Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Dlaczego szczeniak, a nawet dorosły pies, sika w miejscach niepożądanych?

2022-11-04
Dlaczego szczeniak, a nawet dorosły pies, sika w miejscach niepożądanych?

Pies załatwiający potrzebę fizjologiczną tam, gdzie nie powinien, niezależnie od swojego wieku, może być jednym z największych zmartwień psich opiekunów. Kiedy taka sytuacja dotyczy szczeniaka, to jesteśmy w stanie to zrozumieć, o tyle przy dorosłym osobniku oznacza to większy kłopot. Często błędy popełnione w okresie szczenięcym mogą aktywować problem w późniejszym czasie.
Z czego wynika takie zachowanie, jak pracować ze szczeniakiem oraz dlaczego to zagadnienie dotyka również dorosłego psa?

Niezakończony lub nie do końca dobrze przeprowadzony trening czystości

Bardzo często trudność z załatwianiem się w domu jest wyniesiona z okresu szczenięcego. Psiaki, które były uczone korzystania z podkładów czy mat treningowych, po ich nagłym zniknięciu szukają innej miękkiej powierzchni i nie rozumieją, dlaczego ich zachowanie spotyka się z dezaprobatą opiekuna. Dlatego decydując się na ten rodzaj wsparcia w nauce czystości, musimy mieć pewność, że proces szkolenia, ale i wycofania mat, jest przeprowadzony prawidłowo i zakończony w stu procentach.

Problemy zdrowotne

Jeżeli problem z załatwianiem pojawił się nagle, w pierwszej kolejności udajmy się do lekarza weterynarii, aby sprawdzić stan zdrowia naszego psiaka. Często załatwianie się w takich miejscach jak łóżko czy kanapa to komunikat ze strony pupila, że coś jest nie tak. Podstawowe badania, jakie powinniśmy wykonać to analiza moczu oraz krwi. Pamiętajmy, że warto je robić regularnie, ponieważ wcześnie wykryte zmiany zdrowotne mogą ustrzec naszego psiaka przed większymi problemami.

Spacer źródłem problemu

Może to zabrzmi dziwnie, ale wychodzenie z psem może być również źródłem problemu. Spacer jest dla psa nie tylko zaspokojeniem potrzeb fizjologicznych, ale też umysłowych oraz behawioralnych. Serwując psiakowi zbyt krótkie wędrówki, pies nie zdąży załatwić swoich potrzeb. Pamiętajmy, że są osobniki, które załatwiają potrzeby fizjologiczne na raty. Jednak nie tylko zbyt krótka wycieczka może być problemem, ale też zbyt ekscytująca. W takim przypadku psiak, mając za dużo bodźców zewnętrznych, nie ma czasu na załatwienie się, przez co później zdarzają się wpadki w domu. Czasami nasz pupil odczuwa wysoki poziom lęku i nie jest w stanie załatwić swoich naturalnych potrzeb.

W takim wypadku bardzo ważna jest praca nad komfortem i poczuciem bezpieczeństwa naszego zwierzaka na spacerze. Osiągniemy to, dzięki zapewnieniu mu odpowiedniej dawki zagadek umysłowych i zadbanie o pozostałe potrzeby behawioralne oraz nagradzanie za pożądane zachowanie!

Lęk separacyjny oraz stres

Jeżeli wpadki zdarzają się podczas naszej nieobecności, warto zastanowić się, czy problemem nie jest lęk separacyjny. Oddawanie moczu przez psy jest zachowaniem, które rozładowuje ich napięcie. W takim przypadku opiekun może zainstalować kamerkę w domu i obserwować pupila, co robi, gdy nas nie ma. Pozwoli to na przeanalizowanie jego zachowania i podjęcie odpowiednich działań, które pozwolą nam rozwiązać problem załatwiania się naszego czworonoga w niepożądanych miejscach. Pamiętajmy, że zawsze warto skonsultować się z behawiorystą.

Jeżeli pies załatwia się w naszej obecności, to powinniśmy się zastanowić czy nie dzieje się coś w jego otoczeniu, co go doprowadza do takiego stanu. Mogą to być odgłosy ze spaceru lub nieprzewidywalny plan dnia, a także nieodpowiednie zabawy, które zamiast dawać psu przyjemność, tylko go denerwują. Często, zamiast bawić się, nieświadomie rywalizujemy z psem, a taka forma aktywności jest dla niego wysoce stresująca.

Pamiętajmy, że zmiany mają ogromny wpływ na zachowanie psa i poziom jego stresu.
Stres, nagłe zmiany i nuda - to wszystko wpływa na zachowanie psa i może wywoływać u niego niepokój. Pamiętajmy, aby zmiany wprowadzać stopniowo, a jeśli nie jest to możliwe, dajmy czas na przyzwyczajenie się do nich i pracujmy w tym czasie nad komfortem psychicznym psa.

Znaczenie terytorium

Jest jeszcze jeden powód znaczenia w domu. Dotyczy on niekastrowanych samców. Często, jeżeli przyczyna leży właśnie w znaczeniu terytorium, ilości moczu są mniejsze niż przy stresie, ponieważ tutaj nie ma mamy do czynienia z regulowaniem stanu emocjonalnego, a z pozostawieniem swojego zapachu.

Najczęściej proponowanym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest kastracja, jednak zanim podejmiemy taką decyzję, powinniśmy skonsultować to z behawiorystą, ponieważ zabieg ten może mieć duży wpływ na późniejsze zachowanie psa. Niestety często psy bez wcześniejszej konsultacji behawioralnej są kastrowane, co może skutkować agresją. Specjalista stworzy plan działania i zarządzi przestrzenią, aby tak się nie stało. Zdarza się, że zablokowanie takiego zachowania powoduje wygaszenie wyuczonego schematu.

Dodatkowo trzeba pamiętać, że takie zachowanie może wynikać z nawyku. W takim przypadku kastracja nie pomoże. Zabieg ten powinniśmy wykonywać tylko ze względu na wskazania medyczne.

Podsumowanie

Przyczyn pozostawienia moczu w domu jest wiele, warto umówić się ze specjalistą, aby przepracować zachowania problemowe, niż działać na oślep. Oddawanie moczu często jest tylko efektem, a nie skupiając się na przyczynie, nie rozwiążemy problemu. Pamiętajmy, że musimy dbać przede wszystkim o zdrowie i komfort psychiczny naszego pupila.

Mateusz Glazik
trener i behawiorysta psów, na co dzień opiekun dwóch adoptowanych kundelków Moki i Noelki. Śmiało może powiedzieć że razem tworzą idealne trio, a ich różne historie pozwalają na wspólny rozwój. W swojej pracy bazuje na pozytywnych wzmocnieniach, rozumie emocje psa oraz istotę jego zachowania.
Mateusz Glazik
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
pixel