Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kot w bloku? Oczywiście!

2022-01-17
Kot w bloku? Oczywiście!

Kot do bloku? Choć dla części ludzi kot wciąż kojarzy się ze zwierzęciem żyjącym przy domu i mającym możliwość swobodnego wychodzenia na dwór, to jednak współcześnie taki obraz odchodzi w zapomnienie. Bardzo wiele, jeśli nie większość, futrzaków, które posiadają swoich ludzkich opiekunów, to koty niewychodzące. Aktualnie coraz więcej osób decyduje się na kota jako towarzysza życia w mieszkaniu, bez możliwości wyjścia. Poniżej kilka wskazówek związanych z tą sytuacją.

Kot w mieszkaniu i jego potrzeby

Kot, jako zwierzę domowe, świetnie czuje się w ludzkim otoczeniu. Im więcej czasu małe kocięta spędzają w bezpośrednim kontakcie z człowiekiem, tym łatwiej i chętniej dorosłe koty nawiązują kocio-ludzkie przyjaźnie. Jednak to, że kot urodził się i wychował w domu nie oznacza, że będzie pozbawiony swoich naturalnych potrzeb. Mieszkanie stanie się dla niego całym światem, jednak ów świat musi być odpowiednio przygotowany i zorganizowany, by faktycznie pupil czuł się w nim jak w domu.

Czy istnieją rasy kotów odpowiednie do życia w bloku? Wszystko zależy od warunków, jakie możemy kotu zapewnić. Kot skoczny i ruchliwy, którego rozpiera energia, jak np. sfinks, kot bengalski czy devon rex, będzie potrzebował sporo przestrzeni, przeszkód do pokonywania, wspinania się czy biegania. Z drugiej strony mamy ragdoll czy kota brytyjskiego krótkowłosego, które także mogą się okazać wulkanami energii. Nie ma więc co patrzeć typowo pod kątem rasy, a bardziej zastanowić się czego nasz kot może faktycznie potrzebować.

Jakie są potrzeby kota?

Przede wszystkim w swojej naturze kot jest łowcą. Potrzebuje kryjówek, punktów obserwacyjnych, odpowiedniej zabawy, a także uwagi ze strony człowieka. Tym bardziej, iż zwierzęta te potrafią wykorzystywać trzeci wymiar, czyli wspinać się na meble i skakać po nich. Dzięki temu, koty w mieszkaniu, nawet małym, mogą czuć się bardzo dobrze.

Stąd też, aby zajmować się kotem, musimy mieć na to w pierwszej kolejności czas, który codziennie, będziemy mu poświęcać.

Do tego odpowiednia dieta, dbanie o czystość w strefie kuwetowej oraz opieka weterynaryjna połączona z badaniami profilaktycznymi i proszę: mamy zadbane, zadowolone zwierzę. Czy to w domu, czy w bloku.

Jak przygotować mieszkanie na kota?

Tworząc kotu przestrzeń w mieszkaniu musimy również pamiętać o jego bezpieczeństwie. Okna powinny być zabezpieczone specjalną siatką uniemożliwiająca wypadnięcie zwierzaka na zewnątrz. To samo dotyczy balkonu. Siatka powinna być wytrzymała, najlepiej metalowa i solidnie zamocowana – tak, by w razie skoku kota na zabezpieczenie wyhamowała jego ciężar.

Podobnie wszelkie gadżety w domu takie jak półki, mostki pod sufitem, rozbudowane drapaki czy ustawione wysoko kryjówki należy solidnie przytwierdzić do ścian i zabezpieczyć przed upadkiem. Koty bowiem są zwinne i szybkie, ale w razie upadku z wysokości nawet w pomieszczeniu mogą wyrządzić sobie poważną krzywdę. Dbajmy zatem zarówno o ich komfort, jak i bezpieczeństwo na każdym kroku.

EKSPERT DO SPRAW KOCIEGO BEHAWIORYZMU
Małgorzata Biegańska - Hendryk

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022
pixel