Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Najczęstsze przyczyny kaszlu u kota

2021-07-28
Najczęstsze przyczyny kaszlu u kota

Zauważyłeś, że Twój kot zacząć wydawać niepokojące dźwięki? Przypomina to trochę kaszel, a trochę kichanie? Być może to właśnie koci kaszel. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny kaszlu u kota.

Przyczyny kociego kaszlu

Kaszel u kota nigdy nie występuje bez powodu – zawsze jest jakaś jego przyczyna. Właśnie dlatego jako właściciel kota powinieneś być wyczulony na wszystkie niepokojące odgłosy, wydobywające się z dróg oddechowych Twojego pupila. Kaszel kota może mieć różne przyczyny – oto najczęstsze z nich.

Ciało obce w drogach oddechowych

Podobnie jak ludziom, tak i kotom zdarza się, że do ich dróg oddechowych dostanie się jakieś ciało obce. Może to być na przykład koci kłaczek albo źdźbło trawy. Bardzo często przyczepiają się one do podniebienia kota – zwierzak, próbując się ich pozbyć, zaczyna kaszleć. W takim przypadku kaszel powinien szybko minąć. Możesz podać kotu odrobinę wody, aby ciało obce łatwiej odkleiło się od podniebienia.

Przeziębienie lub infekcja

Choć koty są zwierzętami bardzo odpornymi, im również może przydarzyć się przeziębienie. W takiej sytuacji kaszlowi towarzyszyć będą inne objawy, na przykład brak apetytu, senność, zmęczenie, brak chęci do zabawy, a także katar, kichanie czy gorączka. W takim przypadku warto skonsultować się z weterynarzem, który poda odpowiednie leki dla kota. Oczywiście warto również zadbać o komfort zwierzaka – zapewnić mu ciepłe miejsce do wypoczynku, nie angażować go w zabawę, a nawet podawać ciepły rosół!

Szczególną uwagę należy zwrócić na sytuację, kiedy kaszlowi towarzyszy łzawienie z oczu i bardzo obfite ślinienie. Mogą to być objawy kociego kataru, który jest bardzo niebezpieczny dla kotów, a także chlamydiozy.

Sezonowa alergia

Coraz częściej nie tylko ludzie zmagają się z sezonowymi alergiami. Zaczynają one dotykać również psy i koty. Objawem alergii u kota może być nie tylko kaszel, ale też kocie kichanie czy łzawienie z oczu. Może również pojawić się wydzielina z nosa. Jak rozpoznać alergię? Z reguły objawy nasilają się w określonych momentach – na przykład po otwarciu okna lub gdy przez dłuższy czas nie pada deszcz. Objawom tym nie towarzyszy osłabienie, brak apetytu czy chęci do zabawy. W sytuacji, gdy kot cierpi na alergię, warto usunąć wszystkie mocno pachnące rzeczy, jak zapachowy żwirek.

Pasożyty, grzyby i bakterie

Bardzo często przyczyną kaszlu u kota są pasożyty, grzyby, a także bakterie. Szczególnie często występują pasożyty przewodu pokarmowego. Objawem towarzyszącym może być osłabienie apetytu, a także osłabienie. Z reguły wystarczy podanie kotu specjalnego preparatu na odrobaczanie. Kaszel mija z reguły już po kilku dniach, a kot zaczyna odzyskiwać energię.

Jeśli kaszlowi towarzyszą inne objawy, należy udać się do weterynarza w celu dokładniejszej diagnostyki. Nie warto czekać, aż objawy same miną, ponieważ w tym czasie choroba może się rozwinąć – szczególnie jeśli przyczyną kaszlu są niebezpieczne dla kotów patogeny.

Choroby serca

Niestety, długotrwały kaszel u kota może oznaczać również, że zwierzak cierpi na choroby serca. Kardiomiopatia przerostowa jest chorobą, która występuje u kotów szczególnie często. Choroby kardiologiczne z reguły rozwijają się niepostrzeżenie, a pojawienie się duszności czy kaszlu może być oznaką, że choroba jest zaawansowana. Nie należy jednak martwić się przed postawienie diagnozy przez weterynarza. To naturalna kolej rzeczy – szczególnie jeśli kot jest w zaawansowanym wieku, mogą wystąpić u niego wady zastawek lub naczyń krwionośnych.

Kaszel u kota – podsumowanie

Jak widać, przyczyny kaszlu u kota mogą być różnorakie – od sytuacji, w których do dróg oddechowych kota dostanie się kłaczek, aż po poważne choroby. Jedno jest pewne – kaszel u kota zawsze powinien Cię zaniepokoić, szczególnie jeśli utrzymuje się przez kilka dni. W takiej sytuacji niezbędna jest jak najszybsza wizyta u weterynarza.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021
pixel