Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kiedy i czym nagradzać posłusznego psa?

2021-05-12
Kiedy i czym nagradzać posłusznego psa?

System nagradzania psa jest bardzo istotnym elementem jego wychowania. Dzięki niemu czworonóg będzie w stanie nauczyć się, jakie zachowania są dobre, a jakie niekoniecznie. Czasami świetną nagrodą może być specjalny przysmak, a w innych przypadkach gumowa zabawka.

Nagradzanie psa – dlaczego warto?

Nagradzanie zwierzaka idealnie sprawdzi się, gdy chcesz pokazać aprobatę swojemu czworonogowi. Dodaje ono motywacji, a wykonywanie zadań lub sztuczek zaczyna kojarzyć się z przyjemnością jedzenia przysmaku lub zabawy. Gratyfikacja to świetny sposób na wypracowanie niektórych zachowań i zmianę dotychczasowych. Jeśli chcesz nauczyć czegoś Twojego pupila — nagradzanie psa to dobry kierunek!

Jak i kiedy nagradzać psa?

Jeżeli czworonóg jeszcze nie zaczął lub jest w trakcie wykonywania komendy, nie pokazuj mu nagrody. Warto zrobić to dopiero po zakończeniu zadania – takie rozwiązanie ma na celu ukazanie tego, że należy słuchać poleceń nie tylko wtedy, gdy widzi przysmak dla psa bądź zabawkę. Jeśli jesteś na bardzo początkowym etapie nauki swojego psa, wtedy ewentualnie możesz pokazać nagrodę wcześniej. Gdy zwierzę zrozumie, że wymagasz od niego konkretnego zachowania, przestań pokazywać mu nagrodę. Pozostań cierpliwym, a z pewnością uda Ci się osiągnąć sukces!

Najlepsze nagrody dla psa

Oczywiście jedną z najpopularniejszych metod na nagradzanie psa jest poczęstowanie go przysmakami. Świetnie sprawdzają się one, gdy chcesz nauczyć pupila posłuszeństwa. Pozwalają na precyzyjną naukę i pracę w skupieniu. Warto je zastosować również wtedy, kiedy potrzebna jest resocjalizacja nadpobudliwego zwierzęcia. Przysmaki dla psa okazują się świetnym rozwiązaniem także z tego względu, że łatwo mieć je zawsze pod ręką.

Zabawki to kolejna możliwość nagradzania psa. Dobrze zastosować je na nieco późniejszych etapach nauki komend, gdyż działają na czworonoga pobudzająco. Jeśli użyjesz ich wcześniej, możesz zmniejszyć precyzję wykonywania poleceń, a tego z pewnością nie chcesz. Podczas późniejszej pracy ze zwierzakiem świetnie sprawdzi się gryzak lub frisbee.

Jak nauczyć psa aportowania?

Jednym z najczęstszych zachowań, których ludzie chcą nauczyć psa, jest aportowanie. Aby wypracować oczekiwaną reakcję na komendę „ aport”, najpierw należy przygotować odpowiednie przedmioty. Idealnie sprawdzi się piłka oraz przysmaki.

Na początku ważne jest to, aby zainteresować czworonoga piłką, jeśli kompletnie się nią nie zajmuje — warto zacząć się bawić samemu. Następnie należy rzucić piłeczkę, zawołać psa i pokazać mu drugą. Pies powinien wypuścić z pyska pierwszą i zająć się drugą zabawką. Cały czas pozostań w jednym miejscu, kolejno poczekaj, aż pupil do Ciebie podejdzie i odda piłkę, wtedy zastosuj komendę „ oddaj”. Nie szarp przedmiotów i staraj się zachować spokój, jeśli pies grzecznie położy zabawkę przed Tobą — nagródź go przysmakiem. Następnie powtórz czynność, a przy wyrzucaniu dodaj polecenie „ aport”. Dzięki temu takiemu sposobowi Twój czworonóg nauczy się aportowania!

Czy aportowanie jest bezpieczne?

Jeśli wykorzystujesz aportowanie jako formę zabawy, jest ono bezpieczne. Wprowadzenie innych poleceń ma doprowadzić do tego, że pies nie uzależni się tylko od aportowania, co może negatywnie wpłynąć na czworonoga, zwłaszcza gdy jest nadpobudliwy. Aby aportowanie było bezpieczne, warto wykonywać je w spokojnym miejscu, np. parku lub podwórku. System nagradzania powinien kojarzyć się z przyjemnością, a nie bólem, dlatego zamiast patyków z drzazgami, warto wykorzystać przeznaczone do tego piłki. Istotnym aspektem bezpiecznej nauki jest również pełnowartościowa dieta, w której idealnie sprawdzi się mokra karma.

Kiedy i czym nagradzać naszego psa — podsumowanie

Nagradzanie psa to podstawa w przypadku, gdy chcesz nauczyć go wykonywania odpowiednich komend lub zachowań. Idealnie sprawdzą się do tego różnego rodzaju przysmaki dla psa, a w późniejszych etapach nauki — zabawki. Jednym z najpopularniejszych poleceń dla psów jest aportowanie. Ucząc czworonoga tej czynności, koniecznie zadbaj o jego bezpieczeństwo.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021

Polecane

pixel