Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Pies w górach – o czym warto pamiętać?

2021-10-28
Pies w górach – o czym warto pamiętać?

Pies w górach – czy to dobry pomysł?

Obecnie coraz więcej opiekunów psów traktuje je jak członków rodziny, zabierając ze sobą na urlop, w odwiedziny u rodziny, a także na górskie wyprawy. W mediach społecznościowych nie brakuje zdjęć, gdzie ludzie chwalą się tym, że razem z psem udało im się zdobyć szczyt. Czy takie wyprawy to dobry pomysł? Tak – pod warunkiem, że zwierzak ma dobrą kondycję i jest w stanie poradzić sobie z większym dystansem. Pamiętaj, że jeśli pies nie daje rady dalej iść, nie ciągnij go na siłę. Zrezygnuj, daj zwierzakowi odpocząć, a nawet ponieś go na rękach czy w specjalnym plecaku. Jeżeli jednak Twój pies okaże się prawdziwym wielbicielem górskich wędrówek, takie wyprawy z pewnością będą świetną przygodą.

Jak przygotować się na wyjście z psem w góry?

Osoby, które chodzą po górach, doskonale znają najważniejszą zasadę – zabierz ze sobą wszystko, co może się przydać, zabierając ze sobą jak najmniej. Pamiętaj, że plecak z czasem będzie wydawał się coraz cięższy, szczególnie na większych wysokościach, dlatego ekwipunek powinien być dobrze przemyślany i zaplanowany. Co warto zabrać, zabierając psa w góry?

Dokumenty psa

Przede wszystkim musisz zabrać ze sobą książeczkę zdrowia psa, w której znajdują się wszystkie informacje na temat aktualnych szczepień, w szczególności na wściekliznę. Jeżeli wybierasz się za granicę, potrzebny będzie także paszport.

Identyfikator

Każdy pies na szlaku – i nie tylko – powinien posiadać identyfikator. W trudnych warunkach, podczas górskiej wędrówki, pies może zerwać się ze smyczy. Jeżeli pies zaginie w górach, identyfikator pozwoli na szybkie odnalezienie właściciela. Na identyfikatorze, a także na szelkach, powinien znajdować się numer telefonu właściciela. Pamiętaj także, aby numer chipa psa dodać do odpowiednich baz.

Długa smycz i szelki

Szelki to o wiele lepszy wybór niż smycz, są one bowiem bardziej bezpieczne – szczególnie jeśli wybierasz się w trudny teren. Istotne jest również to, aby smycz była długa, bowiem prowadzenie psa na krótkiej smyczy nie będzie wygodne. Możesz również zabrać ze sobą specjalny pas biodrowy, dzięki czemu nie będziesz musiał przez cały czas trzymać smyczy w dłoniach.

Buty lub skarpetki

W tym przypadku chodzi o odpowiednie buty lub skarpetki dla psa. W trudnym, skalistym terenie łapki psa mogą ulec uszkodzeniom, na przykład może dojść do zrobienia, co uniemożliwi psu dalsze poruszanie się. Uwaga – po długich dystansach u psów również powstają odciski! Odpowiednie buty lub skarpetki mogą poprawić komfort psa. Warto trenować ich noszenie na długo przed wyjazdem, aby pies umiał odpowiednio się w nich poruszać.

Miska na wodę i jedzenie

Oczywiście w przypadku długich wypraw należy zabrać ze sobą nie tylko przysmaki dla psa, ale też odpowiednią karmę. Z pewnością pies, kiedy spali mnóstwo kalorii na szlaku, będzie domagał się posiłku. Jeśli chodzi o miskę z wodą, warto zaopatrzyć się w silikonową miskę turystyczną. Podawaj psu wodę jak najczęściej, aby nie doszło do odwodnienia.

Środek na kleszcze

W górach również występują kleszcze, dlatego pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu psa. Mogą to być tabletki, krople lub smycz. W ten sposób uchronisz go przed atakiem insekta.

Pies w górach – podsumowanie

Zabranie psa na górską wędrówkę z pewnością będzie dla niego wspaniałą przygodą, o ile odpowiednio się do niej przygotujesz. Pamiętaj, że część rzeczy możesz zostawić w schronisku – na przykład karmę dla psa, legowisko i inne przedmioty. Dzięki temu nie będziesz musiał nosić ich ze sobą przez cały czas. I najważniejsze – uważnie obserwuj psa, szczególnie podczas pierwszej wyprawy. Czasem okazuje się, że nie da on rady wejść na szczyt. Nie ma w tym nic złego – w końcu chodzi o to, żeby wszyscy czerpali radość z górskiej wędrówki, również nasi czworonożni przyjaciele!

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

Polecane

pixel