Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Pies i człowiek: różnice w zapotrzebowaniu na składniki odżywcze

2023-05-05
Pies i człowiek: różnice w zapotrzebowaniu na składniki odżywcze

Każdy organizm do dobrego funkcjonowania potrzebuje odpowiednich składników odżywczych, mikro i makroelementów, a także witamin. Takie elementy zapewnić nam może odpowiednio odżywcza dieta. Ze względu na budowę, sposoby życia, czy przystosowania naturalne, psy i ludzie mają całkiem inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze, dlatego pies nie będzie odżywiony w odpowiedni dla niego sposób, gdy będzie wyjadał z Twój obiad, zamiast swojej pełnowartościowej karmy dla psa. Dowiedz się jakie są różnice w zapotrzebowaniu na substancje odżywcze w organizmie człowieka oraz psa.

Co to są składniki odżywcze?

Substancje odżywcze są niezbędne do wzrostu i rozwoju organizmu w celu utrzymania struktury i funkcji komórek. Można je uzyskać z wielu źródeł, które obejmują źródła pochodzenia roślinnego, witamin i minerałów. Główne zadania składników odżywczych, zarówno u ludzi, jak i u zwierząt, to dostarczanie energii, tworzenie tkanek, czy regulacja zachodzących procesów ustrojowych. Możemy je podzielić na 3 grupy: węglowodany, białka i tłuszcze, z czego każda grupa ma swoją określoną funkcję i w różnych proporcjach jest zalecana, dla różnych organizmów.

Czy pies może jeść to samo co człowiek? Zdecydowanie nie. Różnice anatomiczne, fizjologiczne, czy tryb życia determinują całkiem inne zapotrzebowanie żywieniowe tych gatunków. Poznaj te różnice i przekonaj się, jak powinna wyglądać zdrowa dieta u psa i u człowieka.

Podstawowe zapotrzebowanie na składniki pokarmowe u człowieka

Organizm ludzki potrzebuje wielu różnych rodzajów składników odżywczych. Makroelementy są głównym źródłem pożywienia dla organizmu. Należą do nich węglowodany, tłuszcze i białka. Dostarczają energii i składników odżywczych w formie, którą organizm może przetworzyć przy umiarkowanym wysiłku. Mikroelementy to związki, których organizm nie może wytworzyć, ale muszą być pozyskiwane ze źródeł zewnętrznych, takich jak owoce, warzywa i zboża. Te pokarmy również dostarczają organizmowi energii, ale wymagają więcej wysiłku, aby je przetworzyć i strawić niż makroskładniki.

Pierwiastki śladowe to kategoria substancji, których większość ludzi nie ma dość z powodu ich niewielkich ilości w źródłach żywności. Należą do nich niezbędne minerały, takie jak żelazo lub cynk, które odgrywają ważną rolę w utrzymaniu funkcji życiowych, takich jak transport tlenu w komórkach lub synteza DNA.

Potrzeby organizmu człowieka w dużej mierze zależą od jego wieku i etapu życia. Z tego względu u osób po 65. roku życia różnią się one istotnie w stosunku do tych z poprzednich dekad życia.

Można powiedzieć, że każde produkty spożywane przez nas na co dzień, dostarczają nam pewnych składników odżywczych. Niektóre z nich cechują się wysoką zawartością potrzebnych i zdrowych dla naszego organizmu związków, zaś inne są mocno przetworzone i w zasadzie nie dostarczają nam nic odżywczego, no może poza doznaniami smakowymi. Stosowanie odpowiedniej diety, dostosowanej do naszych wymagań, trybu życia i preferencji smakowych pozwoli nam cieszyć się zdrowiem przez długi czas. Co zatem powinno znaleźć się w naszych posiłkach na co dzień?

  • Woda
  • Mięso - najlepiej chudy drób
  • Pełnoziarniste produkty zbożowe
  • Tłuste ryby morskie
  • Nabiał
  • Warzywa i owoce
  • Orzechy i nasiona
  • Rośliny strączkowe
  • Oleje roślinne
  • Napary z ziół, kawa, herbata

Podstawowe zapotrzebowanie na składniki pokarmowe u psa

Jeśli chodzi o zdrowie psów, istnieją znaczne różnice w zapotrzebowaniu na poszczególne składniki odżywcze, względem żywienia człowieka. Różne rasy czworonogów mają inne potrzeby żywieniowe, a podawanie im pokarmu, do którego nie są przyzwyczajone, może prowadzić do pewnych dolegliwości chorobowych. Dlatego wielu opiekunów psów wybiera karmę specjalistyczną zamiast podawania samej suchej karmy dla psów.

Aby sprawdzić, czy Twój pies otrzymuje wystarczającą ilość witamin, musisz porównać składniki odżywcze w jego karmach z minimalnymi dziennymi wymaganiami dla psów określonymi przez FEDIAF (Europejskie stowarzyszenie producentów karm dla zwierząt towarzyszących).

Żywienie psa oczywiście powinno być odpowiednio bogate w tłuszcze, białko i węglowodany. Minimalna zawartość tłuszczów w karmie podawanej psom to powyżej 5,5 g dla psa dorosłego oraz 8,5 g dla szczeniaka, w przeliczeniu na 100 g suchej masy karmy.

Zapotrzebowanie na białko u psów jest zależne od wielu czynników: wieku, aktywności fizycznej, stanu fizjologicznego, czy choroby. Jak łatwo przewidzieć, znacznie większe zapotrzebowanie na ten składnik mają szczenięta, czy suczki ciężarne oraz w okresie laktacji. Także u zwierząt chorych, niedożywionych, podaż białka powinna być wyższa niż w przeciętnej psiej diecie. Z kolei psy o wysokiej aktywności fizycznej, ogółem mają zazwyczaj większe zapotrzebowanie kaloryczne na wszystkie składniki odżywcze, więc automatycznie białko jest dostarczane z dostosowaną ilością pokarmu. Białko jest głównym budulcem w organizmie oraz odpowiada za zachowanie równowagi białkowej procesy anaboliczne były kompensowane.

Skąd czerpać białko w psiej diecie? Dla naszych czworonogich przyjaciół białko zwierzęce jest znacznie lepiej przyswajalne niż roślinne. Ich przewód pokarmowy jest przystosowany do szybkiego trawienia i rozkładu tego składnika. Dlatego też warto zwrócić uwagę na wybór wysokojakościowej karmy dla psa - zarówno tej suchej, jak i mokrej, aby jej skład był bogaty we wszystkie niezbędne składniki odżywcze, oraz witaminy. Najwyższą zawartością mięsa w składzie wyróżniają się zazwyczaj bezzbożowe karmy dla psów.

Węglowodany to sporny temat, jeżeli chodzi o żywienie psów. Jednak w praktyce wygląda to tak, że właściwie każdy zestaw psiej karmy zawiera w swoim składzie węglowodany i nie ma w tym nic złego. Karma mokra ma ich zazwyczaj mniej niż sucha, co wynika z procesu produkcji i proporcji składników w składzie, a w przypadku karm mokrych, źródłem węglowodanów są najczęściej warzywa i owoce. Węglowodany, tak samo, jak u człowieka, dostarczają psu energii, zatem nie bójmy się ich, ale podawajmy je w odpowiednich ilościach. W nadmiarze, jak wszystko, mogą szkodzić.

Jakie są różnice w zapotrzebowaniu na składniki odżywcze pomiędzy człowiekiem, a psem?

Wszystkie wymienione składniki odżywcze są niezbędne do prawidłowej pracy narządów oraz rozwoju organizmu, tak samo, jak składniki mineralne.

Wapń i fosfor odpowiadają za zdrowie kości i zębów. Za poprawną pracę mięśni oraz połączeń nerwowych odpowiadają: magnez, potas i sód. Wiele innych substancji mineralnych, jak: jod, selen, mangan, czy miedź są składnikami potrzebnymi do prawidłowej procesów biologicznych zachodzących w ciele czworonoga. O przyswajalności składników mineralnych decyduje również zawartość w pokarmie włókna (błonnika). Niedobory lub nadmiar tych składników będą skutkować poważnymi zaburzeniami w pracy organizmu.

Oto kilka kluczowych różnic w wymaganiach żywieniowych między ludźmi a psami:

- Psy wytwarzają tylko niewielkie ilości witaminy C ze źródeł pożywienia, podczas gdy ludzie mogą wytwarzać jej więcej ze swoich źródeł pożywienia w procesie zwanym syntezą.
- Psy potrzebują większych ilości wielu witamin na 1 kg masy ciała, niż my, ponieważ mają szybsze tempo przemiany materii (ze względu na stały poziom aktywności). Na przykład w ciągu jednego dnia pies może wykorzystać do 5 razy więcej witaminy B-6, niż człowiek potrzebowałby w ciągu tych samych 24 godzin.
- Psy odczuwają większą potrzebę na zapewnienie im białka i tłuszczu niż ludzie, ale mniej węglowodanów. Potrzebują również więcej witaminy D, B6, B12, miedzi, niacyny (B3), cynku i wapnia niż ludzie.
- Psy mają mniejsze zapotrzebowanie na mikroskładniki, takie jak witamina A, E i K, w porównaniu do człowieka.
- Inne zapotrzebowanie na ilość węglowodanów wynika głównie z tego, iż w psiej ślinie nie ma amylazy, która u człowieka odpowiedzialna jest za wstępne trawienie jeszcze w jamie ustnej, w związku z tym ślina nie pełni funkcji hydrolizującej skrobię w końcowym efekcie do maltozy.

To, co łączy żywienie psów i ludzi to zachowanie umiaru i zdrowego rozsądku. Zarówno dla psów, jak i dla ludzi, niezbędne jest, aby dieta była bogata w odpowiednią ilość składników odżywczych. Inną ilość kalorii i witamin będzie potrzebował człowiek aktywny, niż typowy kanapowiec. Tak samo działa to u psów.. Ważne jest, aby pies otrzymywał karmę zawierającą odpowiednie proporcje składników odżywczych oraz składników mineralnych.

Budowa układu trawiennego, a także metabolizm całkowicie różni się u człowieka i psa. W związku z tym powinniśmy zadbać o dobór odpowiedniej karmy dla naszego pupila, ponieważ resztki z naszego obiadu z pewnością nie będą dobrym wyborem. Dla niektórych lepsza może okazać się monobiałkowa karma dla psa, a dla innych dieta light, gdy ma on zbyt dużą masę ciała.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023

Polecane

pixel