Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak pomóc psu w Sylwestra?

2020-12-17
Jak pomóc psu w Sylwestra?

Noc, na którą większość z nas czeka z niecierpliwością, może być koszmarem dla naszych czworonożnych pupili. Głośne fajerwerki, efekty świetlne i zapach spalenizny działają stresująco nie tylko na zwierzęta dziko żyjące, ale też domowe. Już teraz warto zastanowić się jak pomóc psu przetrwać Sylwestra.

Jak oszczędzić psu stresu?

Stare przysłowie ludowe mówi: „Lepiej zapobiegać, niż leczyć”, a my dodamy tylko, że jeśli masz taką możliwość to lepiej unikać, niż leczyć. Czy jest na mapie Polski miejsce gdzie nie słychać strzałów fajerwerków? Noc sylwestrowa to najprawdopodobniej najgłośniejsza noc w roku. Musimy liczyć się z tym, że całkowite odizolowanie psa od odgłosów petard jest niemożliwe. Jest jednak spora różnica pomiędzy liczbą i częstotliwością dźwięków w centrum miasta, które hucznie świętuje sylwestra, a zacisznym miejscem na obrzeżach. Jeśli masz możliwość wyboru, to pozostań tam, gdzie w niewielkim stopniu docierają dźwięki sylwestrowej zabawy.

Jak przygotować psa na sylwestra?

Jeśli widzisz, że Twój czworonożny przyjaciel źle znosi pojedyncze strzały, pozwól mu zostać w domu i przeczekać w bezpiecznym miejscu huczne świętowanie o północy. Polecamy wybrać się na dłuższy spacer o poranku, kiedy jeszcze mniej da się odczuć głośne strzały. Warto mieć na uwadze, że każde zwierzę reaguje w indywidualny sposób. Jednorazowa dawka stresu w postaci sylwestrowych wybuchów, może wywołać bardzo silne zaburzenia w funkcjonowaniu psa. Poniżej mamy dla Ciebie kilka rad jak przygotować psa do Sylwestra?

Muzyka

Chociaż dźwięki sylwestrowych wystrzałów są bardzo głośne, to pomieszczenia zamknięte w dużym stopniu je wyciszają. Jeśli widzisz, że Twój pupil reaguje na każdy strzał, możesz spróbować włączyć muzykę lub telewizję, która będzie tłumiła dźwięki dochodzące z zewnątrz.

Zabawki

Przygotuj swojemu czworonogowi zabawki, które zajmą jego czas i pomogą mu się zrelaksować. Najlepsze będą takie, które kryją w sobie przekąskę, np. z otworem w środku lub płaskie z wypustkami. Wszystkie pomysły dozwolone – możesz zrobić je własnoręcznie lub kupić gotowe. Polecamy użyć jako wsad mokrej karmy dla psów lub kotów, która wypełni wnętrze zabawki. Zdarza się jednak, że u psiaków, które mocno odczuwają stres związany z Sylwestrem, występuje brak apetytu. Jeśli stan ten utrzymuje się zbyt długo, niezwłocznie skonsultuj to z weterynarzem.

Miejsce odpoczynku

Przygotuj pupilowi miejsce odpoczynku, w którym poczuje się bezpiecznie. Możesz wziąć jego ulubiony kocyk lub zabawkę i zostawić przy legowisku. Jeśli Twój czworonożny przyjaciel będzie chciał schronić się w innym miejscu, pozwól mu na to. Pod żadnym pozorem jednak nie zamykaj go na siłę w samotności.

Pamiętaj, że każdy pies reaguje indywidualnie na różne bodźce. Dbając o komfort życia Twojego czworonoga, wybierz takie sposoby, które pomogą mu przetrwać noc Sylwestrową w poczuciu bezpieczeństwa i spokoju.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2020

Polecane

pixel