Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak wprowadzić do domu nowego kota?

2021-01-08
Jak wprowadzić do domu nowego kota?

Kot – uosobienie niezależności, wolności, a często także… niezwykłego uporu. Właściciele kotów z pewnością zgodzą się z tym, że są to zwierzęta o szalenie trudnym charakterze – choć długa lista ich zalet z pewnością to rekompensuje. Dopóki w domu jest tylko jeden kot, nie ma żadnego problemu – to on jest panem i władcą całej posiadłości. Co jednak w sytuacji, kiedy chcemy wprowadzić do domu drugiego kota? Co zrobić, aby zwierzaki żyły w zgodzie i by dobrze się ze sobą dogadywały?

Drugi kot w domu – z czym musisz się liczyć?

Osoby, które planują wprowadzenie do domu drugiego lub kolejnego kota, z reguły wyobrażają sobie, że kociaki będą świetnie się ze sobą bawić i – co najważniejsze – nie będą czuły się tak samotne w czasie, gdy „dorośli" będą na przykład w pracy. Często jednak okazuje się, że koty niezbyt dobrze się ze sobą dogadują, nieustannie ze sobą walczą, co przy okazji generuje sporo zniszczeń w domu. Z czym wobec tego należy się liczyć, wprowadzając do domu nowego kota?

Przede wszystkim warto pamiętać, że spotkanie z nowym lokatorem będzie ogromnym stresem zarówno dla naszego dotychczasowego pupila, jak i dla kota, który dopiero co przybył do domu. Warto więc poświęcić nieco czasu na to, aby koty mogły się zapoznać – szczególnie jeśli któryś z nich ma wyjątkowo trudny charakter. Wiele osób decyduje się nawet na wzięcie kilku dni urlopu. Z pewnością proces zadomowienia nowego kota i dojście do momentu, w którym zwierzęta zaczną się akceptować, zajmie trochę czasu – i trzeba się z tym liczyć.

Jak przygotować się na przyjście nowego kota?

W pierwszej kolejności warto pamiętać o przygotowaniu podstawowych rzeczy, takich jak:

  • druga kuweta – to bardzo ważne, bo koty prawdopodobnie nie będą chciały korzystać z tej samej kuwety,
  • drugi zestaw miseczek na wodę, karmę suchą i mokrą – najlepiej, by znalazły się w oddaleniu od miejsca karmienia pierwszego kota,
  • kociego legowiska – choć w sieci z łatwością znajdziesz zdjęcia wtulonych w siebie, słodkich kotków, rzeczywistość jest zupełnie inna. Każdy zwierzak musi mieć swoje legowisko, na którym będzie mógł odpocząć,
  • dodatkowe zabawki dla kota – warto przygotować kilka na wypadek, gdyby nowy kot był niechętny do zabawy tymi samymi zabawkami, co pierwszy kot.

Warto także pamiętać o tym, że nowy kot może wymagać innego sposobu żywienia – nie należy więc zakładać, że to, co je pierwszy kot, będzie idealne również dla kolejnego. Mokra karma dla kota może różnić się od tej, którą zajadał się pierwszy kot.

A kiedy nadejdzie wielka chwila...

No właśnie – oto nadszedł ten ważny moment, kiedy przybyłeś do domu nie sam (tak jak spodziewał się Twój pierwszy kot), ale z zupełnie nowym lokatorem. Szok, zdziwione miauczenie, lekkie niedowierzanie – taka z pewnością będzie jego reakcja, chyba że jest wyjątkowo towarzyski. Warto przygotować się na tę chwilę, tak aby nie popełnić żadnego błędu. Większość behawiorystów doradza, aby na samym początku odizolować od siebie koty, tak aby mogły stopniowo zapoznawać się ze swoim towarzystwem – na przykład przez zamknięte drzwi. Nie martw się – kotu z pewnością nie umknie fakt, że za drzwiami znajduje się drugi zwierzak. Wręcz przeciwnie – na spokojnie przywyknie do tej myśli, oswoi się z nią w bezpiecznych warunkach (czyli w samotności), aż do momentu, kiedy zacznie być ciekawy drugiego kota. Następnie warto dać kotu do powąchania rzeczy drugiego kota, aby lepiej poznał jego zapach.

Kolejny krok to pozwolenie na kontakt wzrokowy. Koty mogą na siebie patrzeć, ale nie mają bezpośredniego kontaktu. Niech pierwsze spotkanie odbywa się w spokojnej, miłej dla kota atmosferze – Twój kojący głos i brak zdenerwowania może mieć kluczowe znaczenie, szczególnie dla dotychczasowego zwierzaka.

Kiedy zauważysz, że żaden z kotów nie przejawia zachowań lękowych lub agresywnych, pora na pełne zapoznanie. Oczywiście nie należy pozostawiać kotów sam na sam. Musisz kontrolować sytuację i obserwować, jak koty zachowują się względem siebie. Kiedy tylko dojdzie do jakichkolwiek aktów agresji, natychmiast reaguj. Uwaga: stroszenie sierści i syczenie to naturalne zachowanie na widok innego zwierzęcia. Po pewnym czasie koty ustalą hierarchię i zaczną się nawzajem akceptować.

Co ważne, dotychczasowy kot nie może poczuć, że przybysz pochłania więcej Twojej uwagi. Traktuj koty równo, jeśli chodzi o czułości i uwagę. W przeciwnym wypadku dotychczasowy kot może poczuć niechęć i zazdrość – a tego z pewnością chcesz uniknąć.

Podsumowanie

Pojawienie się w domu nowego zwierzaka to silne przeżycie – zarówno dla ludzi, jak i dla innych zwierząt. Warto przygotować się na wprowadzenie do domu nowego kota. Przede wszystkim chodzi o odpowiednie warunki, jak przygotowanie legowiska, dobrej karmy dla kota czy kuwety. Ważne jest również stopniowe zapoznawanie nowego lokatora z kotem, który mieszka u Ciebie od dawna. Co prawda minie trochę czasu, zanim koty zaczną się ze sobą przyjaźnić, jednak mądre zapoznawanie zwierząt z pewnością pozwoli na uniknięcie nieporozumień pomiędzy zwierzętami.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021

Polecane

pixel