Jaka karma dla kota będzie najlepsza?
2020-04-02
Każdy właściciel kota wie, jak ważne jest jego odpowiednie żywienie. To, co je Twój pupil, ma ogromny wpływ na jego codzienne funkcjonowanie. Dobrze dobrany pokarm sprawia, że zwierzę jest pełne energii, rzadko choruje, a do tego ma lśniącą, piękną sierść. Wybór karmy dla zwierząt nie jest jednak tak łatwy, jak mogłoby się wydawać. Jak więc kupić odpowiednią? W związku z wieloma tego typu wątpliwościami trapiącymi posiadaczy lub przyszłych posiadaczy kotów, przygotowaliśmy poradnik, który wskaże, na co zwracać uwagę przy wyborze jedzenia.
Koty to mięsożercy!
Jeśli chodzi o koty, to zdecydowanie reprezentują one środowisko mięsożerców. Właśnie dlatego w ich codziennym jadłospisie nie może zabraknąć źródła białka odzwierzęcego. Najlepiej sprawdzają się trzy rodzaje mięsa: jagnięcina, drób, a także ryby. Kocie organizmy najszybciej je przyswajają i trawią. Zatem, jeśli szukasz dobrej jakości pożywienia dla kota, wybierz np. karmę Dolina Noteci Premium lub Natural Taste Cat bogatą w indyka. Należy też pamiętać, że próby zastąpienia białek zwierzęcych roślinnymi zwykle się nie sprawdzają. Wręcz przeciwnie, całkowite lub znaczne zmniejszenie ilości mięsa w diecie może być groźne dla życia i zdrowia kota. Wszystko to za sprawą faktu, że białka pozyskiwane z roślin nie mają wystarczającej ilości wartości odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania, a także brak im tauryny, pozytywnie wpływającej na wzrok i serce. Oczywiście mięso to nie wszystko, co powinno znaleźć się w karmie dla kotów. Warto zadbać także o dodatek witamin i aminokwasów.
Analiza etykiety karmy to podstawa
Wybierając jedzenie dla swojego pupila, koniecznie przeczytaj etykietę. Najważniejsze składniki to te, które znajdują się na pierwszym miejscu w składzie, ponieważ to ich jest najwięcej. Im dalej, tym mniejsza zawartość konkretnego produktu. Właśnie dlatego na początku składu znaleźć powinny się produkty mięsne, a dopiero za nimi inne dodatki. Bardzo ważne jest, aby karma zawierała taurynę. To składnik, który dla kotów jest niezwykle istotny, ponieważ stanowi jeden z głównych neuroprzekaźników. Jaka jest wystarczająca ilość tauryny w karmach? 200 mg na 100 g suchej masy w zupełności zaspokoi potrzeby każdego kociego organizmu. Oprócz tego, jeśli chodzi o prawidłowe funkcjonowanie pupili, niezbędna jest oczywiście woda. Koty nie zawsze chętnie piją, a czasami trzeba je nawet do tego zachęcać. Jeśli chcesz uniknąć tego problemu, wybieraj karmę mokrą. Pamiętaj, że odpowiednie nawodnienie organizmu kota uchroni go od późniejszych problemów z nerkami.
Idealny skład karmy dla kotów
Jaki powinien więc być odpowiedni skład karmy dla kotów? Przede wszystkim podstawą musi być wspomniane wcześniej białko, które daje zwierzakom energię i buduje ich tkanki oraz mięśnie. Węglowodany są na drugim miejscu, chociaż także mają ładunek energetyczny. Jeśli jest ich niewiele, nie ma to znaczenia, jednak zbyt duża ilość może wpływać negatywnie na stan zdrowia. Tłuszcz także jest składnikiem energetycznym, a oprócz tego nośnikiem smaku. Warto więc od czasu do czasu poczęstować kota karmą z wyższą zawartością tłuszczu, jednak przez większość czasu zaleca się unikanie jego nadmiaru. Dobrze jest także zadbać, aby konkretny pokarm zawierał błonnik, kwasy omega 3 i 6, a także antyoksydanty.
Tego koniecznie unikaj!
Czego należy unikać w karmie dla kotów? Przede wszystkim sztucznych barwników, aromatów i konserwantów. Mogą mieć one znaczący wpływ na rozwój nowotworów i chorób wątroby. Najlepszą wskazówką, której można udzielić, jest zwracanie uwagi na skład. Im bardziej naturalny i mniej przetworzony, tym lepiej dla zdrowia czworonoga.Mokra karma dla kota - czy jest zdrowa?
W większości przypadków to jaką formę pokarmu wybierzesz wynika z preferencji Twojego pupila. Każda z opcji ma swoją zaletę, chociaż wielu właścicieli decyduje się właśnie na mniej przetworzoną, mokrą karmę dla kota. To dobry wybór, ponieważ jest ona miękka, dzięki czemu nadaje się świetnie dla młodych zwierząt, których uzębienie nie jest jeszcze odpowiednio twarde, a także dla starszych kotów, mających problemy stomatologiczne. Oprócz tego mokra karma dla kota zawiera więcej wody niż sucha, dlatego pomaga utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia. Czworonogi często miewają problemy z piciem i nie robią tego wystarczająco często, dlatego łączenie wody z pokarmem jest dobrym rozwiązaniem.
Dobieraj jedzenie do stanu zdrowia i wieku czworonoga
Oczywiście wybierając konkretną karmę dla kota, konieczne jest dostosowanie jej do wieku, a także stanu zwierzaka. Kotki karmiące lub ciężarne powinny otrzymywać inny typ jedzenia niż młode czworonogi, które jeszcze nie ukończyły pierwszego roku życia. Dla juniorów wybrać można, np. gotowe dania, takie jak Dolina Noteci Premium, które zawierają w sobie dorsza i sardynki pozytywnie wpływające na rozwój malucha. Podobnie zwierzęta wysterylizowane powinny być karmione w nieco inny sposób. W zależności od stanu zdrowia i potrzeb koniecznym jest dopasowywanie konkretnych elementów w pożywieniu, dlatego warto skonsultować tę kwestię z lekarzem weterynarii, który podpowie co jest istotne, a co należy bezwzględnie wyeliminować z diety.
Pamiętaj, najważniejsze jest, aby obserwować zwierzę i zwracać uwagę na to, co mu służy i co lubi. Najedzony kot to zdrowy i zadowolony kot!
Pokaż więcej wpisów z
Kwiecień 2020