Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak podróżować z psem lub kotem?

2021-07-26
Jak podróżować z psem lub kotem?

Planujesz urlop i już niebawem czeka Cię dłuższa podróż z Twoim psem lub kotem? Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz zadbać o bezpieczeństwo zwierzaka oraz zapewnić mu komfort, aby nie stresował się podczas podróży? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem!

Jak zadbać o bezpieczeństwo psa lub kota podczas podróży?

Najważniejszą kwestią, o jaką musisz zadbać podczas podróży z czworonogiem, jest bezpieczeństwo. Pies w żadnym wypadku nie powinien swobodnie poruszać się po samochodzie w czasie jazdy, ponieważ w razie wypadku nie tylko grozi mu niebezpieczeństwo, ale też może doprowadzić do urazu ludzi w samochodzie. W chwili wypadku samochodowego podczas jazdy z prędkością stosunkowo niewielką, bo 50 km/h nawet 3-kilogramowy pies odpowiada masie ponad 90 kg.

Co na ten temat mówią przepisy? Zgodnie z Art. 60 Pkt. 1 Kodeksu Ruchu Drogowego, zabrania się używania pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim. Uwaga: dotyczy to także sposobu przewożenia zwierząt! Jeśli policja uzna, że pies (lub inne zwierzę) przewożony jest w nieodpowiedni sposób, może nałożyć mandat na kierowcę.

A zatem warto zadbać o prawidłowy sposób przewożenia psa!

Transportem dla kota lub małego psa

W przypadku małych psów i kotów kwestia jest stosunkowo prosta. Wystarczy zaopatrzyć się w dobrej jakości transporter, w którym umieścimy zwierzaka na czas podróży. Oczywiście nie może to być najniższej jakości transportem z tkaniny, ponieważ w razie wypadku nie zapewni on zwierzakowi bezpieczeństwa. Należy zwrócić uwagę na to, czy można przypominać go pasami, a także na to, czy zwierzak będzie miał w środku wystarczająco dużo miejsca. Jednocześnie transporter nie może być za duży, ponieważ kot lub pies nie będzie czuł się bezpieczenie. Warto zainwestować w dobrej jakości transporter, który uzyskał dobre wyniki w crash testach.

Jak przewozić duże psy?

Sprawa komplikuje się nieco w przypadku dużych psów, których nie można przewozić w transporterze. W tym przypadku należy zaopatrzyć się w specjalne szelki, które pozwalają na zabezpieczenie zwierzęcia. W takim przypadku pies podróżuje podobnie jak człowiek – w pozycji siedzącej, przypięty pasami i szelkami. Niezwykle istotny jest sposób montowania szelek. Należy dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta, aby mieć pewność, że w razie wypadku pasy zadziałają, ale nie zrobią zwierzakowi krzywdy.

Dodatkowo warto kupić specjalną matę, rozkładaną na tylnym siedzeniu. Ochroni ona kanapę przed uszkodzeniami i zabrudzeniami, a także przed nadmiarem sierści. A kiedy psu zdarzy się mała wpadka w czasie podróży, wystarczy wyprać matę – nie trzeba czyścić całego wnętrza samochodu.

Zadbaj o komfort zwierzaka

Podróż z psem lub kotem to spore wyzwanie – szczególnie jeśli zwierzak nie przepada za wycieczkami. Na szczęście producenci wymyślają coraz to nowe rozwiązania, które mają zapewnić komfort podróży zarówno zwierzętom, jak i ludziom. Przed wyjazdem możesz zaopatrzyć się w matę chłodzącą, która pozwoli zwierzakowi przetrwać upały. Dobrym pomysłem może być też montaż osłonek na tylnych szybach auta, dzięki czemu pies lub kot nie będzie narażony na silne słońce.

Nie możesz też zapomnieć o misce turystycznej. Obecnie dostępne są poidła w formie butelki. Wystarczy nalać do nich wody, a kiedy pies będzie chciał się napić, można ją rozłożyć, dzięki czemu stanie się wygodnym poidłem. Zabierz również karmę dla psa i karmę dla kota, na wypadek, gdyby zwierzak zgłodniał. Warto też zabrać gryzak lub zabawkę, a także ulubiony kocyk, który zapewni zwierzakowi poczucie bezpieczeństwa.

Podróż z psem lub kotem w czasie upałów to niezbyt dobry pomysł!

Lato to pora urlopowa, jednak bardzo często wyjeżdżamy na wakacje w czasie największych upałów. Czy wysokie temperatury są odpowiednie dla psa lub kota? Niekoniecznie. Koty nie czują się zbyt dobrze w upalne dni, a podróż może być powodem dodatkowego stresu. Podobnie jest w przypadku psów – szczególnie tych z bardzo grubym futrem. Jeśli nie musisz zabierać psa w podróż w bardzo upalny dzień, nie rób tego. Może to być niebezpieczne dla zwierzaka.

A jeżeli nie masz innego wyjścia, włącz klimatyzację, rób często przerwy i podawaj zwierzakowi wodę. Niezbędnym wyposażeniem będzie także mata chłodząca. Pamiętaj też, aby nie wyprowadzać psa na mocno rozgrzanej powierzchni – w czasie upałów asfalt może być tak gorący, że poparzy podbicia łap u psa!

Jak podróżować z psem lub kotem – podsumowanie

Podróż z psem lub kotem wymaga odpowiedniego przygotowania i organizacji ze strony właściciela. Niezbędne będzie zadbanie o bezpieczeństwo psa, a także zapewnienie mu komfortu. Jeśli planujesz podróż w upalny dzień, postaraj się zorganizować psu opiekę, tak by nie musiał męczyć się w czasie wielogodzinnej jazdy samochodem.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021

Polecane

Przysmak dla kota -  kaczka 40 g

Przysmak dla kota - kaczka 40 g

16,99 zł brutto
424,75 zł / kg brutto
Przysmak dla psa - ciastka królik z czystkiem 80 g

Przysmak dla psa - ciastka królik z czystkiem 80 g

24,99 zł brutto
312,38 zł / kg brutto
pixel