Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia?

2021-11-10
Jak oduczyć szczeniaka gryzienia?

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia?

W Twoim domu pojawił się słodki szczeniak, który już od pierwszej chwili skradł Twoje serce? Zwierzak jest tak uroczy, że bez wahania pozwalasz mu na wszystko? To niekoniecznie najlepsze rozwiązanie – w przyszłości możesz mieć spory kłopot z oduczeniem go złych nawyków. Jednym z najczęściej popełnianych przez właścicieli błędów jest pozwolenie na podgryzanie rąk, a także innych przedmiotów. Wiele osób nie zastanawia się, że w przyszłości, gdy zwierzak będzie miał większą i silniejszą szczękę, a będzie przyzwyczajony do gryzienia, może pojawić się spory problem. Koniecznie sprawdź, jak oduczyć szczeniaka gryzienia!

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia rąk?

Podgryzanie rąk, choć w przypadku małych szczeniaków wydaje się urocze, już po kilku dniach może przerodzić się w spory kłopot. Wielu opiekunów zmaga się z tym problemem. Niestety, u małych psów bardzo szybko następuje wzmacnianie zachowań. Podgryzanie jest dobrym przykładem – kiedy szczeniak gryzie właściciela po rękach, a ten śmieje się i cieszy, pies upewnia się w przekonaniu, że postępuje dobrze. Co wobec tego robi? Gryzie częściej i mocniej – w końcu dzięki temu uszczęśliwia swojego pana!

Pewnego dnia następuje jednak coś, czego szczeniak się nie spodziewa. Jego ukochany właściciel zaczyna denerwować się i krzyczeć, kiedy piesek gryzie go po rękach. Dlaczego? Przecież zawsze śmiał się z tego! W efekcie pies jest zdezorientowany i smutny, a właściciel nie ma pojęcia, co robić. Chcesz uniknąć takiej sytuacji? Nie pozwalaj psu na podgryzanie rąk już od pierwszego dnia, którego pojawi się w Twoim domu.

Pytanie tylko, jak oduczyć szczeniaka gryzienia rąk, skoro to dla niego naturalne. Przede wszystkim pamiętaj o zasadzie, że ręce nie służą do gryzienia i do zabawy. Mają one kojarzyć się psu z czymś miłym i przyjemny, z ulgą i relaksem – w końcu tymi samymi rękoma będziesz wykonywał zabiegi pielęgnacyjne. Warto zatem w każdym pokoju mieć zabawki dla szczeniaka – kiedy zabierze się do gryzienia rąk, podsuń mu zabawkę i zacznij wspaniałą, wspólną zabawę. Twój szczeniak szybko nauczy się, że zabawka to lepszy wybór niż dłonie właściciela.

Jeśli to nie pomoże, a szczeniak nadal będzie podgryzał ręce, zastosuj inną metodę. Kiedy tylko zacznie gryźć, natychmiast przerwij zabawę. Możesz użyć komendy NIE lub NIE WOLNO. Jeżeli nadal będzie gryzł, zastosuj karę, której używasz zawsze, gdy chcesz pokazać psu, że robi coś źle. Najlepiej sprawdza się zamykanie pieska w łazience lub innym pomieszczeniu na kilkanaście sekund do minuty (nie dłużej!). Piesek pozbawiony uwagi właściciela szybko zrozumie, że nie tędy droga. Pamiętaj tylko o byciu konsekwentnym, a przekonasz się, że szczeniak oduczy się gryzienia w kilka dni.

Gryzienie przedmiotów i mebli to także spory problem

Zastanawiasz się, jak oduczyć szczeniaka gryzienia przedmiotów? Nie chcesz, aby ofiarą szczenięcych ząbków padały Twoje książki, ubrania, kapcie i skarpetki? To da się zrobić! Wystarczy, że wprowadzisz odpowiedni sposób postępowania i będziesz konsekwentnie go przestrzegał.

Przede wszystkim zadbaj o to, aby pies miał stały dostęp do zabawek i gryzaków. Szczeniak musi coś ssać i podgryzać nawet przez kilka godzin dziennie, ponieważ to nie tylko przynosi mu ukojenie w bólu wymienianych ząbków, ale też uspokaja go i wycisza. Zadbaj zatem o to, aby piesek zawsze miał do dyspozycji zabawki dla psa – maskotki dla psów czy gryzaki. Należy o nich pamiętać, kompletując wyprawkę dla psa. Chwal go i nagradzaj za każdym razem, kiedy sam sięga po zabawkę i zaczyna ją gryźć lub ssać. W ten sposób pies nauczy się, że jest to pożądane zachowanie.

Jeżeli Twój pies reaguje już na komendę NIE lub NIE WOLNO (a ich naukę warto zacząć od początku), używaj tych komend za każdym razem, gdy pies podgryza Twoje przedmioty lub meble. Możesz również zastosować opisane wyżej kary, czyli niezwracanie uwagi na psa lub zamykanie go w oddzielnym pomieszczeniu. Tego typu karą nie wyrządzisz szczeniakowi szkody – o ile zamkniesz go w bezpiecznym miejscu, a kara potrwa kilkanaście sekund.

Behawioryści są zgodni – konsekwencja w działaniu i jasne wyznaczanie zasad, a także ich przestrzeganie, pozwoli na wypracowanie u psa dobrego zachowania, a także zapewni mu tak ważne w okresie szczenięcym poczucie bezpieczeństwa. Jeśli natomiast nie będziesz konsekwentny, pies będzie zagubiony – w końcu oczekuje on od Ciebie tego, abyś był rzetelnym przywódcą Waszego małego stada!

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia – podsumowanie

Oduczanie szczeniaka gryzienia rak i przedmiotów jest ważnym zadaniem, przed którym staje każdy opiekun młodego psa. Warto jednak już od początku wprowadzić jasne zasady i ich przestrzegać. Dzięki temu Twoje ręce nie będą poranione, a przedmioty pogryzione. No i najważniejsze – pies, który ma jasne zasady, jest o wiele szczęśliwszy i ma większe poczucie bezpieczeństwa, a to bardzo istotne w okresie szczenięcym. W końcu właśnie w tym czasie wychowujesz sobie najwspanialszego towarzysza, z którym spędzisz wiele kolejnych lat.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021
pixel