimalizować szansę rozwoju lub nasilenia się chorób i różnych dolegliwości. Jest ona wzbogacona o składniki wspierające procesy metaboliczne, pożądane kwasy tłuszczowe, czy choćby pozytywnie działające na jelita prebiotyki.

Doskonałą alternatywą jest też karma superfood dla psa, o wysokiej zawartości składników odżywczych, bogata w minerały i witaminy. Jednym z elementów dobrej jakościowo diety może być też karma monobiałkowa dla psa, która jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku nietolerancji pokarmowych. Można wybrać ją zarówno spośród suchych, jak i mokrych produktów.

Do diety pupila poza właściwymi posiłkami warto jednak włączyć także przysmaki dla psa, które nie tylko są formą nagrody w trakcie treningu, ale mogą służyć również jako pomoc w walce z kamieniem nazębnym i utrzymaniem higieny w pysku. Warto stosować smaczki i rozmaite psie łakocie takie jak przysmak dla psa - cielęcina paski także ze względu na fakt, że pozwalają one rozładować emocje i zajmują pupila, tak, że nie musi skupiać się na swoim apetycie, który smaczki też zaspokajają.

Niepohamowany apetyt psa - czy jest się czym martwić?

Na chorobliwy apetyt u psa należy reagować, gdyż może prowadzić do wielu zaburzeń, w tym otyłości. Jeśli wcześniej nie występował nagły, nadmierny apetyt u psa, może być to sygnał, że w jego organizmie dzieje się coś niepokojącego. O ile łaknienie nie wynika ze zmiany warunków życia, stresogennej sytuacji, czy modyfikacji dotychczasowej diety, może okazać się, że pupil zmaga się z nieprawidłowym metabolizmem, pasożytami lub dopadł go stan zapalny. Co w sytuacji, gdy pies chudnie mimo jedzenia? Może to świadczyć o rozwoju czynników chorobowych, zwłaszcza gdy obserwujemy nagle zwiększony apetyt u starszego psa - niezwłocznie wymaga to konsultacji z lekarzem weterynarii.

Co na ciągły głód u psa? Sposoby na zmniejszenie apetytu u psa

Oprócz wspomnianych wcześniej metod na zmniejszenie apetytu, takich jak zapewnienie psu dobrej jakości karmy, odpowiedniej dawki ruchu, czy ograniczania stresu, świetnym sposobem jest stosowanie specjalnych spowalniaczy, które mogą przybrać formę zabawek i piłek, dozujących pokarm. Doskonałym pomysłem są także miski i maty ze specjalnymi wypustkami takie jak Dolina Noteci LOLLIPOP, dzięki którym pupil musi nieco wysilić się podczas wydobywania pożywienia, co sprawia, że cały proces zdecydowanie się wydłuża. Dzięki spowalniaczom pies nie jest w stanie pochłaniać bez namysłu zawartości, co pozytywnie wpływa na późniejsze trawienie i nie tylko. Rozmaite akcesoria oraz psie przysmaki najwyższej jakości znajdziesz w sklepie internetowym www.dolina-noteci.pl - odwiedź nas, jeśli szukasz sposobu jak uszczęśliwić swojego pupila.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023

Polecane

pixel