Mój kot jest wybredny – czyli karmienie bardzo wymagającego pupila!
Uwielbiasz swojego kota i starasz się rozpieszczać go, tak jak tylko możesz? Właśnie dlatego regularnie podsuwasz mu różnego rodzaju smakołyki? A może jesteś na etapie, kiedy starasz się zachęcić swojego zwierzaka do innej karmy, jednak on wydaje się akceptować tylko jedzenie z najwyższej półki (również cenowej)? Sprawdź, jak karmić kota, który ma bardzo wyrafinowane kubki smakowe!
Kot może być szczęśliwy, jedząc codziennie ten sam pokarm!
To jedna z podstawowych zasad, którą powinien poznać każdy właściciel kota – najlepiej jeszcze przed przygarnięciem pupila. Wiele osób wychodzi z założenia, że pupil po pewnym czasie nudzi się daną karmą i potrzebuje odmiany. Ty też tak robisz? Po kilku tygodniach podsuwasz swojemu kotu zupełnie nowe smaczki, jak karma z łososia, a może z kaczki? Niektórzy idą nawet o krok dalej i karmią kota jednocześnie kilkoma rodzajami karmy, aby sprawdzić, która najbardziej mu smakuje. To błąd! Dlaczego?
Przede wszystkim koty są bardzo kapryśne – z reguły jednak nie jest to cecha wrodzona, a nabyta. Jeśli Twój kot jest bardzo rozpieszczony, to prawdopodobnie jest to Twoja zasługa. Podając kotu różne rodzaje pożywienia uczysz go, że ma pełne prawo do bycia kapryśnym. Jeśli więc nie chcesz przeznaczać sporej części swojego budżetu na przysmaki dla kota, od początku postaw na jedną, wybraną karmę. Koty są szczęśliwe, jedząc codziennie to samo – pod warunkiem, że jest to karma dla kota dobrej jakości, która zaspokaja jego wszystkie potrzeby i dostarcza mu niezbędnych składników odżywczych.
Nie martw się – prawdopodobnie Twój kot wcale nie je za mało
Pod względem ilości pożywienia koty bardzo mocno różnią się od psów. Psy są w stanie pochłonąć niemal wszystko, a nawet kiedy mają pełny żołądek, wpatrują się w Ciebie smutnymi oczami przez cały czas, kiedy jesz – bo przecież są bardzo, bardzo wygłodniałe. Znasz to, prawda? Z pewnością tak – szczególnie jeśli Ty albo ktoś z Twoich bliskich ma psa.
Z kotami jest zupełnie inaczej. Koty nie pochłaniają jedzenia bezmyślnie. Lubią jeść powoli, lizać, przeżuwać i delektować się. Często też koty przestają jeść w momencie, gdy poczują się najedzone. Właśnie z tego powodu często kot nie zjada całej saszetki, którą podałeś mu na kolację. To nie powód do zmartwień. W końcu koty są bardzo zwinne – między innymi dlatego, że dbają o formę i nie przejadają się!
Oczywiście jeśli zauważyłeś, że Twój kot nagłe stracił apetyt i nie je zbyt wiele, a dodatkowo pojawiły się u niego problemy trawienne, nie zwlekaj z wizytą u weterynarza. Być może to, że kot nie chce jeść, nie wynika z tego, że jest zbyt kapryśny, ale jest oznaką choroby.
Lekarz weterynarii to kopalnia wiedzy na temat żywienia kota
A skoro o lekarzu weterynarii mowa – podczas pierwszych wizyt z kotem z pewnością doradzi Ci on, jak karmić kota i jaką karmę wybrać. W przypadku młodych kotów będzie to oczywiście karma dla kota junior, a jeśli zwierzak jest starszy – karma dla seniora. Istnieje również specjalna karma dla kota po sterylizacji, po którą warto sięgnąć, jeśli zdecydujesz się na taki zabieg.
Oprócz tego weterynarz doradzi Ci również, ile dokładnie powinien jeść kot, czego nie może jeść (na przykład słodyczy czy przypraw, ponieważ ma bardzo delikatny układ pokarmowy), co należy podawać kotu do picie itp. Co ciekawe, koty wcale nie piją mleka – wręcz przeciwnie, o wiele lepiej podawać im czystą wodę. A jeśli Twój kot nie przepada za wodą, wybierz dla niego karmę mokrą, np. saszetkę dla kota – w ten sposób razem z pożywieniem jego organizm otrzyma porcję płynów.
Jak zachęcić kota do jedzenia nowej karmy? - sposoby na wybrednego kota
Gwałtowna zmiana karmy z pewnością nie uszczęśliwi kota. Wręcz przeciwnie, może być źródłem stresu. Jeśli więc postanowiłeś zmienić rodzaj karmy, wprowadzaj ją stopniowo. Na początku dodawaj do karmy, którą zna Twój kot, odrobinę nowej, a z czasem zmieniaj proporcje. W ten sposób po kilku tygodniach Twój kot przyzwyczai się do nowej karmy i nie będzie to dla niego zaskoczeniem.
Niemniej jednak podstawą w żywieniu kota jest karma dobrej jakości. Postaw na taką, która zawiera wysokiej jakości mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego i która jest zbilansowana, jeśli chodzi o zawartość składników odżywczych. Unikaj natomiast karm, które zawierają zboża, a także barwniki czy konserwanty.
Karmienie kota wymagającego – podsumowanie
Jeśli Twój kot nie chce jeść tego, co mu podajesz, postaraj się ustalić przyczynę. Być może powodem nie jest to, że kot jest wybredny? Zadbaj o to, aby karma dla kota była zawsze dobrej jakości. A jeśli sucha karma to według Ciebie zbyt monotonna dieta, podawaj kotu również mokrą karmę. W ten sposób zadbasz o niego kompleksowo.