Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak karmić owczarka niemieckiego?

2021-01-13
Jak karmić owczarka niemieckiego?

Owczarki niemieckie to jedna z najpopularniejszych ras psów na świecie. Nie bez powodu mają tylu zwolenników - są to psy bardzo oddane, inteligentne i przyjacielskie. Żeby z juniora wyrósł posłuszny i mądry pies – trzeba włożyć odrobinę serca w jego wychowanie. Tak samo ważne jak nauka komend, jest odżywianie owczarka niemieckiego. Sprawdź, jak powinna wyglądać dieta i jak ułożyć jadłospis, by Twój pies był zdrowy i szczęśliwy!

Jak karmić owczarka niemieckiego – podstawowe zasady

Podczas karmienia owczarka niemieckiego, tak jak każdego innego psa, trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad. Pierwszą z nich jest to, żeby pies, niezależnie od tego, czy żywi się karmą suchą czy mokrą, albo czy sam przygotowujesz mu posiłki – zawsze, ale to zawsze miał dostęp do świeżej i czystej wody. Jeśli chodzi o ilość jedzenia, jaką zwierzę spożywa, to właściciel może, a nawet powinien to kontrolować. Jest to absolutna konieczność dla każdego psa, niezależnie od tego, w jakich ilościach Twój pupil ją pochłania. Czasami w codziennym biegu właścicielom czworonogów może umknąć to, że miska jest pusta – warto więc kilka razy dziennie sprawdzać stan i ilość wody w misce i nie dopuszczać do tego

Kolejną ważną zasadą w odżywianiu wszystkich psów, w tym owczarków niemieckich, jest to, żeby podawać pokarm regularnie, w odpowiedniej ilości i we właściwym czasie. Co to dokładnie znaczy? Wszystko zależy od tego, w jakim wieku jest Twój pupil. Dorosłego psa najlepiej jest karmić raz lub dwa razy dziennie. Całkiem małe szczeniaki (czyli do około 2. miesiąca życia) powinny być karmione trzy razy dziennie - rano, po południu i wieczorem. Od 7-8. tygodnia życia szczeniaki można już karmić raz na 12 godzin, czyli dwa razy dziennie. Do 8. tygodnia życia pieskowi należy moczyć suchą karmę odrobiną wody, aby ułatwić mu przełykanie i trawienie. Oprócz częstotliwości podawania pokarmu, ważna jest także jego ilość. Na każdym opakowaniu karmy dla psa powinna być zawarta informacja, jaką ilość pokarmu powinno się podawać psu o danej wadze. Dorosłe owczarki niemieckie ważą około 30-40 kg (samiec) i 22-32 kg (samica). Tego, jaką ilość pokarmu powinien dostać pies, nie da się jednoznacznie określić. Wszystko zależy od tego, czy Twój pupil jest karmiony karmą suchą, mokrą, czy może sam przygotowujesz mu pełnowartościowe posiłki.

Przykładowo – w tabeli dawkowania karmy suchej z kaczką, pies o wadze 30-40 kg (czyli na przykład owczarek niemiecki) powinien w ciągu doby zjeść od 390 do 485 g. W tej samej tabeli można także wyczytać, że pies o wadze 20-30 kg (czyli na przykład suka rasy owczarek niemiecki) powinien dziennie zjeść od 285 do 390g karmy. Taką porcję można podać w całości lub podzielić na dwie porcje. To zależy od trybu życia Twojego psa oraz od Waszych przyzwyczajeń.

Żywienie owczarka niemieckiego – zadbaj o świeżość i jakość karmy

Bardzo ważne jest także to, żeby karma w misce Twojego pupila była zawsze świeża i apetyczna. Jeśli przykładowo wsypiesz na raz swojemu psu zbyt dużą ilość karmy i nie będzie on w stanie jej zjeść, to przez kilka, a nawet kilkanaście godzin leżenia w misce, stanie się ona po prostu nieatrakcyjna i wilgotna. Zazwyczaj miska z wodą stoi obok miski z karmą – wyobraź więc sobie, że Twój pies, za każdym razem, gdy pije, nalewa kilka kropel wody i śliny do miski z jedzeniem, przez co karma szybciej staje się nieświeża i szybciej się psuje. Żeby temu zapobiec – pamiętaj, żeby wsypywać/ nakładać swojemu psu do miski tylko tyle karmy, ile jest w stanie zjeść. Jeśli ciężko jest Ci to określić albo Twój pies nie skupia się na jedzeniu, to możesz zastosować pewien sposób. Chodzi o to, żebyś wsypał swojemu psu jedzenie do miski i odczekał 5 minut. Po upływie tego czasu możesz zabrać miskę. Dzięki temu Twój pupil zrozumie, że był to czas na jedzenie i następnym razem na pewno bardziej skupi się na posiłku i nie będzie chciał odkładać go na później. Dodatkowo Twój pies nabierze do Ciebie dodatkowego szacunku, bo będzie wiedział, że jesteś jego jedynym żywicielem i to, czy dostanie jedzenie (co, oczywiście poza Tobą, jest jednym z największym sensów życia Twojego psa!) zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.

Karma dla owczarka niemieckiego – jak wybrać tę najlepszą

Obecnie w sklepach można znaleźć całą masę różnych karm dla psów, zarówno suchych, jak i mokrych. Wielu właścicieli decyduje się także na samodzielne przygotowywanie posiłków, jednak jak wiadomo – jest to czasochłonne i wymaga znajomości wszystkich wymagań odżywczych psa, by w podawanym jedzeniu niczego mu nie brakowało. Dużo wygodniejszym rozwiązaniem, które do dzisiaj ma dużą ilość zwolenników, jest kupowanie gotowych już pokarmów dla psów, na przykład w postaci suchej i mokrej. Kiedy zdecydujesz się na taki sposób żywienia swojego pupila, w tym owczarka niemieckiego, warto, żebyś postawił na pokarm wysokiej jakości, na przykład karmę Superfood z kangurem i wołowiną. Bardzo ważne jest to, żeby gotowa karma dla psa zawierała wszystkie niezbędne dla Twojego pupila wartości odżywcze, to znaczy prawidłową ilość białka, tłuszczy, węglowodanów i witamin oraz mikro i makro-elementów.

Owczarki niemieckie to psy o dość wrażliwym układzie trawienia. Jeśli Twój pupil ma już kilka lat – warto zdecydować się na specjalistyczną karmę dla psa. Taka karma charakteryzuje się przede wszystkim tym, że ma w swoim składzie produkty wysokogatunkowe, które są łatwiejsze w trawieniu oraz często są wzbogacone w dodatkowe witaminy i minerały, które mogą okazać się niezbędne dla dobrego zdrowia Twojego psa.

Jak karmić owczarka niemieckiego – podsumowanie

Pomimo tego, że owczarki niemieckie pochodzą od wilczurów, to do szczęścia nie wystarczy im kawałek surowego mięsa. Wręcz przeciwnie - owczarki to psy o wrażliwych żołądkach i wysokich wymaganiach dietetycznych - warto więc włożyć odrobinę serca w ich odżywianie, by dać im wszystko to, co najlepsze. Warto postawić na karmy wysokiej jakości, by mieć pewność, że Twój pies dostaje wszystko to, czego potrzebuje. Bo jak wiadomo, najedzony pies, to szczęśliwy pies!

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021

Polecane

pixel