Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Mój pies nie odpoczywa. Jak go tego nauczyć?

2023-01-27
Mój pies nie odpoczywa. Jak go tego nauczyć?

Każdy opiekun psa doświadczył sytuacji w której pupil podąża za nim, gdy wychodzi z domu. W większości przypadków wydaje się to normalne, ale jest to tylko instynktowna reakcja psa w stosunku do ciebie - ponieważ zdaje sobie sprawę, że jesteś jego opiekunem i zapewniasz mu wszystko, czego potrzebuje. W rezultacie czuje się zaniepokojony i niespokojny, gdy zostaje sam. Ponadto psy to zwierzęta społeczne, które uwielbiają otrzymywać uwagę od swoich opiekunów. Jednak niektóre psy szczekają lub skomlą, gdy zostają same, mimo że zazwyczaj są spokojniejsze.

Przede wszystkim ważne jest, aby zrozumieć, że pies potrzebuje dużo uwagi. To dlatego chodzi za opiekunem i chce być blisko niego. Pragnie naszej miłości, więc jeśli jesteśmy w domu, spróbujmy spędzić z nim więcej czasu, na przykład przeznaczając go na zabawę. Jeśli nadal podąża za nami, gdy próbujemy sprawić, by odszedł, to może wynikać z tego że nie wie, jak radzić sobie z pozostawaniem samemu. Spróbuj go nauczyć, aby przestał podążać za tobą, gdy zostaje sam.

Hasło „Na miejsce” - przydatne czy nie?

Jedną z pierwszych komend, które staramy się wprowadzić u psa jest hasło „Na miejsce”, które polega na odesłaniu go do legowiska lub do klatki kennelowej. Należy jednak pamiętać, że wspomniane przedmioty mogą pomóc mu w odpoczynku, ale nie zawsze będą działać w ten sposób. Mimo wszystko warto wprowadzić to hasło, ze względu na różne sytuacje.

W przypadku, gdy mamy bardzo aktywnego psa, który lubi biegać i bawić się na dworze, może być mu trudno wyciszyć się w nocy. Wtedy właśnie staramy się ze wszystkich sił znaleźć sposób, żeby z własnej woli wchodził do swojej klatki kennelowej lub legowiska. Wśród wielu haseł, wprowadzenie komendy miejsca powinno być jednym z naszych głównych strategii podczas treningu. Główna idea, która za tym stoi, jest prosta: jeśli chcesz, aby Twój pies wszedł do klatki, powiedz "na miejsce" i upewnij się, że wejdzie do swojego legowiska lub innego wyznaczonego miejsca, w którym czuje się komfortowo i bezpiecznie.

Dlaczego w takim razie mój pies nie odpoczywa?

Brak umiejętności odpoczywania najczęściej wynika z braku zaspokojenia podstawowych potrzeb fizjologicznych, m.in. aktywności fizycznej, zabawy, uwagi opiekuna. Znudzony, niespełniony pupil będzie nas zaczepiał i zabiegał o uwagę. Szukając odpowiedzi na pytanie dlaczego pies jest nadaktywny i nie odpoczywa, powinniśmy zastanowić się jakie ma aktywności w ciągu dnia i ile czasu mu zajmują.

Dobry spacer to podstawa!

Nie da się ukryć, że dobry spacer to podstawa. Pierwsze 15 minut jest na załatwienie potrzeb fizjologicznych, a pozostały czas na zaspokojenie psich potrzeb behawioralnych. Jest to najciekawsza i najbardziej angażująca czynność w ciągu dnia. Wyjście z domu nie powinno skupiać się tylko na bieganiu z innymi psiakami czy za piłką. Spacer to przede wszystkim czas dla psa, czas na eksplorację, węszenie, zabawy z opiekunem.

Spotkania z psimi kumplami nie są złe, ale jeżeli po takich interakcjach nasz pies wraca do domu rozdrażniony i nas zaczepia, to trzeba się upewnić czy taki kontakt na pewno sprawia mu przyjemność. Warto wspomnieć, że ciągłe gonienie się dwóch psów wcale nie jest dobrym kontaktem, o wiele lepszym jest wspólne węszenie okolicznych zarośli.

Podobnie jest z rzucaniem przedmiotów. Jest to pobudzające i uzależniające dla psa. Nie możemy tego jednak nadużywać, żeby pies się nie nadwyrężył. Trzeba pamiętać, że nic tak nie męczy psa jak węszenie! Przy tych dwóch czynnościach wytwarzają się inne hormony i trzeba mieć to na uwadze, tym bardziej, że zmęczenie fizycznie psa wcale nie jest takie łatwe.

Podsumowując, dobry spacer powinien:

  • być pełen swobodnej eksploracji terenu oraz aktywności jak szukanie przedmiotów, zabaw w szarpanie lub nieprzesadzony aport,
  • trwać dłużej niż 15 minut lub do załatwienia potrzeb fizjologicznych.

Przebodźcowanie na spacerze to ryzyko!

Mówiąc o dobrym spacerze, trzeba wiedzieć na co uważać. Przede wszystkim warto, aby każdy opiekun nauczył się psiej komunikacji. Poznając ten język jesteśmy w stanie określić czy nasz pupil w danym miejscu czuje się komfortowo, czy chce interakcji z drugim psem. Każda taka niechciana sytuacja stresuje zwierzę, dlatego może być ono pobudzone w domu. Kluczem do sukcesu, jeżeli chodzi o odpoczynek, jest nie tylko poznanie psich potrzeb, ale i właściwej komunikacji.

Musimy pamiętać, że wspomniane już wcześniej aportowanie może w nadmiarze uzależnić psa, a to da nam odwrotny skutek niż zmęczenie. Psiak chcąc, aby ciągle mu rzucano, np. piłkę, nie będzie zwracał uwagi czy ma siłę i czy jeszcze chce biegać, a po prostu będzie czuł, że musi!

Potrzeby psa

Mówiąc o psich potrzebach, trzeba pamiętać, że każda rasa oraz typ ma inne. Niektóre potrzebują więcej aktywności, inne mniej. Ustalając plan dnia, musimy brać pod uwagę indywidualne potrzeby czworonoga.

Decydując się na psa, warto poczytać o historii rasy i zastanowić się, czy jesteśmy w stanie spełnić jego potrzeby!

Warto też zgłosić się do specjalisty, który ułatwi nam zadanie i rozpisze plan dnia dla danego psiaka, a także do lekarza weterynarii w celu sprawdzenia jego stanu zdrowia.

A co jeśli mimo zapewnienia właściwej aktywności pies leżąc na legowisku ciągle się budzi?

W takiej sytuacji należy sprawdzić czy miejsce w którym znajduje się legowisko jest odpowiednie. Powinno być ono w miejscu nieprzechodnim, z dala od grzejników czy innych źródeł ciepła oraz bodźców dźwiękowych takich jak np. telewizor. Psiaki lubią mieć swój dach nad głową, więc klatka kennelowa czy posłanie z tzw. kapturem będą dobrym wyborem. Psy chcą mieć na wszystko oko, dlatego też warto zaaranżować przestrzeń w domu tak, aby nie wciskać jego posłania w kąt.

Mateusz Glazik
trener i behawiorysta psów, na co dzień opiekun dwóch adoptowanych kundelków Moki i Noelki. Śmiało może powiedzieć że razem tworzą idealne trio, a ich różne historie pozwalają na wspólny rozwój. W swojej pracy bazuje na pozytywnych wzmocnieniach, rozumie emocje psa oraz istotę jego zachowania.
Mateusz Glazik
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023
pixel