Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak chronić kota podczas Sylwestra?

2021-12-28
Jak chronić kota podczas Sylwestra?

Dla nas sylwester jest okazją do wspaniałej zabawy. Niestety koty zwykle nie podzielają naszej radości z okazji Nowego Roku, a to głównie z powodu fajerwerków. Huk sylwestrowych wystrzałów dla zwierząt obdarzonych tak niesamowicie czułym słuchem jak koty może być nie do wytrzymania. Jest męczący nawet dla tych, które fajerwerków się nie boją, a co dopiero dla tych, które na odgłos strzałów wpadają w panikę.

Koci zmysł słuchu

Koty pod względem zdolności słuchowych, to stworzenia niemal doskonałe. Ich zmysł jest tak czuły, że aby to zobrazować można powiedzieć, iż każdy jeden dźwięk słyszany przez człowieka to dla kota dziesięć osobnych dźwięków składających się w całość. Zakres dźwięków odbieranych przez koty jest także wielokrotnie większy niż w przypadku ludzi, jest to poziom ultradźwięków wykorzystywany w komunikacji przez nietoperze! To właśnie dzięki temu, kot wie, w którym miejscu pod podłogą porusza się mysz i potrafi ją namierzyć z dokładnością.

Na to wszystko nakłada się budowa ucha oraz jego zdolność do poruszania się w kierunku źródła dźwięku. U kotów wyróżniamy aż 14 mięśni usznych, które odpowiadają za to w jaki sposób zwierzak odwraca uszy.

Tak dobry zmysł słuchu jest wynikiem tego iż koty, pomimo zamieszkania pod ludzkim dachem, nie zrezygnowały z łowiectwa. A skoro nadal są to małe skuteczne drapieżniki, to ich słuch pozostał sprawny.

Dźwięki w domu

Prawdopodobnie każdy opiekun kota mógłby wymienić choć jeden dźwięk, którego kot absolutnie nie zignoruje. Może to być bzyczenie muchy, otwieranie puszki z karmą lub uchylane drzwi lodówki. Czuły zmysł każe kotom reagować na najmniejszy szmer, by nie przegapić żadnej okazji.

Dźwięki, na które koty są bardziej wyczulone, zwykle wiążą się z wysokimi tonami oraz szelestem – stąd większa reakcja na słowa wypełnione „syczącymi” dźwiękami. Wiele kotów nie lubi też piskliwych głosów lub wysokiego głośnego śmiechu, ale na spokojną rozmowę nie zwrócą uwagi.

Sylwestrowa noc – co robić?

W sylwestrową noc największym problemem są wybuchające znienacka petardy, które u wielu zwierząt, nie tylko kotów, ale też psów, ptaków czy gryzoni mogą wywoływać silny lęk. Co zatem zrobić, by pomóc pupilowi przetrwać ten czas? Oto lista wskazówek:

  • NIE WYPUSZCZAJ KOTA Z DOMU! -To coś, co powinno być realizowane przez cały rok, a nie tylko w Sylwestra, ale tej nocy jest to szczególnie istotne.
  • Nakarm wcześniej – podaj kotu kolację koło 17.00 – 18.00, bo potem może nie chcieć jeść z powodu stresu.
  • Przygotuj kryjówkę – pozwól kotu schronić się w ciemnym i możliwie oddalonym od okien miejscu, np. we wnętrzu szafy, łazience, pod łóżkiem; niech ma już wcześniej swobodny dostęp do tego miejsca.
  • Przed północą zasłoń okna i puść łagodną muzykę – możesz na YouTube znaleźć nawet specjalną relaksacyjną muzykę dla kotów, która umili Wam ten wieczór!
  • Zachowaj spokój i opanowanie – jeśli będziesz się denerwować Twój kot także będzie odczuwał większy stres.
  • Nie wyciągaj zwierzaka z kryjówki na siłę – jeśli kanonada się skończy, a kot dalej będzie się chował – daj mu czas na ochłonięcie i odzyskanie równowagi.
  • NIE PODAWAJ NA WŁASNĄ RĘKĘ ŻADNYCH ŚRODKÓW USPOKAJAJĄCYCH! Każde takie działanie powinno być wcześniej skonsultowane z lekarzem weterynarii lub behawiorystą.

Nie ma sposobu doskonałego, ale przy odrobinie starań możemy pomóc naszemu pupilowi przetrwać tę szczególną noc. Mamy nadzieję, że powyższe rady spowodują, że wspólnie wejdziecie w Nowy Rok spokojnie i bez niepotrzebnego stresu, czego Wam z całego serca życzymy!

EKSPERT DO SPRAW KOCIEGO BEHAWIORYZMU
Małgorzata Biegańska - Hendryk

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
pixel