Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak przygotować psa na zimę?

2022-12-05
Jak przygotować psa na zimę?

Psia buda to dom dla naszego zwierzaka. Szczególnie czworonogi przystosowane do życia na zewnątrz, spędzają tam sporą część czasu. Dlatego też każdy zwierzak chciałby mieć miejsce odpowiednio przystosowane do warunków pogodowych. Budując budę dla psa, nie tylko należy wziąć pod uwagę jej rozmiar czy tworzywo, ale i to, jak będzie ona ocieplona, aby odpowiednio chronić naszego psiaka przed deszczem czy zimnem. Podpowiadamy, jak prawidłowo ją przygotować aby nasz ukochany zwierzak nie musiał marznąc w czasie zimowych przymrozków!

Pies w budzie zimą - o czym warto wiedzieć?

Jeżeli jesteśmy opiekunami psa, którego rasa jest przystosowana do życia na dworze, z pewnością powinniśmy się zapoznać z pewnymi podstawowymi standardami, aby nasz psiak, mimo przebywania na zewnątrz, cieszył się dobrym zdrowiem i kondycją. Wpływ na to ma odpowiednie wyposażenie go w akcesoria dla psa, które są potrzebne psu. Przede wszystkim należy zapewnić porządną budę, która powinna być dostosowana wymiarowo do naszego zwierzaka i zapewnić mu odpowiednią ochronę przed zimnem. Ważne jest także, aby zaopatrzyć go w odżywczą karmę dla psa i wodę, ale też umilające mu czas zabawki.

Jak przygotować budę na zimę?

Buda dla psa powinna być dostosowana do jego wielkości. Z reguły czworonogi, które są przystosowane do ciągłego życia na zewnątrz, to rasy o większych wymiarach. Zdecydowanie nie może być ani zbyt mała, ani też zbyt duża, ponieważ pies powinien być w stanie ogrzać jej wnętrze własnym ciałem. Jednym z najlepszych materiałów do wyłożenia jej wnętrza na czas zimy jest słoma. Ma ona naturalną dobrą izolację cieplną i raczej nie wchłania wody. Ważne, aby była postawiona na jakimś drewnianym podwyższeniu czy podeście. A co z otworem, przez który pies wchodzi i wychodzi? Tutaj można wykorzystać koc, czy jakikolwiek materiał, aby wiatr czy zimno nie wpływało bezpośrednio do środka. Jednak warto także zważyć na to, iż psy lubią wylegiwać się przed budą, trzymać tam swoje zabawki dla psa i obserwować z niej to, co dzieje na ulicy czy na podwórku, więc zakrycie jej całkiem może sprawić, iż pies będzie nie chętnie z niej korzystał.

Co zrobić, aby pies miał ciepło w budzie?

Najtańszą opcją zabezpieczenia podłogi jest wyłożenie jej sianem lub słomą, bo właśnie to miejsce, powoduje największe odczuwanie zimna. Ponieważ podłoga jest najbliżej wyziębionego gruntu, a na niej nasz zwierzak leży i stąpa, dlatego dobra izolacja podłoża jest tak istotna. Jeżeli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto pamiętać, aby zaopatrzyć się w większą ilość tej wyściółki, gdyż będzie ona wymagać systematycznej wymiany. Co więcej, taka forma zabezpieczenia z pewnością nie zapewni porządku w ogrodzie, gdyż pies, chcąc lub nie, będzie tę słomę wszędzie roznosił. Niestety, niektóre psy mogą mieć również alergię na słomę czy siano. Wówczas koniecznie musimy z niej zrezygnować i zastąpić ją innym, nie uczulającym materiałem. Najtrwalszym i uniwersalnym rozwiązaniem jest zastosowanie płyty styropianowej. By chronić ją przed zniszczeniami, wystarczy obłożyć ją wykładziną. Warto też zaimpregnować jej elementy i co roku konserwować, szczególnie przed nadchodzącym sezonem jesienno-zimowym. Jak to przy konstrukcjach bywa, najważniejszą kwestią jest dobra jakość materiału. Budując lub kupując budę dla psa należy zwrócić uwagę na to, aby ściany były szczególnie szczelne. Jeżeli mamy co do tego wątpliwości, możemy zastosować podwójną warstwę materiału, czy umieścić pomiędzy drewnianymi deskami specjalny materiał termoizolacyjny. Podobnie jak w przypadku podłogi, warto zastosować styropian. Dzięki temu, do domku Twojego psiaka z pewnością nie dostanie się żaden nieprzyjemny wiatr, deszcz czy mróz.

Pamiętaj!

Nie powinno się stosować blachy w roli pokrycia na dach. Jest to wielki błąd, gdyż materiał ten bardzo szybko się nagrzewa podczas upału, a dodatkowo w żaden sposób nie zatrzymuje ciepła. Wręcz przeciwnie. Co więcej, hałas padającego deszczu z pewnością nie ułatwi psu nocnego spania. W roli pokrycia na dach najlepiej użyć papy dachowej, która jest tania i łatwa w montażu.

Jak dbać o psa zimą?

Jeżeli mowa o psach, które żyją razem z nami w domowym zaciszu, sprawa zabezpieczenia ich przed zimnem dotyczy spacerów. Są to zazwyczaj psiaki małych rozmiarów o skąpej sierści. Ich owłosienie nie jest w stanie zapewnić im izolacji, jaką ma np. pies rasy husky. Małe psy przystosowane są do życia w domu, gdzie w zimie działa ogrzewanie, a do tego często zajmują miejsce na ciepłej kanapie czy poduszce. Wówczas niezbędne wydają się zimowe ubranka i buty dla psa. Trzeba sobie zdać sprawę, że takiemu psu jest zwyczajnie zimno. Można posmarować psie łapy specjalnym balsamem lub po prostu wazeliną kosmetyczną. W przypadku psów żyjących na zewnątrz, poza wspomnianą wcześniej właściwą izolacją samej budy, w czasie zimowych dni szczególnie należy zadbać o właściwe odżywienie psa. Dobrze zbilansowana, mokra karma dla psa zapewni mu odpowiednią ilość zasobów energetycznych do przetrwania w trudniejszych warunkach. Z pewnością małe dodatkowe przekąski, superfood dla psa i inne akcesoria, pomogą psu w utrzymaniu dobrego zdrowia i kondycji podczas mrozów. Właściwie odżywiony pies, który ma zapewnioną dobrze izolowaną budę, bez żadnych problemów przetrwa czas zimy, a rasy takie jak husky, czy malamuty, będą wręcz zachwycone!

Mateusz Glazik
trener i behawiorysta psów, na co dzień opiekun dwóch adoptowanych kundelków Moki i Noelki. Śmiało może powiedzieć że razem tworzą idealne trio, a ich różne historie pozwalają na wspólny rozwój. W swojej pracy bazuje na pozytywnych wzmocnieniach, rozumie emocje psa oraz istotę jego zachowania.
Mateusz Glazik
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022

Polecane

Legowisko dla psa DOLINA NOTECI DESIGN ROZMIAR "M"

Legowisko dla psa DOLINA NOTECI DESIGN ROZMIAR "M"

Cena regularna: 223,71 zł brutto156,60 zł bruttoNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 156,60 zł
pixel